Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Sport to zdrowie! Jak zacząć uprawiać go regularnie?

Nie ma żadnych wątpliwości, że aktywność fizyczna to jeden z kluczowych elementów dla zachowania zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia. Ważne, by uprawiać sport regularnie – wówczas przyniesie najlepsze efekty. Jednak… jak to zrobić?

Liczne badania naukowe i obserwacje dowiodły, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego i oddechowego, pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała, utrzymuje sprawność układu ruchu, zapobiega depresji, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób ogólnoustrojowych, w tym nowotworów.

Lato to idealny czas, by zacząć regularnie uprawiać sport. Oto 5 wskazówek, które w tym pomogą.

1.     Ćwicz to, co lubisz

Znajdź aktywność fizyczną, którą lubisz i której uprawianie sprawia Ci przyjemność. Nie jesteś miłośnikiem biegania? Wybierz nordic walking. Nie przepadasz za bardzo intensywnymi treningami cardio w fitness klubach? Zapisz się na jogę. W Twojej okolicy nie ma basenu? Zacznij systematycznie jeździć na rowerze. Form sportu i rekreacji jest naprawdę wiele i na pewno znajdziesz taką, która Ci się spodoba.

2.     Stopniuj intensywność wysiłku

Jeśli zaczynasz treningi po dłuższej przerwie, nie decyduj się od razu na bardzo intensywny, wymagający trening. Stopniuj wysiłek, zacznij od 1-2 umiarkowanych treningów w tygodniu i z czasem wydłużaj czas jego trwania, zwiększaj przebiegnięte czy przejechane na rowerze dystanse. Dzięki temu będziesz przygotowywać organizm do coraz większej intensywności pracy, ale zarazem zmniejszysz ryzyko kontuzji.

3.     Skonsultuj się ze specjalistą

Nawet jeśli przewlekle chorujesz albo przyjmujesz leki, możesz znaleźć sport odpowiedni dla Ciebie. Skonsultuj się ze specjalistą – np. lekarzem albo fizjoterapeutą, który podpowie Ci, czy dana dyscyplina na pewno jest dla Ciebie odpowiednia. Konsultacje z rehabilitantem mogą okazać się konieczne także np. przy powrocie do sportu po kontuzji lub chorobie w obrębie układu ruchu.

4.     Słuchaj swojego ciała

To kluczowa sprawa dla Twojego zdrowia. Nigdy nie ćwicz, gdy coś Cię boli i ciało odmawia posłuszeństwa. Oczywiście po długim okresie lenistwa zakwasy mięśniowe po pierwszych treningach to naturalna sprawa, ale nie lekceważ np. powtarzającego się bólu mięśni i stawów, opuchlizny czy ograniczenia ich ruchomości. Zawsze skonsultuj się w takiej sytuacji z lekarzem albo fizjoterapeutą.

5.     Znajdź motywację i nagradzaj się za regularność

Zmotywowanie się do regularnych ćwiczeń to spore wyzwanie – postaw więc sobie cel i konsekwentnie do niego dąż. Może to być np. udział w zawodach sportowych albo przejechanie na rowerze określonej liczby kilometrów w sezonie. Nie zapomnij, by nagrodzić się za systematyczną pracę – zrób to, co sprawia Ci przyjemność.

Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń widoczne są zazwyczaj już po kilku tygodniach – choć początkowo nie są może spektakularne, to każdy kolejny trening przybliża Cię do lepszego zdrowia, samopoczucia, dobrej kondycji i… smuklejszej sylwetki.

A jeśli masz pytania dotyczące uprawiania sportu, wracasz do aktywności po kontuzji lub chcesz poradzić się specjalisty, umów się na konsultację fizjoterapeutyczną w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy!