Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Instruktaż ćwiczeń przy bólach kręgosłupa

Bóle kręgosłupa są już problemem cywilizacyjnym i dotyczą osób w różnym wieku. Na szczęście w wielu przypadkach bóle kręgosłupa można łagodzić poprzez systematyczne wykonywanie określonych ćwiczeń. Siedzący tryb życia, częste noszenie ciężkich toreb i plecaków, niedobór aktywności fizycznej, nieodpowiedni materac do snu, ale również postępujące z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe, bardzo ciężka praca, urazy spowodowane nagłymi wypadkami – wszystko to może dawać efekty w postaci bólu kręgosłupa. Dolegliwości bólowe o silnym natężeniu, występujące przewlekle, narastające czy uniemożliwiające wykonywanie normalnych czynności należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak ból jest efektem codziennego przemęczenia, pomocne mogą okazać się proste ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i uelastyczniające, które z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu. Ćwiczenia na ból kręgosłupa – jak je wykonywać
  • Mostek
Dla osób początkujących lepszym wyborem jest mostek wykonywany z pozycji leżącej. Należy położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach, a stopy ustawić w niewielkiej odległości od siebie. Ręce należy zgiąć w łokciach i ułożyć dłonie po obu stronach głowy. Następnie należy wyprostować nogi i ręce, unosząc biodra i tułów od podłoża i wyginając ciało w łuk. W pozycji tej należy wytrzymać kilka sekund i delikatnie opuścić tułów na podłoże.
  • Koci grzbiet
Jest to ćwiczenie wykonywane z klęku podpartego. Plecy, ramiona i biodra powinny znajdować się w jednej linii. Kolana należy rozchylić na szerokość bioder, a stopy – wyprostować. Wyprostowane w łokciach ręce należy rozstawić na szerokość barków. Po wykonaniu głębokiego wdechu nosem wraz z wydechem przez usta głowę należy powoli kierować ku mostkowi, jednocześnie wyginając w łuk kręgosłup na odcinku piersiowym. W tej pozycji trzeba pozostać około 10 sekund.
  • Ukłon japoński
Siadamy na złączonych piętach i wyciągamy ręce do przodu. Kolana mogą być złączone lub szeroko rozstawione. Powoli przesuwamy ręce do przodu, centymetr po centymetrze, starając się rozciągnąć mięśnie pleców. W pozycji tej należy wytrzymać 10-15 sekund, a później wyprostować się, biorąc głęboki oddech.
  • Przenoszenie nóg
Jest to ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej na plecach– najlepiej na miękkim dywanie lub na macie. Nogi należy zgiąć w kolanach, a ręce rozłożyć na bok. Następnie należy powoli przenosić nogi na przemian na jedną i drugą stronę. Pozwala to odciążyć i rozluźnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Deska
Do wykonania tego ćwiczenia należy przyjąć pozycję klęczącą i oprzeć się na przedramionach. Barki muszą znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach stóp należy unieść tułów i napiąć mięśnie brzucha, uważając przy tym, aby nie unosić pośladków ani nie wyginać odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tej pozycji należy wytrzymać początkowo około 20 sekund, a później stopniowo wydłużać ten czas, nawet do około minuty. Osoby, które borykają się z bólami kręgosłupa zapraszamy również na konsultacje fizjoterapeutyczne do naszego centrum KRIOSONIK. Doświadczeni fizjoterapeuci podpowiedzą, jakie ćwiczenia i zabiegi pomogą pozbyć się przykrych dolegliwości! Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.