Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fala uderzeniowa – co to za zabieg?

Fala uderzeniowa – co to za zabieg? Fala uderzeniowa – zabieg z zakresu rehabilitacji leczniczej, określany także mianem ESWT (extracorporeal shock wave therapy) – to jeden z najnowocześniejszych sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych, będących efektem rozmaitych chorób i urazów układu ruchu. Na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zabieg fali uderzeniowej opiera się na wykorzystaniu właściwości fal akustycznych emitowanych przez specjalne urządzenie wyposażone w głowicę. Rehabilitant lub fizjoterapeuta w trakcie zabiegu przykłada głowicę do skóry w określonym miejscu ciała. Urządzenie emituje falę akustyczną, która przesyła w głąb organizmu bardzo precyzyjnie ukierunkowany strumień energii. Energia ta na różny sposób wpływa na poszczególne tkanki ludzkiego ciała: poprawia krążenie, przez co dane miejsce staje się lepiej ukrwione i dotlenione, zmniejsza stan zapalny, a także tworzy tzw. mikrouszkodzenia, których obecność natychmiastowo stymuluje naturalną regenerację tkanek, w tym produkcję kolagenu i elastyny, produkcję nowej tkanki kostnej, a także tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Nie można zapominać, że fala uderzeniowa przyspiesza wydalanie z organizmu niekorzystnych produktów metabolicznych (np. kwasu mlekowego), a także rozbija odkładające się w tkankach miękkich złogi wapniowe, które są przyczyną m.in. bólu mięśni. Wszystko to pozwala łagodzić dolegliwości bólowe zarówno w przypadku stanów nagłych, jak i przewlekłych, a także przyspiesza powrót do zdrowia i pełni sprawności. Fala uderzeniowa – wskazania i przeciwwskazania Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znajdują bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Mogą być elementem leczenia i rehabilitacji rozmaitych chorób oraz kontuzji narządu ruchu, a więc stanów z zakresu ortopedii, traumatologii czy reumatologii. Są bardzo popularne w medycynie sportowej, czyli ukierunkowanej na pacjentów aktywnych fizycznie – czy to amatorsko, czy zawodowo. Bezpośrednich wskazań do zabiegów fali uderzeniowej jest naprawdę bardzo wiele. Lekarz może je zlecić w sytuacji zdiagnozowania między innymi:
  • dolegliwości bólowych kręgosłupa (ostrych i przewlekłych),
  • chorób zwyrodnieniowych stawów,
  • zapalenia kaletek maziowych,
  • kolana skoczka i kolana biegacza,
  • łokcia tenisisty i łokcia golfisty,
  • naderwań i zerwań ścięgien oraz więzadeł,
  • ostrogi piętowej,
  • trudno gojących się złamań.
Warto pamiętać, że choć fala uderzeniowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezpiecznym i niepowodującym poważnych skutków ubocznych, to jednak nie wykonuje się jej u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. ciąża i okres karmienia, ostre infekcje, owrzodzenia i niezagojone otwarte rany w miejscu zabiegu czy choroby nowotworowe. Jak wygląda zabieg? Fala uderzeniowa nie jest mocno skomplikowaną procedurą, pacjent nie musi też szczególnie się do niej przygotowywać. W centrum Kriosonik wykonuje ją zawsze doświadczony, wyspecjalizowany fizjoterapeuta, który krok po kroku tłumaczy pacjentowi, jak powinien się zachować, jaką pozycję przyjąć itp. – dzięki temu zabieg przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze. Zależnie od tego, jaka część ciała jest poddawana działaniu fali, należy usiąść lub położyć się i odsłonić dane miejsce, np. kolano lub łokieć. Nasz fizjoterapeuta nakłada na skórę specjalny żel i przykłada do niej głowicę, która zaczyna emitować energię. Od rodzaju choroby zależy m.in. czas trwania zabiegu – zazwyczaj jednak nie przekracza on dziesięciu minut. W tym czasie urządzenie wydaje charakterystyczny odgłos. Co ważne, w wielu przypadkach oczekiwanie rezultaty w postaci złagodzenia bólu przynosi już jeden zabieg. Czasami jednak trzeba wykonać ich kilka. Wszystkich pacjentów zainteresowanych falą uderzeniową zapraszamy do naszych placówek Kriosonik! Gwarantujemy opiekę doświadczonych specjalistów, indywidualne podejście do każdego przypadku oraz miłą atmosferę w przyjemnym, nowoczesnym otoczeniu. Napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/kontakt/. Pomożemy Ci znów cieszyć się życiem bez bólu!