Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zacznij Nowy Rok od zdrowego ciała!

Wizyty u specjalistów są dla wielu osób zarezerwowane wyłącznie na przypadki, kiedy ze zdrowiem zaczyna dziać się coś złego. Nie inaczej wygląda to w przypadku fizjoterapii i masaży, na które wybieramy się zwykle w przypadku bólu pleców, skręconych stawów czy problemów z przepracowanymi nadgarstkami. Doświadczeni fizjoterapeuci podkreślają jednak, że terapię w ich gabinecie należy traktować jako element profilaktyki, porównując ją często do wizyty w warsztacie samochodowym w ramach przeglądu. Chcesz zacząć nowy rok od zdrowego ciała? Zadbaj o siebie z fizjoterapią i sprawdź, jak bardzo może poprawić Twoją sprawność ruchową.

Fizjoterapia nie tylko dla aktywnych

Grupę osób odwiedzających regularnie fizjoterapeutę można podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Z jednej strony spotkamy tu osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty i trafiające do fizjoterapeuty po kontuzji, przetrenowaniu lub w celu poprawy mobilności i zakresu ruchów konkretnej partii ciała. Po drugiej stronie grupy mamy osoby nieaktywne, spędzające większą część swojego czasu w domu lub w pracy, najczęściej w pozycji siedzącej, nie zwracające uwagi na utrzymanie prawidłowej postawy, dobór odpowiednich do chodzenia butów czy regularne rozciąganie się. Osoby takie po czasie cierpią z powodu zwyrodnień kręgosłupa, trudnego do wytrzymania bólu w okolicach karku lub problemów z postawą, które objawiają się bólami w obrębie całego ciała. Obydwie grupy mają w gabinecie fizjoterapeuty swoje miejsce, ale pomiędzy nimi warto umieścić jeszcze trzecią grupę: osoby, które fizjoterapeutę odwiedzają po to, by zadbać o zdrowy organizm i utrzymać go w jak najlepszej formie niezależnie od trybu życia.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i nawet podane wcześniej jako przykład siedzenie przy biurku przez 8 godzin w pracy może być przyczyną wielu problemów. Gdy do zestawu dołączymy życie w stresie, niezdrową dietę i często dość nieprzemyślane treningi mające na celu jedynie „wycisk”, szybkie zużywanie się mięśni i stawów gwarantowane. Przy dużych obciążeniach związanych nawet wyłącznie z codziennym życiem, warto od czasu do czasu pomyśleć o tym, by o siebie zadbać i to nie tylko w formie relaksującego wyjazdu czy odcięcia się od obowiązków choćby na weekend, ale też w formie wizyty u fizjoterapeuty. Podczas nawet jednej sesji terapii będzie on w stanie rozluźnić spięte grupy mięśniowe, popracować nad obszarami wyjątkowo przepracowanymi i ulżyć w dolegliwościach, które z czasem nauczyliśmy się po prostu ignorować. Do fizjoterapeuty warto wybrać się, gdy coś zaczyna boleć. Jeśli siedzenie w pracy przez 8 godzin za biurkiem sprawia, że więcej czasu spędzamy na poprawianiu swojej pozycji na krześle niż faktycznej pracy, a kark lub nadgarstki bolą już po dłuższej chwili pisania, wizyta u fizjoterapeuty będzie konieczna by poradzić sobie z tymi problemami. Fizjoterapeutę warto odwiedzić też, jeśli bóle kręgosłupa lub konkretnych partii mięśni pojawiają się pozornie bez powodu – ich przyczyną jest często nadmierne dźwiganie, zła postawa czy mikrourazy, których nie jesteśmy nawet świadomi. Gabinet fizjoterapeuty warto odwiedzić wreszcie w przypadku jakiejkolwiek kontuzji. Skręcenia stawów skokowych, bóle nadgarstków, wybite palce, nadwyrężenia mięśni, przykurcze, dolegliwości charakterystyczne dla niektórych dyscyplin sportu to tylko niektóre z częściej podawanych przyczyn wizyty u fizjoterapeuty. Ten, po dobraniu odpowiednich mechanizmów pracy, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i ogólnej diagnozie manualnej może znacznie lepiej celować w określone miejsca będące przyczyną bólu i nie tylko likwidować bolesne dolegliwości, ale i umożliwić pracę nad większą sprawnością ruchową całego ciała.

Postanowienie noworoczne: zadbaj o zdrowie i odwiedź fizjoterapeutę

Nowy rok to czas, kiedy wiele osób podejmuje się nowych wyzwań i postanowień, decydując się lepiej zadbać o swoje zdrowie, formę czy zdrowszą dietę. Jeśli jakiekolwiek z takich założeń ma mieć sens, warto odwiedzić fizjoterapeutę i w pierwszej kolejności rozluźnić napięcia, z powodu których organizm może ucierpieć nawet podczas lekkiego spaceru. Wizyta u fizjoterapeuty nie musi być koniecznie utożsamiana z leczeniem, a profilaktyką dzięki której zapobiegniemy wielu urazom i zbudujemy solidną podstawę do większego komfortu w życiu codziennym. Dzięki profilaktyce oszczędzisz na kosztach związanych z późniejszym leczeniem kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych, a przy okazji dasz sobie szansę na rozluźnienie się i likwidację bólu, który może trapić Cię teraz. Masaż fizjoterapeutyczny to zdecydowanie postanowie