Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Poznaj ćwiczenia korygujące postawę dla dzieci!

Wady postawy są niestety coraz częściej występującym problemem u dzieci – ma na to wpływ przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Podstawowym elementem leczenia wad postawy u dzieci są ćwiczenia prowadzone zarówno przez doświadczonych fizjoterapeutów, jak i wykonywane przez dzieci w domu pod kontrolą rodziców. Za wady postawy u dzieci odpowiada przede wszystkim brak ruchu – spędzanie długich godzin przed telewizorem, komputerem i tabletem, niedobór aktywności fizycznej oraz za mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu chociażby na grze w piłkę czy spacerach. Nie bez znaczenia są także szkodliwe nawyki, takie jak np. noszenie szkolnego plecaka na jednym ramieniu czy nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Wad postawy u dzieci nie można lekceważyć – mogą one nie tylko zniekształcać sylwetkę, ale także zaburzać funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych. Diagnostyką i leczeniem wad postawy u dzieci zajmuje się ortopeda, który zlecić może m.in. ćwiczenia korekcyjne. Początkowo są one wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, później – po opanowaniu przez dziecko podstaw – można ćwiczyć w domu, pod kontrolą rodziców. Ćwiczenia korygujące wady postawy u dzieci – przykłady Zestawy ćwiczeń korygujących wady postawy u dzieci mogą być przeróżne – konkretne ćwiczenia dobiera się oczywiście pod kątem indywidualnych potrzeb dziecka. Przedstawiamy więc te najbardziej popularne i uniwersalne.
  • Mostek – jest to ćwiczenie, które wzmacnia i rozciąga mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na plecach, zbliżyć ugięte nogi do pośladków i oprzeć dłonie za głową. Prostując jednocześnie nogi i ręce należy unieść tułów do góry i wygiąć ciało w łuk.
  • Kołyska – również wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na brzuchu i chwycić dłońmi kostki, tworząc z ciała kształt kołyski. Po kilku sekundach można wrócić do leżenia na brzuchu.
  • Spacer z książką na głowie – pomaga ćwiczyć równowagę i utrwalać prawidłowe wzory ruchowe. Dziecko staje wyprostowane i kładzie sobie na głowie książkę – oczywiście dopasowaną wagą do jego wieku. Następnie spaceruje kilka minut po pomieszczeniu, starając się, by książka nie spadła mu z głowy.
  • Ściąganie łopatek – dziecko staje prosto z opuszczonymi ramionami, ściągając do siebie łopatki, jakby próbując je ze sobą zetknąć – oczywiście bez używania nadmiernej siły, tylko do lekkiego napięcia mięśni. W takiej pozycji należy wytrzymać 10 sekund.
  • Koci grzbiet – dziecko przyjmuje pozycję w klęku podpartym, biodra, plecy i ramiona stanowią jedną linię. Kolana są ustawione na szerokość bioder, stopy proste, ręce rozstawione na szerokość barków. Wykonując wdech nosem dziecko powoli chowa głowę między ramiona, podnosząc plecy w odcinku piersiowym do góry (tworząc łuk). W pozycji tej należy wytrzymać około 10 sekund i wrócić do klęku.
W centrum KRIOSONIK zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci z wadami postawy. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.