Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

8 godzin przed komputerem? Zadbaj o swój kręgosłup!

Wiele osób większość dnia spędza siedząc przy biurku. Aby zapewnić sobie ergonomiczny komfort pracy, należy wziąć pod uwagę wszystko, począwszy od wysokości klawiatury, a skończywszy na rodzaju fotela, tak, aby Twoja przestrzeń robocza była przyjazna dla szyi i pleców. 

Jak siedzieć na krześle?

Siedząc przy biurku, połóż stopy płasko na podłodze i trzymaj plecy równo z oparciem krzesła. Twoja głowa powinna znajdować się w neutralnej pozycji. Aby uniknąć zaokrąglania dolnej części pleców, co z kolei może spowodować pochylenie głowy i ramion do przodu, dostosuj wysokość krzesła tak, aby uda mogły być lekko skierowane w dół. Taka pozycja zapewnia idealne rozłożenie ciężaru ciała przez kości kulszowe, znajdujące się w dolnych partiach bioder.

Jak dostosować wysokość monitora i położenie klawiatury

Umieść monitor bezpośrednio przed sobą, aby środek ekranu znajdował się na wysokości nosa. Jeśli monitor jest zbyt nisko, będziesz kierować głowę w dół i zwiększysz nacisk wywierany na szyję. Jeśli pracujesz głównie na laptopie, użyj dodatkowego monitora lub wysięgnika.

Umieść klawiaturę wystarczająco blisko siebie, aby podczas pisania łokcie były zgięte pod kątem około 90 stopni. Ustaw klawiaturę wystarczająco wysoko, aby nie być zmuszonym schylania się, aby dotykać klawiszy. Umieść mysz na tym samym poziomie co klawiaturę.

Korzystanie z biurka stojącego

Korzystanie ze stojącego biurka lub konwertera podczas pracy może pomóc w promowaniu lepszej postawy. Siedzenie na krześle biurowym wydaje się wygodniejsze, ale po dłuższym czasie jest męczące. Im dłużej siedzisz, tym trudniej będzie utrzymać dobrą postawę. Każdego dnia postaraj się spędzić co najmniej godzinę lub dwie na nogach zamiast na krześle.

Jeśli biurko stojące nie jest dla Ciebie opcją, istnieją niedrogie konwertery, które umożliwiają tymczasowe przekształcenie zwykłego biurka w biurko stojące.

Inne porady dotyczące zachowania prawidłowej postawy

Ludzie mają tendencję do pochylania głowy patrząc na telefony i tablety, zwłaszcza, gdy używają ekranu dotykowego do wysyłania wiadomości tekstowych lub e-maili. Utrzymywanie pozycji skierowanej do przodu w celu patrzenia na urządzenie może powodować bolesne naprężenia mięśni, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do urazów dysku lub stawów. Kiedy tylko możesz, odpowiadaj na e-maile za pomocą komputera stacjonarnego, a nie telefonu, ponieważ daje to najlepszą szansę na zachowanie prawidłowej postawy.

Chodź po biurze co pół godziny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców, szyi i/lub ramion. Pamiętaj, aby wstać i poruszać się, jeśli zaczniesz odczuwać ból lub napięcie. Prostym sposobem jest ustawienie cichego alarmu w smartfonie, który uruchamia się co 30 minut. Możesz nie być w stanie wstawać za każdym razem, gdy włączy się alarm, ale będzie to dobrym przypomnieniem, że siedzisz już od dłuższego czasu, zwłaszcza jeśli pominiesz alarm kilka razy z rzędu.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.