Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Terapia wad postawy Warszawa

Nieprawidłowości postawy są plagą naszych czasów. Uważa się, że problem ten dotyczy nawet od 50 do 60% dzieci w naszym kraju. U około 10% z nich stwierdza się poważne wady, które wymagają szybkiego zdiagnozowania i szybkiej interwencji specjalisty. W naszej klinice możesz liczyć na pomoc prawdziwych specjalistów, którzy zapewnią zarówno dzieciom, jak i dorosłym kompleksowe wsparcie medyczne.

Terapia wad postawy Warszawa – co musisz wiedzieć?

Wady postawy dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami i najczęściej pojawiają się w fazie wzrostu – wyjątkiem są wady wrodzone, które wymagają jeszcze bardziej specjalistycznego podejścia. Mała aktywność fizyczna czy złe przyzwyczajenia to dwa najważniejsze czynniki, które przyczyniają się do wad postawy u dzieci. Do najczęściej diagnozowanych problemów zalicza się skoliozę oraz wady stóp. Nierzadko u dzieci lub dorosłych stwierdza się odstające łopatki, problemy z koordynacją oraz kolana szpotawe lub koślawe. Często występujące wady postawy to także plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe. Leczenie tych oraz wielu innych nieprawidłowości jest procesem złożonym i wymaga wielu konsultacji ze specjalistą.

Terapia wady postawy Warszawa – poznaj naszą ofertę

Terapia wad postawy obejmuje szeroki zakres działań i fizjoterapii, których celem jest całkowite usunięcie nieprawidłowości. Im szybciej wada postawy zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse, że uda się wprowadzić odpowiednią terapię i osiągnąć znaczną poprawę lub całkowity powrót do zdrowia. Im dłużej zwleka się z diagnozą i odpowiednimi ćwiczeniami, tym trudniej osiągnąć pozytywne efekty. Jeżeli chciałbyś upewnić się, czy Twoje dziecko się zdrowo rozwija, zapraszamy Cię do konsultacji z naszymi specjalistami. Dzięki szczegółowemu wywiadowi i badaniom, fizjoterapeuta rozwieje Twoje wątpliwości i udzieli Ci profesjonalnego wsparcia, które obejmuje między innymi doradztwo w zakresie terapii. Specjalista może zalecić wykonywanie konkretnych ćwiczeń w domu, które przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych i pomagają w osiągnięciu pożądanych efektów.