Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Fizjoprofilaktyka – dlaczego jest ważna?

Fizjoprofilaktyka to różnego rodzaju działania fizjoterapeutyczne, których celem jest zapobieganie skutkom niekorzystnych czynników związanych np. ze stylem życia, ale także spowalnianie rozwoju oraz cofanie objawów różnego rodzaju chorób – nie tylko związanych z układem ruchu człowieka, ale również ogólnoustrojowych.

Fizjoprofilaktyka to pojęcie stworzone poprzez połączenie dwóch słów: „fizjoterapia” oraz „profilaktyka”. Nawet bez specjalistycznej wiedzy nietrudno więc wytłumaczyć to pojęcie – otóż fizjoprofilaktyka to określone działania fizjoterapeutyczne, które mają cele profilaktyczne, czyli np. zapobieganie niekorzystnym efektom stylu życia, kontuzjom i chorobom, diagnostykę oraz redukcję czynników ryzyka, cofanie i eliminację skutków schorzeń przewlekłych itp.

W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów fizjoprofilaktyki:

 • fizjoprofilaktyka wczesna – są to działania skierowane do ogółu społeczeństwa lub jego określonej grupy (np. dzieci albo seniorów), których celem jest edukacja zdrowotna, promowanie aktywności fizycznej, a dzięki temu – zmniejszanie ryzyka występowania chorób,
 • fizjoprofilaktyka pierwotna – jest skierowana do osób, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia konkretnego problemu zdrowotnego albo choroby – mogą to być np. zajęcia fizjoterapeutyczne dla osób wykonujących pracę siedzącą, narażonych na rozwój schorzeń kręgosłupa,
 • fizjoprofilaktyka wtórna – są to działania podejmowane u pacjentów, u których występują już objawy różnego rodzaju schorzeń, ich celem jest zahamowanie ich postępów oraz łagodzenie dolegliwości,
 • fizjoprofilaktyka III fazy – jest przeznaczona dla osób, u których występują zaawansowane, niekiedy nieuleczalne dysfunkcje i niepełnosprawności, jej celem jest zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz maksymalna poprawa jakości życia pacjenta, umożliwienie mu samodzielności itp.

Fizjoprofilaktyka – nie tylko choroby układu ruchu

W pierwszej chwili wielu osobom wydaje się, że poprzez działania fizjoterapeutyczne można przeciwdziałać wyłącznie kontuzjom i chorobom układu ruchu. Owszem, dopasowane do potrzeb zabiegi, ćwiczenia i treningi mogą uchronić np. od zwyrodnień kręgosłupa, stanów przeciążeniowych stawów czy urazów typowych dla osób aktywnych fizycznie (lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko rozwoju). Należy jednak pamiętać, że fizjoprofilaktyka jest także ukierunkowana na najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne choroby cywilizacyjne, takie jak:

 • osteoporoza,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu krążenia.

Fizjoprofilaktyka – jakie korzyści?

Fizjoprofilaktyka niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla całego społeczeństwa, poszczególnych jego grup, jak i dla pojedynczych pacjentów. Długofalowe działania profilaktyczne zmniejszają w społeczeństwie występowanie różnych chorób i obniżają koszty ich leczenia, zaś indywidualnie fizjoprofilaktyka – dobrana do potrzeb pacjenta – poprawia jego samopoczucie fizyczne i psychiczne, sprawia, że dłużej cieszy się zdrowiem oraz samodzielnością. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”!

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb fizjoprofilaktyki można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!