Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Nagły uraz, nieszczęśliwy wypadek czy choroba przewlekła mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Współczesna medycyna ma skuteczne sposoby leczenia wielu schorzeń i kontuzji – bardzo istotnym elementem terapii jest w wielu przypadkach rehabilitacja. Czym konkretnie jest i dlaczego jest tak ważna? Odpowiadamy! Istnieje wiele naukowych definicji rehabilitacji. Ogólnie można przyjąć, że rehabilitacja to proces leczenia – zarówno fizycznego, jak i psychologicznego – który przyspiesza proces naturalnej regeneracji organizmu zmagającego się z chorobą/urazem, a także zmniejsza fizyczne, psychiczne oraz społeczne następstwa choroby. Wielu osobom rehabilitacja kojarzy się w pierwszych chwili z ćwiczeniami czy zabiegami, którym poddają się osoby po kontuzjach i chorobach układu ruchu: złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, schorzeniach przeciążeniowych i zwyrodnieniowych itp. Bez wątpienia rehabilitacja ortopedyczna jest powszechnie znana, ale nie oznacza to, że jest jedyna. Tak naprawdę odpowiednią rehabilitację powinno się stosować w procesie leczenia wielu innych chorób, m.in. o podłożu kardiologicznym, nowotworowym, ginekologicznym i laryngologicznym, w schorzeniach układu oddechowego i nerwowego, a także w psychiatrii. Rehabilitacja obejmować może różne działania, wśród których znajdują się:
  • zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • metody uzdrowiskowe,
  • metody balneologiczne,
  • kinezyterapia,
  • indywidualne techniki opracowane przez specjalistów (np. terapia PNF czy terapia Vojty),
  • psychoterapia,
  • terapia logopedyczna,
  • terapia zajęciowa.
Rehabilitacja – jakie ma znaczenie? Każda choroba czy uraz negatywnie wpływają na ogólnie rozumiane życie pacjenta. Bywają bezpośrednim zagrożeniem życia, powodują dolegliwości bólowe, czasową lub trwałą niesprawność i niesamodzielność, często odbijają się na kondycji psychicznej, wpływają na społeczne i materialne aspekty życia. Celem rehabilitacji jest maksymalne przyspieszenie powrotu pacjenta do pełni zdrowia i/lub sprawności, a jeśli nie jest to możliwe rehabilitacja ma w najwyższy możliwy sposób poprawić jakość jego życia, zredukować odczuwane dolegliwości, a także w miarę możliwości pozwolić na samodzielność. Należy pamiętać, że sytuacja zdrowotna pacjenta po przebytym urazie lub związana z daną chorobą kształtuje się indywidualne. Dlatego stosuje się różne metody rehabilitacji, dające rozmaite efekty. U niektórych pacjentów szczytem możliwości rehabilitacyjnych będzie zachowanie samodzielności przy jedzeniu czy toalecie, dla innych – pełny powrót do zdrowia, sprawności, funkcji społecznych i zawodowych. Za każdym razem jednak rehabilitacja skraca okres leczenia, poprawia jego wyniki, łagodzi niepełnosprawność, a także zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby/urazu. W centrum KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, w tym różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii, masaże czy terapię osoczem bogatopłytkowym. Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.