Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

10 podstaw dla zdrowego kręgosłupa

Zbyt długie siedzenie przy komputerze, zła postawa lub po prostu nieodpowiednie obuwie - to wszystko doprowadzić może do bardzo przykrych w konsekwencji niedogodności. Nasz kręgosłup jest bowiem w stanie znieść naprawdę wiele, ale nie wszystko. A my codziennie narażamy go coraz bardziej. Zupełnie nieświadomie! By wzmocnić kręgosłup i uniknąć sytuacji, które go nadwyrężają, a nawet powodują jego ból - wystarczy kierować się na co dzień pewnymi zasadami. A w szczególności dziesięcioma kluczowymi. Jakimi konkretnie?

Po pierwsze: odpowiednia postawa, siedzenie i ruch

Olbrzymią krzywdę wyrządzamy samym sobie, gdy przyjmujemy postawę w trakcie której kulimy ramiona, a w konsekwencji zaczynamy się garbić. Postępując w ten sposób, prędzej czy później zacznie nas boleć kręgosłup. Dlatego właśnie na co dzień powinniśmy pamiętać o tym, by łopatki były ściągnięte do tyłu, pierś wypięta do przodu, a broda uniesiona. I choć taka postawa nie wydaje się zbyt naturalna, warto pracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk jej przyjmowania. W trakcie siedzenia z kolei, paradoksalnie ważny jest ruch. Nie od parady mówi się więc, że najlepszym siedziskiem jest piłka. Kiedy jednak nie mamy możliwości, by siedzieć na takowej, możemy zainwestować z poduszkę do siedzenia aktywnego. Znajdziemy ją między innymi w Internecie. Dobrze jest mieć wówczas bezprzewodową mysz. Kabel nie będzie stanowił ograniczenia. No i w końcu ruch sam w sobie. Bez codziennej dawki sportu i aktywności, trudno o zdrowy kręgosłup. Przeznaczając codziennie choćby 30 minut na trening, możemy mieć pewność, że zachowamy elastyczny kręgosłup i mocne kości. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią czy klubem fitness, pamiętajmy jednak, by do wyzwania podejść na spokojnie. Zbytnie obciążenia nie są wskazane. Tak samo jak siatkówka i tenis. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem te dziedziny powinny akurat omijać.

Po drugie: odpowiednia dieta, obuwie i przerwy w pracy

Jeśli zależy nam na zdrowym kręgosłupie, ważna jest też odpowiednia dieta. Co to oznacza akurat w tym przypadku? Składniki bogate w konkretne składniki, a mianowicie wapń i magnez! Gdy chodzi o ten pierwszy, jeść powinniśmy przede wszystkim produkty mleczne, a także kalafiory czy brokuły. Wapń należy natomiast suplementować. Gdy mowa o odpowiednich butach, pewnie większości kojarzą się one z ortopedycznymi, brzydkimi trzewikami. A prawda jest taka, że nie trzeba nawet rezygnować ze szpilek. Panie muszą jedynie ograniczyć ich noszenie. Najlepszy dla zdrowia obcas ma od 3 do 4 centymetrów. Z kolei w pracy, niezwykle ważne są przerwy, szczególnie jeśli obowiązki wypełniamy na siedząco. Co kwadrans starajmy się zmienić pozycję i układajmy stopy tak, by były oparte o podłoże. Nie zapominajmy również o tym, by wstawać z krzesła. Pozostawanie w bezruchu przez 6 czy 8 godzin na pewno nie jest zdrowe dla kręgosłupa.

Po trzecie: odpowiednia postawa przy kucaniu, praca nad mięśniami brzucha i unikanie zbytnich ciężarów

Jeśli musimy się schylić, nie róbmy tego na prostych nogach. Najpierw ukucnijmy, a następnie zróbmy to, co mieliśmy w zamiarze. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o podnoszenie ciężarów. Choć tych i tak powinniśmy w nadmiarze unikać. Przenoszenie rzeczy, które zdają się być ponad nasze siły, prędzej czy później skończy się urazem kręgosłupa. I choć mogłoby się wydawać, że nie ma to związku, w przypadku kręgosłupa niezwykle ważne są mocne mięśnie brzucha. A gdy nad tymi chcemy popracować, najlepiej by konkretne ćwiczenia dobrał nam fizjoterapeuta. Postać tego ostatniego jest zresztą dziesiątą kluczową zasadą, gdy mowa o zdrowiu i kręgosłupie. Wybierając się do fizjoterapeuty, musimy bowiem wiedzieć, że jest to fachowiec z odpowiednim przygotowaniem. Inaczej wszelkie urazy czy bóle możemy jedynie pogłębić. Kiedy doskwierają nam problemy z kręgosłupem odpowiednim wyborem będzie na przykład Kriosonik- Centrum Medyczne i Rehabilitacji. Sieć tych placówek funkcjonuje w miastach takich, jak Warszawa, Opole czy Michałowice. Wykwalifikowana kadra, a także rehabilitacja zarówno w ramach NFZ, jak i odpłatnie, to gwarancja krótkiego czasu oczekiwania. A to przy problemach ze stawami, dyskami czy kręgami, to przecież podstawa!