Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Zacznij Nowy Rok od zdrowego ciała!

Wizyty u specjalistów są dla wielu osób zarezerwowane wyłącznie na przypadki, kiedy ze zdrowiem zaczyna dziać się coś złego. Nie inaczej wygląda to w przypadku fizjoterapii i masaży, na które wybieramy się zwykle w przypadku bólu pleców, skręconych stawów czy problemów z przepracowanymi nadgarstkami. Doświadczeni fizjoterapeuci podkreślają jednak, że terapię w ich gabinecie należy traktować jako element profilaktyki, porównując ją często do wizyty w warsztacie samochodowym w ramach przeglądu. Chcesz zacząć nowy rok od zdrowego ciała? Zadbaj o siebie z fizjoterapią i sprawdź, jak bardzo może poprawić Twoją sprawność ruchową.

Fizjoterapia nie tylko dla aktywnych

Grupę osób odwiedzających regularnie fizjoterapeutę można podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Z jednej strony spotkamy tu osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty i trafiające do fizjoterapeuty po kontuzji, przetrenowaniu lub w celu poprawy mobilności i zakresu ruchów konkretnej partii ciała. Po drugiej stronie grupy mamy osoby nieaktywne, spędzające większą część swojego czasu w domu lub w pracy, najczęściej w pozycji siedzącej, nie zwracające uwagi na utrzymanie prawidłowej postawy, dobór odpowiednich do chodzenia butów czy regularne rozciąganie się. Osoby takie po czasie cierpią z powodu zwyrodnień kręgosłupa, trudnego do wytrzymania bólu w okolicach karku lub problemów z postawą, które objawiają się bólami w obrębie całego ciała. Obydwie grupy mają w gabinecie fizjoterapeuty swoje miejsce, ale pomiędzy nimi warto umieścić jeszcze trzecią grupę: osoby, które fizjoterapeutę odwiedzają po to, by zadbać o zdrowy organizm i utrzymać go w jak najlepszej formie niezależnie od trybu życia.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i nawet podane wcześniej jako przykład siedzenie przy biurku przez 8 godzin w pracy może być przyczyną wielu problemów. Gdy do zestawu dołączymy życie w stresie, niezdrową dietę i często dość nieprzemyślane treningi mające na celu jedynie „wycisk”, szybkie zużywanie się mięśni i stawów gwarantowane. Przy dużych obciążeniach związanych nawet wyłącznie z codziennym życiem, warto od czasu do czasu pomyśleć o tym, by o siebie zadbać i to nie tylko w formie relaksującego wyjazdu czy odcięcia się od obowiązków choćby na weekend, ale też w formie wizyty u fizjoterapeuty. Podczas nawet jednej sesji terapii będzie on w stanie rozluźnić spięte grupy mięśniowe, popracować nad obszarami wyjątkowo przepracowanymi i ulżyć w dolegliwościach, które z czasem nauczyliśmy się po prostu ignorować. Do fizjoterapeuty warto wybrać się, gdy coś zaczyna boleć. Jeśli siedzenie w pracy przez 8 godzin za biurkiem sprawia, że więcej czasu spędzamy na poprawianiu swojej pozycji na krześle niż faktycznej pracy, a kark lub nadgarstki bolą już po dłuższej chwili pisania, wizyta u fizjoterapeuty będzie konieczna by poradzić sobie z tymi problemami. Fizjoterapeutę warto odwiedzić też, jeśli bóle kręgosłupa lub konkretnych partii mięśni pojawiają się pozornie bez powodu – ich przyczyną jest często nadmierne dźwiganie, zła postawa czy mikrourazy, których nie jesteśmy nawet świadomi. Gabinet fizjoterapeuty warto odwiedzić wreszcie w przypadku jakiejkolwiek kontuzji. Skręcenia stawów skokowych, bóle nadgarstków, wybite palce, nadwyrężenia mięśni, przykurcze, dolegliwości charakterystyczne dla niektórych dyscyplin sportu to tylko niektóre z częściej podawanych przyczyn wizyty u fizjoterapeuty. Ten, po dobraniu odpowiednich mechanizmów pracy, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i ogólnej diagnozie manualnej może znacznie lepiej celować w określone miejsca będące przyczyną bólu i nie tylko likwidować bolesne dolegliwości, ale i umożliwić pracę nad większą sprawnością ruchową całego ciała.

Postanowienie noworoczne: zadbaj o zdrowie i odwiedź fizjoterapeutę

Nowy rok to czas, kiedy wiele osób podejmuje się nowych wyzwań i postanowień, decydując się lepiej zadbać o swoje zdrowie, formę czy zdrowszą dietę. Jeśli jakiekolwiek z takich założeń ma mieć sens, warto odwiedzić fizjoterapeutę i w pierwszej kolejności rozluźnić napięcia, z powodu których organizm może ucierpieć nawet podczas lekkiego spaceru. Wizyta u fizjoterapeuty nie musi być koniecznie utożsamiana z leczeniem, a profilaktyką dzięki której zapobiegniemy wielu urazom i zbudujemy solidną podstawę do większego komfortu w życiu codziennym. Dzięki profilaktyce oszczędzisz na kosztach związanych z późniejszym leczeniem kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych, a przy okazji dasz sobie szansę na rozluźnienie się i likwidację bólu, który może trapić Cię teraz. Masaż fizjoterapeutyczny to zdecydowanie postanowie