Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Choroby autoimmunologiczne, a fizjoterapia

Choroby autoimmunologiczne to szeroka grupa schorzeń o wspólnej etiologii – ich ogólną przyczyną jest bowiem nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu przeciw własnemu antygenowi lub grupie antygenów, co prowadzi do niszczenia własnych tkanek. Choć choroby autoimmunologiczne mogą manifestować się w obrębie różnych narządów i układów, to w leczeniu wielu tego typu schorzeń nieocenione znaczenie ma fizjoterapia.

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia spowodowane przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, który rozpoznaje własne komórki jako obce i prowadzi do ich niszczenia. Jak dotąd nie ustalono, jakie są przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych – przypuszcza się, że mogą na to mieć wpływ takie czynniki, jak:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • przewlekły stres,
  • ekspozycja na zanieczyszczenia i toksyny,
  • wiek i płeć,
  • niedobory odporności,
  • zaburzenia mikroflory jelitowej.

Niektóre choroby autoimmunologiczne manifestują się już u niemowląt i dzieci, inne rozwijają się u osób dorosłych. Mogą one obejmować różne tkanki i narządy – do grupy chorób autoimmunologicznych zalicza się np. cukrzycę typu 1, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Rola fizjoterapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne są nieuleczalne – można jedynie łagodzić ich przebieg, zmniejszać nasilenie objawów oraz częstotliwość nawrotów. Metody leczenia zależą od wielu czynników – konkretnie zdiagnozowanego schorzenia, rodzaju symptomów, wieku pacjenta itp. Dla przykładu – w przypadku cukrzycy typu 1 głównym elementem leczenia jest stosowanie przez pacjenta insuliny, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, a bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja, w tym fizjoterapia.

Fizjoterapia odgrywa zresztą istotną rolę w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza tych manifestujących się w obrębie układu ruchu. Wspomniane reumatoidalne zapalenie stawów objawia się m.in. silnymi bólami i obrzękami stawów, stwardnienie rozsiane prowadzi do postępującej niepełnosprawności pacjenta, dolegliwością często występującą u osób z chorobą Hashimoto są bóle pleców – przykładów tego typu jest wiele.

Metody fizjoterapii dobiera się oczywiście indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych zabiegów i procedur fizjoterapii u osób z chorobami autoimmunologicznymi zalicza się:

  • masaże – zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, poprawiają krążenie,
  • kinezyterapia – usprawnia mięśnie i stawy, chroni przed przykurczami i zanikami mięśni,
  • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, elektroterapia, terapia ciepłem, krioterapia) – zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują stany zapalne, pobudzają naturalne procesy regeneracji tkanek,
  • różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające zakres ruchu i ogólną wydolność.

Fizjoterapia u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi pozwala zredukować wiele przykrych objawów oraz ogólnie poprawić jakość życia. Oczywiście wymaga ona zaangażowania pacjentów i systematyczności – czasami prowadzona jest nawet przez całe życie.

W centrach KRIOSONIK pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami autoimmunologicznymi mogą uzyskać profesjonalną pomoc zespołu doświadczonych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Zapraszamy do kontaktu!