Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Bóle pleców – plaga XXI wieku

Szacuje się, że bóle pleców – o różnych przyczynach i natężeniu – mogą dotyczyć nawet 50% Polaków. Są one bardzo częstym powodem niezdolności do pracy, przechodzenia na rentę lub wcześniejszą emeryturę. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych pleców? Jakim chorobom mogą one towarzyszyć? W jaki sposób można leczyć bóle pleców? Odpowiadamy na te i inne pytania! Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko występowania bólów pleców – zalicza się do nich siedzący tryb życia, bardzo ciężka, wymagająca wysiłku praca zawodowa, zbyt mało ruchu lub za duża aktywność fizyczna, otyłość, nieprawidłowa pozycja ciała przyjmowana podczas siedzenia, a nawet niewygodne łóżko czy materac. Wszystkie te czynniki, w połączeniu z indywidualnymi predyspozycjami oraz wiekiem, mogą być przyczyną stanów zapalnych i reumatycznych kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej oraz dyskopatii. W ich przebiegu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni kręgosłupa, więzadeł, powięzi, torebek stawowych, nerwów i kości. Stopniowo struktury te są przeciążane, rozwijają się także ich stany zwyrodnieniowe. Wszystko to powodować może dolegliwości bólowe. Oczywiście zdarza się, że ból jest efektem nagłej kontuzji lub przeciążenia kręgosłupa w trakcie podnoszenia ciężkiego przedmiotu. Jak bolą plecy? W zależności od przyczyny dolegliwości, ból pleców może objawiać się nieco inaczej. Ze względu na największą ruchomość oraz specyficzną budowę, najbardziej narażony na przeciążenia jest szyjny oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ból tych odcinków kręgosłupa może ograniczać ruchomość. U niektórych osób występuje jedynie w trakcie wykonywania określonych ruchów, u innych – jest przewlekły i nie ustępuje nawet w spoczynku. Czasami ból pleców dotyczy jedynie konkretnego odcinka kręgosłupa, w innych przypadkach promieniuje do barków, pośladków, pachwiny czy kończyn górnych lub dolnych. Bywa i tak, że u niektórych pacjentów pojawiają się problemy z erekcją, oddawaniem moczu i stolca, bóle oraz zawroty głowy, a nawet bezsenność – w większości przypadków jest to sygnał, że doszło do powikłań neurologicznych oraz ucisku na nerwy kręgosłupa. W przypadku stanów nagłych, ból pleców ma charakter ostry, przeszywający, często zupełnie uniemożliwia poruszanie się. Bóle kręgosłupa – diagnostyka Bóle kręgosłupa można i trzeba skutecznie leczyć – dobór odpowiedniej terapii musi jednak poprzedzić diagnostyka. Obejmuje ona m.in. przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, przeanalizowanie historii choroby pacjenta oraz badanie palpacyjne wykonane przez lekarza. Podstawę diagnostyki stanowią natomiast badania obrazowe:
  • zdjęcie rentgenowskie (RTG),
  • tomografia komputerowa (CT),
  • rezonans magnetyczny (MRI).
RTG pozwala wykryć urazy w obrębie kości, rezonans – uciski na rdzeń, korzenie nerwowe oraz ogniska infekcji, zaś tomografia jest bardzo przydatnym narzędziem np. przed planowaniem zabiegu chirurgicznego w obrębie kręgosłupa. Bóle kręgosłupa – leczenie W zależności od przyczyny i stopnia natężenia dolegliwości bólowych, jako terapię bólów pleców można stosować np. działające miejscowo lub ogólnie środki farmakologiczne, czasami konieczne bywają zabiegi chirurgiczne. Bardzo skuteczna w leczeniu bólu pleców bywa także rehabilitacja, prowadzona przez doświadczonych i wysoko wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. W centrum KRIOSONIK oferujemy naszym pacjentom szereg nowoczesnych metod rehabilitacji, które wykazują wysoką skuteczność w leczeniu bólu kręgosłupa. Zalicza się do nich między innymi:
  • terapia manualna,
  • masaże lecznicze,
  • fala uderzeniowa,
  • elektroterapia,
  • hydroterapia,
  • krioterapia,
  • ultradźwięki.
Wszystkie osoby borykające się z bólem kręgosłupa zapraszamy do naszego centrum KRIOSONIK. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów, którzy pomogą uporać się zarówno z przewlekłymi, jak i ostrymi bólami kręgosłupa, dopasowując metodę terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.