Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zacznij Nowy Rok od zdrowego ciała!

Wizyty u specjalistów są dla wielu osób zarezerwowane wyłącznie na przypadki, kiedy ze zdrowiem zaczyna dziać się coś złego. Nie inaczej wygląda to w przypadku fizjoterapii i masaży, na które wybieramy się zwykle w przypadku bólu pleców, skręconych stawów czy problemów z przepracowanymi nadgarstkami. Doświadczeni fizjoterapeuci podkreślają jednak, że terapię w ich gabinecie należy traktować jako element profilaktyki, porównując ją często do wizyty w warsztacie samochodowym w ramach przeglądu. Chcesz zacząć nowy rok od zdrowego ciała? Zadbaj o siebie z fizjoterapią i sprawdź, jak bardzo może poprawić Twoją sprawność ruchową.

Fizjoterapia nie tylko dla aktywnych

Grupę osób odwiedzających regularnie fizjoterapeutę można podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Z jednej strony spotkamy tu osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty i trafiające do fizjoterapeuty po kontuzji, przetrenowaniu lub w celu poprawy mobilności i zakresu ruchów konkretnej partii ciała. Po drugiej stronie grupy mamy osoby nieaktywne, spędzające większą część swojego czasu w domu lub w pracy, najczęściej w pozycji siedzącej, nie zwracające uwagi na utrzymanie prawidłowej postawy, dobór odpowiednich do chodzenia butów czy regularne rozciąganie się. Osoby takie po czasie cierpią z powodu zwyrodnień kręgosłupa, trudnego do wytrzymania bólu w okolicach karku lub problemów z postawą, które objawiają się bólami w obrębie całego ciała. Obydwie grupy mają w gabinecie fizjoterapeuty swoje miejsce, ale pomiędzy nimi warto umieścić jeszcze trzecią grupę: osoby, które fizjoterapeutę odwiedzają po to, by zadbać o zdrowy organizm i utrzymać go w jak najlepszej formie niezależnie od trybu życia.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i nawet podane wcześniej jako przykład siedzenie przy biurku przez 8 godzin w pracy może być przyczyną wielu problemów. Gdy do zestawu dołączymy życie w stresie, niezdrową dietę i często dość nieprzemyślane treningi mające na celu jedynie „wycisk”, szybkie zużywanie się mięśni i stawów gwarantowane. Przy dużych obciążeniach związanych nawet wyłącznie z codziennym życiem, warto od czasu do czasu pomyśleć o tym, by o siebie zadbać i to nie tylko w formie relaksującego wyjazdu czy odcięcia się od obowiązków choćby na weekend, ale też w formie wizyty u fizjoterapeuty. Podczas nawet jednej sesji terapii będzie on w stanie rozluźnić spięte grupy mięśniowe, popracować nad obszarami wyjątkowo przepracowanymi i ulżyć w dolegliwościach, które z czasem nauczyliśmy się po prostu ignorować. Do fizjoterapeuty warto wybrać się, gdy coś zaczyna boleć. Jeśli siedzenie w pracy przez 8 godzin za biurkiem sprawia, że więcej czasu spędzamy na poprawianiu swojej pozycji na krześle niż faktycznej pracy, a kark lub nadgarstki bolą już po dłuższej chwili pisania, wizyta u fizjoterapeuty będzie konieczna by poradzić sobie z tymi problemami. Fizjoterapeutę warto odwiedzić też, jeśli bóle kręgosłupa lub konkretnych partii mięśni pojawiają się pozornie bez powodu – ich przyczyną jest często nadmierne dźwiganie, zła postawa czy mikrourazy, których nie jesteśmy nawet świadomi. Gabinet fizjoterapeuty warto odwiedzić wreszcie w przypadku jakiejkolwiek kontuzji. Skręcenia stawów skokowych, bóle nadgarstków, wybite palce, nadwyrężenia mięśni, przykurcze, dolegliwości charakterystyczne dla niektórych dyscyplin sportu to tylko niektóre z częściej podawanych przyczyn wizyty u fizjoterapeuty. Ten, po dobraniu odpowiednich mechanizmów pracy, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i ogólnej diagnozie manualnej może znacznie lepiej celować w określone miejsca będące przyczyną bólu i nie tylko likwidować bolesne dolegliwości, ale i umożliwić pracę nad większą sprawnością ruchową całego ciała.

Postanowienie noworoczne: zadbaj o zdrowie i odwiedź fizjoterapeutę

Nowy rok to czas, kiedy wiele osób podejmuje się nowych wyzwań i postanowień, decydując się lepiej zadbać o swoje zdrowie, formę czy zdrowszą dietę. Jeśli jakiekolwiek z takich założeń ma mieć sens, warto odwiedzić fizjoterapeutę i w pierwszej kolejności rozluźnić napięcia, z powodu których organizm może ucierpieć nawet podczas lekkiego spaceru. Wizyta u fizjoterapeuty nie musi być koniecznie utożsamiana z leczeniem, a profilaktyką dzięki której zapobiegniemy wielu urazom i zbudujemy solidną podstawę do większego komfortu w życiu codziennym. Dzięki profilaktyce oszczędzisz na kosztach związanych z późniejszym leczeniem kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych, a przy okazji dasz sobie szansę na rozluźnienie się i likwidację bólu, który może trapić Cię teraz. Masaż fizjoterapeutyczny to zdecydowanie postanowie