Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Rehabilitacja po złamaniu – na czym polega?

Złamanie kości – ręki, nogi, nadgarstka czy śródstopia – może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. W powrocie do zdrowia i pełnej sprawności bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja po złamaniu. Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków zaleca się jej rozpoczęcie bardzo szybko, nawet 2–3 dni po unieruchomieniu złamanej kości.

Złamanie to przerwanie ciągłości kości, do którego dochodzi najczęściej pod wpływem nagłej siły zewnętrznej – uderzenia, upadku, zderzenia itp. Innym typem złamań są tzw. złamania patologiczne – ich przyczyną mogą być nawet drobne urazy i obciążenia kości objętych chorobą, np. osteoporozą, odwapnieniem czy zanikiem kostnym.

Do głównych objawów złamań zalicza się bardzo silny ból, obrzęk, zasinienie, brak możliwości poruszania się oraz bladość skóry. Diagnostyka złamań polega zazwyczaj na wykonaniu badania RTG – na jego podstawie można określić lokalizację oraz stopień złamania, a także dobrać odpowiednie metody leczenia. Najczęściej jest to unieruchomienie złamanej kości, choć czasami, w przypadku skomplikowanych złamań, konieczne bywa operacyjne zespolenie kości.

Bardzo ważnym elementem leczenia złamań kości jest także dopasowana do indywidualnych potrzeb rehabilitacja.

Rehabilitacja po złamaniu – jak przebiega?

Wbrew stereotypowym opiniom, rehabilitację po złamaniu kości powinno się zacząć bardzo szybko – nawet 2–3 dni po unieruchomieniu czy operacji zespolenia kości. Jest to istotne, by utrzymać odpowiedni poziom krążenia, zniwelować osłabienie mięśni, utrzymywać funkcjonowanie całego układu ruchu oraz stymulować procesy zrostu kości.

  • Rehabilitacja bezpośrednio po złamaniu kości (okres unieruchomienia)

Ma na celu m.in. zapobieganie obrzękom, zapaleniom żył i przykurczom. W tym czasie zastosowanie znajdują przede wszystkim ćwiczenia izometryczne oraz kontralateralne. Te pierwsze polegają na napinaniu mięśni (również tych znajdujących się pod unieruchomieniem), ale bez wykonywania ruchu. Z kolei ćwiczenia kontralateralne to przenoszenie funkcji fizjologicznych na drugą stronę ciała (z unieruchomieniem). Jeśli chodzi o zabiegi fizykoterapii, polecane jest m.in. pole magnetyczne, które bez problemu przenika nawet przez gips, dociera do każdej komórki organizmu i przyspiesza procesy tworzenia tkanki łącznej, stymuluje tworzenie blizny kostnej, redukuje ból i stan zapalny.

  • Rehabilitacja po złamaniu po zdjęciu unieruchomienia (wczesny etap)

Pacjenci bezpośrednio po zdjęciu unieruchomienia złamanej kości borykają się często m.in. z zanikami mięśniowymi, bólem oraz ograniczoną ruchomością stawów. Na tym etapie stosuje się dopasowane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia czynne i bierne, mobilizacje stawów czynne i bierne, mobilizacje tkanek miękkich (masaże funkcyjne, mobilizacje uciskowe, stretching, poizometryczna relaksacja mięśni), drenaż limfatyczny oraz zabiegi fizykoterapii (krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia). Ich celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu ruchu oraz ustąpienie dolegliwości.

  • Rehabilitacja po złamaniu w późniejszym okresie

Na późniejszym etapie rehabilitacji po złamaniu wykorzystuje się wszystkie wymienione wcześniej ćwiczenia, techniki i zabiegi, przy czym są one bardziej intensywne, cechują się większymi obciążeniami oraz maksymalnym możliwym zakresem ruchu. Pacjent ma za zadanie w pełni angażować do pracy fragment ciała po urazie, tak aby z biegiem czasu odzyskać całkowitą sprawność.

Kompleksową pomoc po złamaniach kości – zarówno będących skutkiem nieszczęśliwych upadków, uprawiania sportu, jak i wypadków komunikacyjnych – można uzyskać w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych rehabilitantów oraz plany leczenia dopasowane do potrzeb! Zapraszamy! -> https://www.kriosonik.pl