Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Zacznij Nowy Rok od zdrowego ciała!

Wizyty u specjalistów są dla wielu osób zarezerwowane wyłącznie na przypadki, kiedy ze zdrowiem zaczyna dziać się coś złego. Nie inaczej wygląda to w przypadku fizjoterapii i masaży, na które wybieramy się zwykle w przypadku bólu pleców, skręconych stawów czy problemów z przepracowanymi nadgarstkami. Doświadczeni fizjoterapeuci podkreślają jednak, że terapię w ich gabinecie należy traktować jako element profilaktyki, porównując ją często do wizyty w warsztacie samochodowym w ramach przeglądu. Chcesz zacząć nowy rok od zdrowego ciała? Zadbaj o siebie z fizjoterapią i sprawdź, jak bardzo może poprawić Twoją sprawność ruchową.

Fizjoterapia nie tylko dla aktywnych

Grupę osób odwiedzających regularnie fizjoterapeutę można podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Z jednej strony spotkamy tu osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty i trafiające do fizjoterapeuty po kontuzji, przetrenowaniu lub w celu poprawy mobilności i zakresu ruchów konkretnej partii ciała. Po drugiej stronie grupy mamy osoby nieaktywne, spędzające większą część swojego czasu w domu lub w pracy, najczęściej w pozycji siedzącej, nie zwracające uwagi na utrzymanie prawidłowej postawy, dobór odpowiednich do chodzenia butów czy regularne rozciąganie się. Osoby takie po czasie cierpią z powodu zwyrodnień kręgosłupa, trudnego do wytrzymania bólu w okolicach karku lub problemów z postawą, które objawiają się bólami w obrębie całego ciała. Obydwie grupy mają w gabinecie fizjoterapeuty swoje miejsce, ale pomiędzy nimi warto umieścić jeszcze trzecią grupę: osoby, które fizjoterapeutę odwiedzają po to, by zadbać o zdrowy organizm i utrzymać go w jak najlepszej formie niezależnie od trybu życia.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i nawet podane wcześniej jako przykład siedzenie przy biurku przez 8 godzin w pracy może być przyczyną wielu problemów. Gdy do zestawu dołączymy życie w stresie, niezdrową dietę i często dość nieprzemyślane treningi mające na celu jedynie „wycisk”, szybkie zużywanie się mięśni i stawów gwarantowane. Przy dużych obciążeniach związanych nawet wyłącznie z codziennym życiem, warto od czasu do czasu pomyśleć o tym, by o siebie zadbać i to nie tylko w formie relaksującego wyjazdu czy odcięcia się od obowiązków choćby na weekend, ale też w formie wizyty u fizjoterapeuty. Podczas nawet jednej sesji terapii będzie on w stanie rozluźnić spięte grupy mięśniowe, popracować nad obszarami wyjątkowo przepracowanymi i ulżyć w dolegliwościach, które z czasem nauczyliśmy się po prostu ignorować. Do fizjoterapeuty warto wybrać się, gdy coś zaczyna boleć. Jeśli siedzenie w pracy przez 8 godzin za biurkiem sprawia, że więcej czasu spędzamy na poprawianiu swojej pozycji na krześle niż faktycznej pracy, a kark lub nadgarstki bolą już po dłuższej chwili pisania, wizyta u fizjoterapeuty będzie konieczna by poradzić sobie z tymi problemami. Fizjoterapeutę warto odwiedzić też, jeśli bóle kręgosłupa lub konkretnych partii mięśni pojawiają się pozornie bez powodu – ich przyczyną jest często nadmierne dźwiganie, zła postawa czy mikrourazy, których nie jesteśmy nawet świadomi. Gabinet fizjoterapeuty warto odwiedzić wreszcie w przypadku jakiejkolwiek kontuzji. Skręcenia stawów skokowych, bóle nadgarstków, wybite palce, nadwyrężenia mięśni, przykurcze, dolegliwości charakterystyczne dla niektórych dyscyplin sportu to tylko niektóre z częściej podawanych przyczyn wizyty u fizjoterapeuty. Ten, po dobraniu odpowiednich mechanizmów pracy, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i ogólnej diagnozie manualnej może znacznie lepiej celować w określone miejsca będące przyczyną bólu i nie tylko likwidować bolesne dolegliwości, ale i umożliwić pracę nad większą sprawnością ruchową całego ciała.

Postanowienie noworoczne: zadbaj o zdrowie i odwiedź fizjoterapeutę

Nowy rok to czas, kiedy wiele osób podejmuje się nowych wyzwań i postanowień, decydując się lepiej zadbać o swoje zdrowie, formę czy zdrowszą dietę. Jeśli jakiekolwiek z takich założeń ma mieć sens, warto odwiedzić fizjoterapeutę i w pierwszej kolejności rozluźnić napięcia, z powodu których organizm może ucierpieć nawet podczas lekkiego spaceru. Wizyta u fizjoterapeuty nie musi być koniecznie utożsamiana z leczeniem, a profilaktyką dzięki której zapobiegniemy wielu urazom i zbudujemy solidną podstawę do większego komfortu w życiu codziennym. Dzięki profilaktyce oszczędzisz na kosztach związanych z późniejszym leczeniem kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych, a przy okazji dasz sobie szansę na rozluźnienie się i likwidację bólu, który może trapić Cię teraz. Masaż fizjoterapeutyczny to zdecydowanie postanowie