Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Z bólem brzucha do fizjoterapeuty?

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Kościuszki 5, 05-816
Usługi płatne i NFZ  22 753 04 61
Rehabilitacja domowa  504 953 228
Pon.-pt.: 7:30-19:00 (usługi odpłatne)
Pon.-pt.: 08:00-18:30 NFZ
sob.-niedz.: nieczynne.