Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Rehabilitacja dzieci – jak wygląda?

Rehabilitacja dzieci to specyficzna gałąź rehabilitacji, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, ale także ciepła, empatii i zdolności komunikowania się z młodymi pacjentami. W jakich przypadkach dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji? Czy są zabiegi, których nie powinno się u nich wykonywać? Podpowiadamy!

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których dziecko może wymagać rehabilitacji. Może to być np. stan po przebytej kontuzji, związanej z uprawianiem sportu – również młode osoby mogą skręcić staw skokowy, naderwać więzadło czy złamać kość. Każdy tego typu uraz wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejna grupa małych pacjentów to dzieci z wadami postawy – mogą one wynikać zarówno z bardzo szybkiego w pewnych okresach życia rozwoju organizmu, ale również niekorzystnych czynników zewnętrznych: noszenia ciężkich tornistrów, niedoboru aktywności fizycznej, spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.

Trzeba też wspomnieć o dzieciach niepełnosprawnych i chorych przewlekle, u których specjalistyczna, długotrwała rehabilitacja ma zapobiegać różnego rodzaju dysfunkcjom, zapewniać jak najwyższą jakość życia, chronić przed zagrażającymi życiu powikłaniami. Chodzi np. o pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy zespołem Downa.

Rehabilitacja dzieci – na czym polega?

W rehabilitacji dzieci wykorzystuje się różne metody i techniki, przy czym podstawową metodą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia – leczenie poprzez ruch. Jej celem może być m.in. poprawa koordynacji i równowagi, utrzymywanie albo przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości poszczególnych stawów, zwiększanie siły mięśni czy poprawa sprawności oddechowej. Zastosowanie znajdują zarówno typowe ćwiczenia ruchowe, różnego rodzaju manipulacje, jak i metody neurorozwojowe, psychopedagogiczne oraz logopedyczne.

U dzieci np. z wadami postawy, kolanami szpotawymi czy płaskostopiem stosowane bywa odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek, butów, ortez czy gorsetów. U młodych pacjentów wykonuje się masaże, plastrowanie (kinesiotaping), a także wykorzystuje niektóre zabiegi fizykoterapii.

Czy u dzieci można wykonywać wszystkie zabiegi rehabilitacyjne?

U młodych pacjentów – tak samo jak u dorosłych – metody rehabilitacji zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj choroby czy kontuzji, występujące objawy, ogólny stan zdrowia itp. W przypadku dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zabiegach fizykoterapii – niektóre z nich, np. krioterapia miejscowa, są co do zasady bardzo bezpieczne, ale inne mogą szkodzić małym pacjentom. I tak np. zabiegów fali uderzeniowej nie wolno stosować u dzieci bezpośrednio na chrząstkę wzrostową, czyli ostatnią warstwę kości, która kostnieje po zakończeniu rozwoju. Podobnie jest z ultradźwiękami, które są niewskazane u pacjentów w okresie niezakończonego wzrostu kostnego, zwłaszcza w okolicach nasad kości długich.

W placówkach KRIOSONIK pomagamy zarówno dzieciom po urazach w obrębie układu ruchu, po operacjach, z wadami postawy, jak i przewlekle chorym, wymagającym systematycznej, długoterminowej rehabilitacji. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi – jeśli Twoja pociecha potrzebuje takiej opieki, skontaktuj się z nami!