Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Czy chodzenie jest dobre dla kręgosłupa?

Ludzki organizm – w tym kręgosłup – jest stworzony do ruchu. Nie służy mu wielogodzinna siedząca praca, leżenie przed telewizorem czy spędzanie czasu przy komputerze. Z drugiej strony, nie każdy ma predyspozycje, by uprawiać sport – dobrą formą aktywności dla zdrowia kręgosłupa jest na szczęście… chodzenie!

Dla ludzkiego organizmu – w tym kręgosłupa – ruch jest czymś zupełnie naturalnym, zdrowym, pozytywnie wpływającym na samopoczucie. Z jednej strony nie służy mu długotrwałe siedzenie w pracy, szkole, przed telewizorem i komputerem, z drugiej – nie każdy ma predyspozycje i warunki, by uprawiać sport. Na szczęście jest prosty sposób, by zadbać o zdrowie kręgosłupa – jak się okazuje, dobroczynny wpływ na jego kondycję ma najzwyklejsze chodzenie.

Chodzenie a zdrowie kręgosłupa – co warto wiedzieć?

A dlaczego konkretnie chodzenie jest aktywnością polecaną dla zdrowia kręgosłupa?

  • Długotrwałe siedzenie osłabia więzadła i mięśnie, w tym otaczające kręgosłup mięśnie gładkie, odpowiadające za jego stabilizację oraz utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała. Chodzenie aktywizuje mięśnie przy kręgosłupie i utrzymuje je w dobrej kondycji.
  • Podczas siedzenia mało kto utrzymuje prawidłową pozycję ciała – dochodzi wówczas do garbienia, przeciążeń, nadmiernego napinania mięśni, a wszystko to może objawiać się bólem kręgosłupa. Podczas chodzenia kręgosłup nie jest tak mocno obciążony.
  • W trakcie chodzenia dochodzi do zjawiska tzw. docisku osiowego na kręgosłup, co pozwala zaopatrzyć w tlen i substancje odżywcze krążki międzykręgowe. Jeśli nie są one dostatecznie odżywione i dotlenione, a dodatkowo ulegają przeciążeniom np. podczas siedzenia, dochodzi do ich stanów zwyrodnieniowych.

Chodzenie pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała – a jak wiadomo nadwaga i otyłość to jedne z czynników mogących wywoływać bóle kręgosłupa.

Chodźmy – dla zdrowia (nie tylko) kręgosłupa!

Wszystko to udowadnia, że warto chodzić – dla zdrowia kręgosłupa i całego organizmu. Oczywiście ważne jest odpowiednie, wygodne obuwie, bo cały dzień chodzenia na szpilkach albo w klapkach na bardzo cienkich podeszwach także może skończyć się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, stóp i całych nóg. Ogólnie jednak chodzenie jest zalecane jako codzienny element aktywności – jeśli jest ku temu możliwość, zamiast samochodem albo tramwajem do pracy czy szkoły lepiej udać się pieszo, w przerwie na lunch warto wyjść z biura na krótki spacer, a dłuższe spacery z rodziną czy przyjaciółmi powinny być stałym punktem codziennej rekreacji. Na pewno wyjdzie to na zdrowie!

A jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, zgłoś się do nas! Specjaliści z placówek KRIOSONIK dobiorą odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się bólu. Zapraszamy!