Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Skolioza – czym jest i jak ją leczyć?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która najczęściej rozwija się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Diagnozuje się ją u pacjentów, u których widoczny na zdjęciu RTG kąt odchylenia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 10°. Zdecydowaną większość przypadków skoliozy można skutecznie leczyć dzięki dopasowanej do potrzeb rehabilitacji.

Skolioza to strukturalna deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach – rozpoznaje się ją u pacjentów, u których kąt odchylenia bocznego na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°.

Nie ustalono jak dotąd jednoznacznej przyczyny rozwoju skoliozy – najczęściej diagnozuje się ją u chłopców i dziewcząt w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Niekiedy skoliozę diagnozuje się również u pacjentów dorosłych – do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tej wady zalicza się wówczas guzy kości, przepukliny krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzykręgowych oraz przebyte w okresie dojrzewania operacje w obrębie klatki piersiowej.

Obok nieprawidłowości widocznych na zdjęciu RTG, wśród objawów klinicznych skoliozy znajdują się:

  • wystająca łopatka,
  • nierówna linia ramion,
  • asymetria talii,
  • garb żebrowy,
  • przechylenie tułowia,
  • nierówna linia bioder.

Rehabilitacja podstawą w leczeniu skoliozy

Skoliozy nie można lekceważyć – nieleczona może powodować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, prowadzić do zniekształceń klatki piersiowej, negatywnie wpływać na pracę serca i płuc, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

U pacjentów o skrzywieniach między 10 a 25° stosuje się indywidualne programy ćwiczeń opracowywane przez ortopedę we współpracy z fizjoterapeutą. Są to m.in. różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa, ćwiczenia mięśni pośladków, ćwiczenia oddechowe w różnych pozycjach, ćwiczenia w zwisie na kółkach, a także ćwiczenia ogólnousprawniające w pozycji klęcznej, siedzącej i leżącej. Kinezyterapia jest podstawą leczenia, a zabiegi fizykalne – np. naświetlania, balneoterapia oraz masaże – są jej uzupełnieniem.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną skoliozą – obok kinezyterapii – konieczne może być noszenie specjalnych gorsetów (np. gipsowych), a w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.

W centrach KRIOSONIK pomagamy pacjentom ze zdiagnozowaną skoliozą – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie tego typu wsparcia, zapraszamy do kontaktu!