Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Jak leczymy skręcenie kostki?

Kostka to potoczne określenie stawu skokowego, który łączy kości podudzia i stopy, odgrywając ważną rolę w utrzymywaniu równowagi ciała oraz wykonywaniu różnych czynności, takich jak chodzenie, bieganie, skakanie czy stanie na palcach. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia, staw skokowy narażony jest na różnego rodzaju urazy – jednym z najpowszechniejszych jest skręcenie kostki. W jaki sposób się je leczy?

Staw skokowy, nazywany potocznie kostką, to jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem budowy elementów układu ruchu człowieka. Tworzą go m.in. końce kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej, torebka stawowa, kilka rodzajów więzadeł oraz okoliczne mięśnie.

Staw skokowy jest istotny m.in. dla utrzymywania równowagi ciała oraz wykonywania wielu czynności: chodzenia, skakania, biegania. Jest w stanie wykonywać ruchy prostowania, przechylania i zginania. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę, liczne funkcje oraz codzienne obciążenia, staw skokowy jest mocno narażony na różnego rodzaju urazy. Jednym z najczęstszych jest skręcenie kostki.

Skręcenie kostki – czym jest i jak się je diagnozuje?

Skręcenie kostki to uraz, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Może ono mieć trzy stopnie – z naciągnięciem więzadeł, ich naderwaniem oraz rozerwaniem. We wszystkich tych przypadkach u pacjentów występuje ból, obrzęki, zasinienia oraz problemy z poruszaniem się – oczywiście o różnym stopniu nasilenia.

Podejrzenie skręcenia kostki zawsze wymaga konsultacji z ortopedą – lekarz ocenia staw pod kątem zasinienia i obrzęku, sprawdza zakres ruchu, wrażliwość i stabilność stawu, a także zleca niezbędne badania obrazowe. Może to być USG stawu skokowego, RTG (w przypadku podejrzenia urazów w obrębie kości), a także tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Skręcenie kostki – metody leczenia

Przez pierwsze 48-72 godziny od wystąpienia urazu, skręcenie kostki wymaga odpoczynku – pacjent powinien unikać obciążania kończyny, jak najwięcej leżeć z lekko uniesioną nogą, wskazane może być zastosowanie elastycznych opatrunków oraz chłodzących okładów. Powszechnie stosowane na tym etapie są także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe – w formie maści, żelu oraz tabletek.

Gdy ostre objawy skręcenia ustępują, można przejść do rehabilitacji – etapu tego nie wolno pomijać, bo niezaleczone urazy mogą z łatwością nawracać. U pacjentów stosuje się specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające elastyczność stawu, koordynację oraz równowagę – mogą to być ćwiczenia z własnym ciałem lub wykorzystaniem specjalnych przyborów, np. taśm oporowych. Fizjoterapeuci mogą wykorzystywać masaż oraz manipulacje tkanek miękkich w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, poprawy elastyczności tkanek i redukcji bólu, a także stosować zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię, elektroterapię, ultradźwięki czy falę uderzeniową. W zależności od stopnia zaawansowania urazu, rehabilitacja trwa od 2 do nawet 6 tygodni.

W przypadku skręceń oraz innych urazów stawu skokowego kompleksową pomoc można uzyskać w naszych centrach KRIOSONIK – skontaktuj się z nami i umów się na konsultacje!