Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Drenaż limfatyczny – co to za zabieg?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, w trakcie którego usprawnia się pracę układu limfatycznego, mającego za zadanie m.in. transportowanie toksyn i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny może być wykonywany jako element terapii wielu chorób, ale również wspomagająco przy odchudzaniu czy zwalczaniu cellulitu. W centrum Kriosonik wykonujemy drenaż limfatyczny ręczny oraz mechaniczny przy użyciu urządzenia BOA. Czym się różnią? Układ limfatyczny (chłonny) to naczynia i przewody, w których płynie limfa. Jej głównym zadaniem jest krążenie po organizmie i wychwytywanie substancji toksycznych. Limfa zbiera je, odprowadza do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i są usuwane z organizmu. Układ limfatyczny broni więc organizm przed zakażeniami, zwalcza substancje szkodliwe dla człowieka oraz pozwala usuwać toksyny z organizmu. Jeśli na skutek różnych czynników dojdzie do zastoju limfy w naczyniach, mamy do czynienia z tzw. obrzękiem limfatycznym. Jego główne objawy to powiększająca się opuchlizna poszczególnych partii ciała, występowanie narośli na ciele, stwardnienia skóry, czasami także trudności z poruszaniem się i ból. Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków limfatycznych? Brak aktywności fizycznej, urazy mechaniczne kończyn, stany zapalne, infekcje bakteryjne, choroby tkanki łącznej, a także operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie piersi). W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny ręczny – na czym polega? Ręczny drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, w trakcie którego fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy pobudzające pracę układu limfatycznego oraz rozprowadzające nagromadzone płyny tkankowe. Ruchy te są zgodne z przepływem limfy w organizmie – masuje się zazwyczaj całe ciało, z wyjątkiem szyi i twarzy. Ręczny drenaż limfatyczny wykonuje się w trakcie leczenia i rekonwalescencji przy niewydolności żylnej, chorobach i kontuzjach układu ruchu, dnie moczanowej, przewlekłych opuchliznach, po operacjach mastektomii. Wykonywany przez specjalistę pomaga usunąć zastoje limfy w organizmie, przyspiesza eliminację toksyn z organizmu, stymuluje przepływ krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo, można wykonywać go w trakcie kuracji odchudzających i antycellulitowych. Drenaż limfatyczny ręczny nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do jego wykonywania znajdują się:
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zapalenia naczyń chłonnych,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • niewydolność serca,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby.
Drenaż limfatyczny mechaniczny BOA W naszym centrum Kriosonik wykonujemy również drugą odmianę drenażu limfatycznego – mechaniczny drenaż limfatyczny przy zastosowaniu urządzenia BOA. Na czym on polega? Otóż wykonuje się go przy pomocy specjalnych mankietów na kończyny – do mankietów nałożonych na ręce i nogi na przemian wtłacza się i wypuszcza powietrze w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu systematycznemu uciskowi układ limfatyczny (ale również krwionośny) zostaje pobudzony do pracy – cały organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze, zaś toksyny – są szybciej z niego usuwane. Mechaniczny drenaż limfatyczny BOA stosuje się u pacjentów z obrzękami kończyn górnych i dolnych różnego pochodzenia, w ramach rehabilitacji po kontuzjach i urazach, jako profilaktykę niewydolności żylnej, w terapii odchudzającej i antycellulitowej. Zabieg przyspiesza eliminację toksyn, poprawia ukrwienie organizmu, wpływa na odżywienie mięśni, wygładza i ujędrnia skórę. Wszystkich pacjentów zainteresowanych drenażem limfatycznym – zarówno ręcznym, jak i mechanicznym – zapraszamy do naszego centrum Kriosonik! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz miłą, serdeczną atmosferę! Zachęcamy do kontaktu -> www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.