Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Wpływ fizjoterapii na zdrowie psychiczne

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – ustanowiony w 1992 r. w celu zwiększania świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego oraz poprawy poziomu opieki psychicznej. Warto pamiętać, że ważnym elementem leczenia wielu zaburzeń psychicznych bywa również fizjoterapia.

Według WHO zdrowie psychiczne to „stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka realizuje swoje własne umiejętności, może poradzić sobie z problemami życia codziennego, może produktywnie i owocnie pracować oraz mieć swój wkład w rozwój społeczeństwa”. Niestety, we współczesnym świecie – pełnym stresu, pędu, ekstremalnych zagrożeń i rozwarstwienia społecznego – problemy ze zdrowiem psychicznym stają się coraz bardziej powszechne. Lęki, depresja, zespół stresu pourazowego – to tylko kilka przykładów zaburzeń psychicznych, które dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej również młodzież i dzieci.

Objawy fizyczne zaburzeń i chorób psychicznych

Należy mieć świadomość, że u osób z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi występują również wielorakie objawy fizyczne – bóle szyi i kręgosłupa, przeciążenia układu ruchu spowodowane nieprawidłową pozycją podczas stania, siedzenia czy odpoczynku, uogólnione bóle mięśniowo-stawowe, przykurcze mięśni i inne. Dlatego w leczeniu zaburzeń psychicznych bardzo ważne jest holistyczne podejście do pacjenta oraz multidyscyplinarna współpraca specjalistów – nie tylko psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, ale także lekarzy internistów, lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów.

Fizjoterapia w chorobach psychicznych – dlaczego jest ważna?

Nie wolno pomijać roli rehabilitantów i fizjoterapeutów w leczeniu chorób o podłożu psychicznym oraz zapobieganiu ich nawrotom. Są oni wyszkoleni zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, posiadają wiedzę na temat dobierania rodzaju zabiegów do indywidualnych potrzeb pacjenta, potrafią opracowywać modele rehabilitacji oraz zasady rekonwalescencji, mają świadomość wpływu przyjmowanych przez pacjentów leków na zdolność do wykonywania niektórych ćwiczeń.

Prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, dopasowana do potrzeb pacjenta z zaburzeniami psychicznymi fizjoterapia:

  • ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze,
  • zapobiega oraz niweluje fizyczne skutki zaburzeń psychicznych,
  • pobudza produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie psychiczne,
  • wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
  • korzystnie wpływa na nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości chorego,
  • pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała.

Fizjoterapia w zaburzeniach psychicznych – dla kogo i jaka?

Fizjoterapia jest istotną częścią multidyscyplinarnej opieki nad pacjentami z różnymi zaburzeniami natury psychicznej – m.in. stanami lękowymi, depresją, schizofrenią, chorobą Alzheimera, anoreksją oraz bulimią. W zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje ona np. ćwiczenia rozciągające i siłowe, ćwiczenia oddechowe, masaże relaksacyjne, terapię manualną, terapię czaszkowo-krzyżową, a także zabiegi fizykoterapii, np. kriokomorę.