Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Jak przebiega rehabilitacja u osób starszych?

Rehabilitacja u osób starszych, nazywana również rehabilitacją geriatryczną, to zespół postępowania skierowany do osób w podeszłym wieku. A więc takich, które cierpią z powodu różnego rodzaju ograniczeń i chorób. Na ogół leczenie tego typu skupia się na podtrzymaniu sprawności człowieka, gdyż takowa w oczywisty sposób poprawia komfort jesieni życia. Z pewnością rehabilitacja osób starszych różni się od tej, której poddane mogą być osoby młodsze. Postępowanie nie tylko trzeba przemyśleć i indywidualnie dobrać do konkretnego przypadku, ale i wziąć pod uwagę szereg różnego rodzaju schorzeń. Jak zatem wygląda leczenie w przypadku seniorów i na co zwrócić w jego trakcie szczególną uwagę?

Na czym skupia się rehabilitacja u osób starszych?

Z racji tego, że u osób starszych na ogół współwystępuje szereg rożnego rodzaju chorób, należy liczyć się z nimi wszystkimi. A to oznacza, że oceniając stan zdrowia pacjenta i dobierając program do niego, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Po wybraniu najważniejszych celów, można przystąpić do rehabilitacji. Z racji tego, że u osób starszych najważniejsze jest codzienne funkcjonowanie, rehabilitacja geriatryczna skupia się przede wszystkim na czynnościach funkcjonalnych. A raczej na umożliwieniu ich wykonania. Wszystko po to, by seniorzy mogli spokojnie sprzątać, schylać się, zmieniać pozycję lub posługiwać wybranym sprzętem. Poza tym, ważny element stanowi też postępowanie prowadzące do usprawnienia chodu. Wiele starszych osób ma z nim przecież niemały problem. Niezależnie od tego czy mówimy o kroku szybkim czy też wolnym, zarówno nad pierwszym, jak i drugim trzeba pracować.

Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby starsze?

Jeszcze nie tak dawno temu uważało się, że starsze osoby mogą wykonywać ograniczoną liczbę ćwiczeń. Dziś rehabilitacja geriatryczna poszerza obszar swoich zaleceń, a zmniejsza zakres przeciwskazań. Obecnie dozwoloną są na przykład ćwiczenia oporowe. Zwiększając siłę wykonywanych zadań, zwiększa się bowiem siłę samego pacjenta. A ta u seniorów jest niezwykle ważna. W sposób oczywisty wpływa bowiem na możliwość wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie deficyt funkcjonalny, zaleca mu się ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego działa, a także te z odpowiednim sprzętem. Między innymi hantlami, elastycznymi taśmami lub sztangami. Poza tym bardzo ważne są też wszystkie ćwiczenia, które w efekcie poprawiają równowagę i zapobiegają upadkom. Odpowiednio dobrane wpływają nie na siłę mięśniową i równowagę statyczną. To ważne z punktu widzenia osób starszych, a już na pewno tych, którzy mieszkają samotnie. Upadki w tym wieku są niezwykle groźne, dlatego trzeba zrobić wszystko, by im zawczasu zapobiec. Na własną rękę seniorzy też mogą zresztą wiele zdziałać. Po konsultacji z fizjoterapeutą i przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw, warto by zdecydowali się na uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma bowiem zbawienny wpływ na ludzki organizm. Wspomaga terapię serca, leczenie otyłości i cukrzycy, a także kontroluje nadciśnienie tętnicze.

Gdzie można skorzystać z rehabilitacji geriatrycznej?

Z tego rodzaju rehabilitacji skorzystać można tak naprawdę w wielu miejscach. Między innymi w szpitalach, gabinetach rehabilitacji, a nawet klubach fitness. Długoterminową pomoc świadczą natomiast domy pomocy społecznej, a także wszelkie zakłady lecznicze. Z powodów finansowych wielu seniorów woli oczywiście rehabilitację finansowaną z budżetu państwa, a więc taką, która wykonywana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Bywa jednak, że z pomocą najbliższych starsze osoby decydują się na prywatną opiekę. Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji udziela pomocy bez względu na to, którą opcję wybiorą. Z racji tego, że placówek medycznego centrum jest kilka, między innymi w Warszawie czy w Opolu, dostęp do nich jest znacznie ułatwiony. Co więcej, liczyć możemy na miejscu na wykwalifikowaną kadrę, program leczenie dostosowany do konkretnego przypadku, jak i krótkie terminy oczekiwania. W przypadku osób starszych jest to bardzo ważne. Bywa przecież, że pomoc udzielona musi być natychmiast. Poza tym , jak już zostało wspomniane, placówka umożliwia leczenie zarówno w ramach NFZ.