Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fizjoprofilaktyka – dlaczego jest ważna?

Fizjoprofilaktyka to różnego rodzaju działania fizjoterapeutyczne, których celem jest zapobieganie skutkom niekorzystnych czynników związanych np. ze stylem życia, ale także spowalnianie rozwoju oraz cofanie objawów różnego rodzaju chorób – nie tylko związanych z układem ruchu człowieka, ale również ogólnoustrojowych.

Fizjoprofilaktyka to pojęcie stworzone poprzez połączenie dwóch słów: „fizjoterapia” oraz „profilaktyka”. Nawet bez specjalistycznej wiedzy nietrudno więc wytłumaczyć to pojęcie – otóż fizjoprofilaktyka to określone działania fizjoterapeutyczne, które mają cele profilaktyczne, czyli np. zapobieganie niekorzystnym efektom stylu życia, kontuzjom i chorobom, diagnostykę oraz redukcję czynników ryzyka, cofanie i eliminację skutków schorzeń przewlekłych itp.

W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów fizjoprofilaktyki:

  • fizjoprofilaktyka wczesna – są to działania skierowane do ogółu społeczeństwa lub jego określonej grupy (np. dzieci albo seniorów), których celem jest edukacja zdrowotna, promowanie aktywności fizycznej, a dzięki temu – zmniejszanie ryzyka występowania chorób,
  • fizjoprofilaktyka pierwotna – jest skierowana do osób, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia konkretnego problemu zdrowotnego albo choroby – mogą to być np. zajęcia fizjoterapeutyczne dla osób wykonujących pracę siedzącą, narażonych na rozwój schorzeń kręgosłupa,
  • fizjoprofilaktyka wtórna – są to działania podejmowane u pacjentów, u których występują już objawy różnego rodzaju schorzeń, ich celem jest zahamowanie ich postępów oraz łagodzenie dolegliwości,
  • fizjoprofilaktyka III fazy – jest przeznaczona dla osób, u których występują zaawansowane, niekiedy nieuleczalne dysfunkcje i niepełnosprawności, jej celem jest zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz maksymalna poprawa jakości życia pacjenta, umożliwienie mu samodzielności itp.

Fizjoprofilaktyka – nie tylko choroby układu ruchu

W pierwszej chwili wielu osobom wydaje się, że poprzez działania fizjoterapeutyczne można przeciwdziałać wyłącznie kontuzjom i chorobom układu ruchu. Owszem, dopasowane do potrzeb zabiegi, ćwiczenia i treningi mogą uchronić np. od zwyrodnień kręgosłupa, stanów przeciążeniowych stawów czy urazów typowych dla osób aktywnych fizycznie (lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko rozwoju). Należy jednak pamiętać, że fizjoprofilaktyka jest także ukierunkowana na najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne choroby cywilizacyjne, takie jak:

  • osteoporoza,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu krążenia.

Fizjoprofilaktyka – jakie korzyści?

Fizjoprofilaktyka niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla całego społeczeństwa, poszczególnych jego grup, jak i dla pojedynczych pacjentów. Długofalowe działania profilaktyczne zmniejszają w społeczeństwie występowanie różnych chorób i obniżają koszty ich leczenia, zaś indywidualnie fizjoprofilaktyka – dobrana do potrzeb pacjenta – poprawia jego samopoczucie fizyczne i psychiczne, sprawia, że dłużej cieszy się zdrowiem oraz samodzielnością. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”!

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb fizjoprofilaktyki można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!