Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych warszawa

Dolegliwości bólowe lub dyskomfort w okolicy żuchwy to coraz częstsze problemy, które potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Aby im zapobiec, stosuje się specjalną terapią manualną z zakresu stomatologii, który potrafi przynieść szybką ulgę w bólu i rozluźnić te partie twarzy. Dowiedz się, na czym polega i kiedy warto skorzystać z naszych usług.

Na czym polega terapia stawów skroniowo – żuchwowych Warszawa?

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych obejmuje nie tylko terapię manualną, ale zewnętrzną i wewnętrzną mobilizację tkanek miękkich, relaksację mięśni oraz różnego rodzaju ćwiczenia z zakresu fizykoterapii i kinesiotaping, których zadaniem jest zmniejszanie stanu zapalnego. Niektóre elementy terapii nakierowane są również na okolicę szyjnego odcinka kręgosłupa. W jakich sytuacjach wskazane jest zastosowanie terapii stawów skroniowo-żuchwowych? Wskazaniem do tego są głównie bóle w stawie oraz zmniejszy lub zwiększy zakres ruchu. Niekiedy pacjenci narzekają na charakterystyczne objawy trzeszczenia czy przeskakiwania. Może też towarzyszyć im uczucie bólu podczas ziewania, gryzienia czy żucia. Niekiedy do objawów problemu należą bóle w obrębie szyi, twarzy i głowy. Terapia znajduje zastosowanie również w leczeniu schorzeń takich jak migreny, nadwrażliwość zębów, dyskomfort podczas noszenia aparatu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, który powoduje ogromny dyskomfort i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia zębów.

Terapia stawów skroniowo – żuchwowych Warszawa – czego możesz się spodziewać?!

Leczenie dolegliwości pojawiających się w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego jest procesem skomplikowanym i złożonym, które może potrwać sporo czasu. Terapia taka niekiedy wymaga podjęcia specjalnych działań – nie tylko zastosowania farmakoterapii, ale też szyn korygujących czy kinezyterapii. Czego możesz się spodziewać, decydując się na skorzystanie z naszych usług? Dzięki szerokiej wiedzy naszych terapeutów i zróżnicowanym technikom, pacjenci zauważają zmniejszenie dolegliwości bólowych już po kilku zabiegach. Do pozytywnych zmian wynikających z terapii zaliczyć można też zwiększenie zakresu ruchu szczęki, znormalizowanie napięcia w mięśniach oraz neutralizację trzasków. To wszystko przyczynia się do poprawy życia pacjentów.