Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – dlaczego jest ważna?

Fizjoterapia onkologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na wsparciu pacjentów podczas leczenia i rekonwalescencji po zdiagnozowaniu oraz leczeniu nowotworów. Osoby z chorobą nowotworową mogą doświadczać szeregu problemów zdrowotnych związanych z samą chorobą, jak i skutkami ubocznymi różnych form leczenia, takich jak chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia jest przeznaczona głównie dla osób, które borykają się z urazami i kontuzjami w obrębie układu ruchu. Owszem, tacy pacjenci często korzystają ze specjalistycznej fizjoterapii, ale ma ona o wiele szersze zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo istotna jest m.in. fizjoterapia pacjentów onkologicznych.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – jakie ma cele?

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma na celu poprawę jakości ich życia, zapobieganie oraz redukowanie niekorzystnych skutków ubocznych zarówno samej choroby, jak i stosowanych metod leczenia (operacji, chemioterapii czy radioterapii).

Fizjoterapia onkologiczna służy więc:

  • zapobieganiu i łagodzeniu obrzęków, występujących głównie po operacjach onkologicznych,
  • poprawie zakresu ruchu i siły mięśniowej, które mogą być osłabione po leczeniu nowotworowym,
  • redukcji bólu związanego z chorobą nowotworową oraz podejmowanym leczeniem,
  • poprawie równowagi i koordynacji, których zaburzenia bywają efektem osłabienia mięśni i uszkodzeń układu nerwowego,
  • edukacji pacjentów na temat bezpiecznych form aktywności fizycznej, radzenia sobie z bólem i skutkami ubocznymi leczenia.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – na czym polega?

Fizjoterapia onkologiczna korzysta z różnorodnych metod i zabiegów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Wykorzystuje się m.in. ćwiczenia przywracające funkcje mięśni, poprawiające zakres ruchu, równowagę i koordynację, techniki terapii manualnej, takie jak delikatny masaż, manipulacje stawów i rozciąganie tkanek miękkich (pomagają one w redukcji napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności i łagodzeniu bólu), drenaże limfatyczne pozwalające redukować obrzęki po zabiegach chirurgicznych, a także niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię albo elektroterapię.

Oczywiście należy pamiętać, że fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma swoje ograniczenia – u pacjentów nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi, nie zawsze na współpracę pozwala ich samopoczucie i stan psychiczny. Plan fizjoterapii musi być opracowywany indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, podjętych prób leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Co do zasady jednak współpraca z fizjoterapeutą może pomóc pacjentom onkologicznym w osiągnięciu lepszej jakości życia i przyspieszeniu procesu rekonwalescencji.

W centrach KRIOSONIK specjalistyczną, dopasowaną do potrzeb pomoc w zakresie fizjoterapii mogą uzyskać również pacjenci onkologiczni – jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiego wsparcia, zachęcamy do kontaktu!