Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Zdrowy sen dla kręgosłupa, czyli jak wygląda prawidłowa postawa podczas spania?

Nie ma żadnych wątpliwości, że sen jest kluczowy dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. To podczas snu odpoczywa ciało i umysł, przyspieszają procesy regeneracji, usuwane są toksyny z organizmu. Dlatego warto dbać o jego jakość – m.in. poprzez dobór odpowiedniej pozycji do snu. Na higienę snu składa się wiele czynników: materac o odpowiedniej twardości, wygodna poduszka, prawidłowa temperatura w sypialni, a nawet to, co jemy wieczorem (powszechnie wiadomo, że obfite tłuste kolacje mogą negatywnie wpływać na jakość snu). Należy jednak pamiętać, że równie ważna jest pozycja podczas snu – nieprawidłowa może skutkować bólami kręgosłupa, szyi, karku, a nawet problemami żołądkowymi. Jak zatem spać, by się wyspać? Na brzuchu, na boku, na plecach? Eksperci twierdzą, że najlepsza do spania jest pozycja na plecach, która zapewnia najbardziej naturalne i proste ułożenie kręgosłupa. Jeśli dobierzemy do tego odpowiedni materac (pod kątem wagi – im człowiek cięższy, tym twardszego materaca potrzebuje) oraz poduszkę, która prawidłowo podeprze szyję, znacznie zwiększymy szanse na to, że rano obudzimy się wyspani i wypoczęci. Spanie na plecach nie powoduje ucisku na poszczególne odcinki kręgosłupa ani na narządy wewnętrze, umożliwia swobodne oddychanie, a dzięki temu – dotlenianie organizmu. Jedyną wadą spania na plecach jest to, że częściej występują wówczas epizody chrapania i bezdechu sennego. Choć trudno o oficjalne statystyki, przypuszcza się, że najwięcej osób śpi na boku – lewym, prawym bądź naprzemiennie. Na pewno jest to pozycja korzystna dla osób chrapiących (wówczas epizody zdarzają się rzadziej) oraz kobiet w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej – ułożenie na boku z jednej strony odciąża kręgosłup, z drugiej – usprawnia krążenie i pracę nerek. Układając się do snu na boku warto jednak pamiętać, by głowa była przedłużeniem kręgosłupa (lepiej nie zwijać się w tzw. kłębek, czyli pozycję embrionalną) oraz włożyć między kolana koc, co zapobiegnie przeciążeniem stawu biodrowego kończyny ułożonej wyżej. Zdecydowanie najgorszą pozycją do odpoczynku, w tym oczywiście do spania, jest pozycja na brzuchu. Dochodzi w niej do spłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz do przeciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo, podczas spania na brzuchu głowa jest cały czas odwrócona w bok – to z kolei może przeciążać szyjny odcinek kręgosłupa oraz powodować napięcie mięśni karku. Oczywiście z dolegliwościami wynikającymi z nieprawidłowej pozycji podczas snu, doboru nieprawidłowego materaca czy poduszki można sobie poradzić – pomoże w tym np. dopasowana do potrzeb rehabilitacja (zakres usług świadczonych w naszym centrum KRIOSONIK można znaleźć tutaj https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/uslugi). Lepiej jednak im zapobiegać poprzez przestrzeganie zasad higieny snu.