Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Udar – liczy się czas!

Udar mózgu to stan, w którym na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej dochodzi do jej obumarcia. W przypadku udaru bardzo ważny jest czas, w którym pacjent otrzymuje specjalistyczną pomoc – jeśli trafi do szpitala szybko, szansa na odwrócenie skutków udaru jest duża.

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje udaru mózgu – niedokrwienny i krwotoczny. Z udarem niedokrwiennym mamy do czynienia w sytuacji, gdy tętnica zaopatrująca mózg w krew staje się niedrożna. Z kolei udar krwotoczny, zwany potocznie wylewem, to pęknięcie ściany tętnicy i wylanie się krwi poza naczynie – nie dociera ona wówczas do tkanki mózgowej i niszczy okoliczną tkankę nerwową.

Udar mózgu może mieć różne przyczyny. Najczęściej dochodzi do niej na skutek miażdżycy (choroba, w przebiegu której tzw. blaszki miażdżycowe zatykają światło tętnicy), zatoru (zablokowaniu tętnicy przez skrzeplinę krwi), wieloletniego nadciśnienia tętniczego powodującego powstawanie mikrotętniaków oraz wrodzonych wad ściany naczynia.

Udar mózgu – objawy

Objawy udaru mózgu zależą od tego, która konkretnie część mózgu została uszkodzona. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • osłabienie mięśni twarzy,
  • niedowład kończyn,
  • zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia),
  • osłabienie mięśni gardła i języka (problemy z połykaniem, trudności z mówieniem),
  • zaburzenia równowagi i koordynacji,
  • zaburzenia przytomności.

Objawy mogą się nasilać w ciągu kilku-kilkunastu godzin, później ustępować i znów się nasilać. Co ważne, nawet do 1/3 udarów dochodzi… w trakcie snu.

Udar – kluczowa szybka pomoc

Każdy udar mózgu – bez względu na nasilenie objawów – wymaga specjalistycznego leczenia. Ważne jest, by osoba z objawami udaru jak najszybciej trafiła do szpitala, bo komórki mózgu zaczynają obumierać już po kilku minutach. Przyjmuje się, że jeśli leczenie zostanie wdrożone nie później niż 3 godziny od pierwszych objawów, to można nie tylko uratować życie pacjenta, ale także w dużej mierze odwrócić skutki udaru i uchronić pacjenta przed ciężką niepełnosprawnością.

Gdy tylko stan pacjenta się ustabilizuje, w zależności od występujących zaburzeń, wdraża się działania mające na celu m.in. zapobieganie odleżynom oraz przywrócenie mu maksimum sprawności. Bardzo ważna jest intensywna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja – ćwiczenia czynne i bierne, masaże, zabiegi fizykoterapii, terapia zajęciowa itp.

Pomocą pacjentom po udarze zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK – w naszej ofercie zajmuje się zarówno wczesna rehabilitacja u osób bezpośrednio po udarze, jak i rehabilitacja późniejsza, ukierunkowana na maksymalne przywrócenie pacjentom samodzielności. Jeśli Ty lub Twój bliski potrzebujecie tego typu wsparcia, zachęcamy do kontaktu!