Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Drętwienie rąk – co może pomóc?

Choć drętwienie rąk samo w sobie nie jest chorobą, ale objawem mogącym sugerować rozwój różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń, nie oznacza to, że można je lekceważyć. Ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja, obejmująca m.in. ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapii.

Drętwienie rąk może mieć bardzo różne podłoże. Często jest ono efektem długotrwałego przyjmowania niewygodnych, nienaturalnych pozycji ciała i związanych z tym zaburzeń w przepływie krwi oraz ucisku na struktury nerwowo-mięśniowe. Zdarza się, że drętwienie i mrowienie rąk to skutek niedoborów niektórych związków w diecie, np. magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. Niekiedy drętwienie rąk jest objawem chorób w obrębie układu ruchu: zwyrodnień odcinka szyjnego kręgosłupa, cieśni nadgarstka, łokcia golfisty, zmian zapalnych w stawach ręki i dłoni. U niektórych pacjentów drętwienie rąk ma natomiast podłoże neurologiczne oraz kardiologiczne.

Drętwienie rąk – rehabilitacja ważnym elementem leczenia

Jeśli objaw ten pojawia się coraz częściej, ma charakter narastający albo przewlekły – trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach – obok terapii głównej choroby – ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja. Pozwala ona nie tylko redukować nieprzyjemne dolegliwości, które wielokrotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, ale także działa przyczynowo.

W rehabilitacji drętwienia rąk zastosowanie znajdują różne metody, techniki i zabiegi – są one dobierane indywidualne pod kątem stanu każdego pacjenta. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej znajdują się:

  • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem (np. ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające),
  • masaże lecznicze,
  • suche igłowanie,
  • kinesiotaping,
  • terapia mięśniowo-powięziowa,
  • terapia manualna,
  • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia).

Zabiegi często się ze sobą łączy, wykonuje naprzemiennie oraz w seriach – po to, by jak najszybciej i trwale zredukować drętwienie rąk u pacjenta.

Wszystkie osoby borykające się z tego typu problemem – bez względu na przyczyny – zapraszamy do naszych placówek KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb!