Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych warszawa

Dolegliwości bólowe lub dyskomfort w okolicy żuchwy to coraz częstsze problemy, które potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Aby im zapobiec, stosuje się specjalną terapią manualną z zakresu stomatologii, który potrafi przynieść szybką ulgę w bólu i rozluźnić te partie twarzy. Dowiedz się, na czym polega i kiedy warto skorzystać z naszych usług.

Na czym polega terapia stawów skroniowo – żuchwowych Warszawa?

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych obejmuje nie tylko terapię manualną, ale zewnętrzną i wewnętrzną mobilizację tkanek miękkich, relaksację mięśni oraz różnego rodzaju ćwiczenia z zakresu fizykoterapii i kinesiotaping, których zadaniem jest zmniejszanie stanu zapalnego. Niektóre elementy terapii nakierowane są również na okolicę szyjnego odcinka kręgosłupa. W jakich sytuacjach wskazane jest zastosowanie terapii stawów skroniowo-żuchwowych? Wskazaniem do tego są głównie bóle w stawie oraz zmniejszy lub zwiększy zakres ruchu. Niekiedy pacjenci narzekają na charakterystyczne objawy trzeszczenia czy przeskakiwania. Może też towarzyszyć im uczucie bólu podczas ziewania, gryzienia czy żucia. Niekiedy do objawów problemu należą bóle w obrębie szyi, twarzy i głowy. Terapia znajduje zastosowanie również w leczeniu schorzeń takich jak migreny, nadwrażliwość zębów, dyskomfort podczas noszenia aparatu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, który powoduje ogromny dyskomfort i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia zębów.

Terapia stawów skroniowo – żuchwowych Warszawa – czego możesz się spodziewać?!

Leczenie dolegliwości pojawiających się w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego jest procesem skomplikowanym i złożonym, które może potrwać sporo czasu. Terapia taka niekiedy wymaga podjęcia specjalnych działań – nie tylko zastosowania farmakoterapii, ale też szyn korygujących czy kinezyterapii. Czego możesz się spodziewać, decydując się na skorzystanie z naszych usług? Dzięki szerokiej wiedzy naszych terapeutów i zróżnicowanym technikom, pacjenci zauważają zmniejszenie dolegliwości bólowych już po kilku zabiegach. Do pozytywnych zmian wynikających z terapii zaliczyć można też zwiększenie zakresu ruchu szczęki, znormalizowanie napięcia w mięśniach oraz neutralizację trzasków. To wszystko przyczynia się do poprawy życia pacjentów.