Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zdrowy sen dla kręgosłupa, czyli jak wygląda prawidłowa postawa podczas spania?

Nie ma żadnych wątpliwości, że sen jest kluczowy dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. To podczas snu odpoczywa ciało i umysł, przyspieszają procesy regeneracji, usuwane są toksyny z organizmu. Dlatego warto dbać o jego jakość – m.in. poprzez dobór odpowiedniej pozycji do snu. Na higienę snu składa się wiele czynników: materac o odpowiedniej twardości, wygodna poduszka, prawidłowa temperatura w sypialni, a nawet to, co jemy wieczorem (powszechnie wiadomo, że obfite tłuste kolacje mogą negatywnie wpływać na jakość snu). Należy jednak pamiętać, że równie ważna jest pozycja podczas snu – nieprawidłowa może skutkować bólami kręgosłupa, szyi, karku, a nawet problemami żołądkowymi. Jak zatem spać, by się wyspać? Na brzuchu, na boku, na plecach? Eksperci twierdzą, że najlepsza do spania jest pozycja na plecach, która zapewnia najbardziej naturalne i proste ułożenie kręgosłupa. Jeśli dobierzemy do tego odpowiedni materac (pod kątem wagi – im człowiek cięższy, tym twardszego materaca potrzebuje) oraz poduszkę, która prawidłowo podeprze szyję, znacznie zwiększymy szanse na to, że rano obudzimy się wyspani i wypoczęci. Spanie na plecach nie powoduje ucisku na poszczególne odcinki kręgosłupa ani na narządy wewnętrze, umożliwia swobodne oddychanie, a dzięki temu – dotlenianie organizmu. Jedyną wadą spania na plecach jest to, że częściej występują wówczas epizody chrapania i bezdechu sennego. Choć trudno o oficjalne statystyki, przypuszcza się, że najwięcej osób śpi na boku – lewym, prawym bądź naprzemiennie. Na pewno jest to pozycja korzystna dla osób chrapiących (wówczas epizody zdarzają się rzadziej) oraz kobiet w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej – ułożenie na boku z jednej strony odciąża kręgosłup, z drugiej – usprawnia krążenie i pracę nerek. Układając się do snu na boku warto jednak pamiętać, by głowa była przedłużeniem kręgosłupa (lepiej nie zwijać się w tzw. kłębek, czyli pozycję embrionalną) oraz włożyć między kolana koc, co zapobiegnie przeciążeniem stawu biodrowego kończyny ułożonej wyżej. Zdecydowanie najgorszą pozycją do odpoczynku, w tym oczywiście do spania, jest pozycja na brzuchu. Dochodzi w niej do spłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz do przeciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo, podczas spania na brzuchu głowa jest cały czas odwrócona w bok – to z kolei może przeciążać szyjny odcinek kręgosłupa oraz powodować napięcie mięśni karku. Oczywiście z dolegliwościami wynikającymi z nieprawidłowej pozycji podczas snu, doboru nieprawidłowego materaca czy poduszki można sobie poradzić – pomoże w tym np. dopasowana do potrzeb rehabilitacja (zakres usług świadczonych w naszym centrum KRIOSONIK można znaleźć tutaj https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi). Lepiej jednak im zapobiegać poprzez przestrzeganie zasad higieny snu.