Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Bóle pleców – plaga XXI wieku

Szacuje się, że bóle pleców – o różnych przyczynach i natężeniu – mogą dotyczyć nawet 50% Polaków. Są one bardzo częstym powodem niezdolności do pracy, przechodzenia na rentę lub wcześniejszą emeryturę. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych pleców? Jakim chorobom mogą one towarzyszyć? W jaki sposób można leczyć bóle pleców? Odpowiadamy na te i inne pytania! Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko występowania bólów pleców – zalicza się do nich siedzący tryb życia, bardzo ciężka, wymagająca wysiłku praca zawodowa, zbyt mało ruchu lub za duża aktywność fizyczna, otyłość, nieprawidłowa pozycja ciała przyjmowana podczas siedzenia, a nawet niewygodne łóżko czy materac. Wszystkie te czynniki, w połączeniu z indywidualnymi predyspozycjami oraz wiekiem, mogą być przyczyną stanów zapalnych i reumatycznych kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej oraz dyskopatii. W ich przebiegu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni kręgosłupa, więzadeł, powięzi, torebek stawowych, nerwów i kości. Stopniowo struktury te są przeciążane, rozwijają się także ich stany zwyrodnieniowe. Wszystko to powodować może dolegliwości bólowe. Oczywiście zdarza się, że ból jest efektem nagłej kontuzji lub przeciążenia kręgosłupa w trakcie podnoszenia ciężkiego przedmiotu. Jak bolą plecy? W zależności od przyczyny dolegliwości, ból pleców może objawiać się nieco inaczej. Ze względu na największą ruchomość oraz specyficzną budowę, najbardziej narażony na przeciążenia jest szyjny oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ból tych odcinków kręgosłupa może ograniczać ruchomość. U niektórych osób występuje jedynie w trakcie wykonywania określonych ruchów, u innych – jest przewlekły i nie ustępuje nawet w spoczynku. Czasami ból pleców dotyczy jedynie konkretnego odcinka kręgosłupa, w innych przypadkach promieniuje do barków, pośladków, pachwiny czy kończyn górnych lub dolnych. Bywa i tak, że u niektórych pacjentów pojawiają się problemy z erekcją, oddawaniem moczu i stolca, bóle oraz zawroty głowy, a nawet bezsenność – w większości przypadków jest to sygnał, że doszło do powikłań neurologicznych oraz ucisku na nerwy kręgosłupa. W przypadku stanów nagłych, ból pleców ma charakter ostry, przeszywający, często zupełnie uniemożliwia poruszanie się. Bóle kręgosłupa – diagnostyka Bóle kręgosłupa można i trzeba skutecznie leczyć – dobór odpowiedniej terapii musi jednak poprzedzić diagnostyka. Obejmuje ona m.in. przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, przeanalizowanie historii choroby pacjenta oraz badanie palpacyjne wykonane przez lekarza. Podstawę diagnostyki stanowią natomiast badania obrazowe:
  • zdjęcie rentgenowskie (RTG),
  • tomografia komputerowa (CT),
  • rezonans magnetyczny (MRI).
RTG pozwala wykryć urazy w obrębie kości, rezonans – uciski na rdzeń, korzenie nerwowe oraz ogniska infekcji, zaś tomografia jest bardzo przydatnym narzędziem np. przed planowaniem zabiegu chirurgicznego w obrębie kręgosłupa. Bóle kręgosłupa – leczenie W zależności od przyczyny i stopnia natężenia dolegliwości bólowych, jako terapię bólów pleców można stosować np. działające miejscowo lub ogólnie środki farmakologiczne, czasami konieczne bywają zabiegi chirurgiczne. Bardzo skuteczna w leczeniu bólu pleców bywa także rehabilitacja, prowadzona przez doświadczonych i wysoko wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. W centrum KRIOSONIK oferujemy naszym pacjentom szereg nowoczesnych metod rehabilitacji, które wykazują wysoką skuteczność w leczeniu bólu kręgosłupa. Zalicza się do nich między innymi:
  • terapia manualna,
  • masaże lecznicze,
  • fala uderzeniowa,
  • elektroterapia,
  • hydroterapia,
  • krioterapia,
  • ultradźwięki.
Wszystkie osoby borykające się z bólem kręgosłupa zapraszamy do naszego centrum KRIOSONIK. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów, którzy pomogą uporać się zarówno z przewlekłymi, jak i ostrymi bólami kręgosłupa, dopasowując metodę terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.