Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kolana?

Operacja kolana u wielu pacjentów jest dopiero pierwszym etapem leczenia urazu czy choroby w obrębie tego stawu. Dla uzyskania odpowiednich efektów zabiegu konieczna jest zawsze dopasowana do potrzeb rehabilitacja – w większości przypadków powinno się ją rozpocząć nawet drugiego dnia po operacji.

Kolana są największymi stawami w organizmie człowieka – ze względu na swoją skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia są narażone na różnego rodzaju stany przeciążeniowe, urazy i choroby. W wielu przypadkach dolegliwości w obrębie stawów kolanowych w pierwszym etapie próbuje się leczyć zachowawczo – jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bóle i ograniczenia ruchomości się pogłębiają lub gdy mamy do czynienia z poważnym, nagłym urazem, konieczna jest jednak operacja.

Obecnie niewiele operacji kolana wykonuje się tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, czyli z obszernym naruszaniem ciągłości powłok skórnych. Większość zabiegów ma charakter artroskopowy – przez niewielkie nacięcia skóry do stawu wprowadza się niezbędne narzędzia i wykonuje odpowiednie procedury. W ten sposób można przeprowadzić np. szycie łąkotki, rekonstrukcje więzadła krzyżowego czy meniscektomię (usunięcie łąkotki). Artroskopie kolana są mniej inwazyjne dla pacjentów i znacznie skracają czas rekonwalescencji.

Rehabilitacja po operacji kolana – kiedy i jak?

Niewiele operacji kolana wymaga pełnego, bezwzględnego unieruchomienia stawu przez jakiś czas po zabiegu. W większości przypadków rehabilitację – która jest niezbędnym elementem rekonwalescencji – rozpoczyna się już na drugi dzień po operacji. Oczywiście nie jest tak, że pacjent od razu wykonuje skomplikowane ćwiczenia. Początkowo są to różnego rodzaju czynne i bierne ćwiczenia mające na celu poprawę krążenia w kończynie, eliminację bólu i obrzęku, a także jak najszybsze uzyskanie pełnego wyprostu. Do pracy angażuje się m.in. mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy czy mięsień pośladkowy.

W ramach rehabilitacji po operacji kolana zaleca się jak najszybszą pionizację i naukę chodu o kulach – także rozpoczyna się to drugiego dnia po zabiegu. W ciągu kilku następnych dni włącza się terapię manualną, a także elementy drenażu limfatycznego, zmniejszającego obrzęk oraz zapobiegającego zakrzepom – co ważne, nie trzeba w tym celu czekać do zdjęcia szwów. W kolejnych dniach rehabilitacja staje się coraz bardziej intensywna – do ćwiczeń dołącza się zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową, elektrostymulację mięśni albo ultradźwięki.

Plan i długość trwania rehabilitacji po operacji kolana to bardzo indywidualna kwestia – zależy od wieku pacjenta, rodzaju przeprowadzonej operacji, a nawet naturalnych predyspozycji regeneracyjnych. Może trwać od około trzech tygodni do nawet trzech miesięcy. W wielu przypadkach w późniejszych etapach pacjent może samodzielnie wykonywać w domu niektóre ćwiczenia albo automasaże.

Specjalistyczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb rehabilitacją pacjentów po operacjach stawów kolanowych zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK. Zachęcamy do kontaktu!