Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Choroby autoimmunologiczne, a fizjoterapia

Choroby autoimmunologiczne to szeroka grupa schorzeń o wspólnej etiologii – ich ogólną przyczyną jest bowiem nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu przeciw własnemu antygenowi lub grupie antygenów, co prowadzi do niszczenia własnych tkanek. Choć choroby autoimmunologiczne mogą manifestować się w obrębie różnych narządów i układów, to w leczeniu wielu tego typu schorzeń nieocenione znaczenie ma fizjoterapia.

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia spowodowane przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, który rozpoznaje własne komórki jako obce i prowadzi do ich niszczenia. Jak dotąd nie ustalono, jakie są przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych – przypuszcza się, że mogą na to mieć wpływ takie czynniki, jak:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • przewlekły stres,
 • ekspozycja na zanieczyszczenia i toksyny,
 • wiek i płeć,
 • niedobory odporności,
 • zaburzenia mikroflory jelitowej.

Niektóre choroby autoimmunologiczne manifestują się już u niemowląt i dzieci, inne rozwijają się u osób dorosłych. Mogą one obejmować różne tkanki i narządy – do grupy chorób autoimmunologicznych zalicza się np. cukrzycę typu 1, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Rola fizjoterapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Choroby autoimmunologiczne są nieuleczalne – można jedynie łagodzić ich przebieg, zmniejszać nasilenie objawów oraz częstotliwość nawrotów. Metody leczenia zależą od wielu czynników – konkretnie zdiagnozowanego schorzenia, rodzaju symptomów, wieku pacjenta itp. Dla przykładu – w przypadku cukrzycy typu 1 głównym elementem leczenia jest stosowanie przez pacjenta insuliny, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, a bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja, w tym fizjoterapia.

Fizjoterapia odgrywa zresztą istotną rolę w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza tych manifestujących się w obrębie układu ruchu. Wspomniane reumatoidalne zapalenie stawów objawia się m.in. silnymi bólami i obrzękami stawów, stwardnienie rozsiane prowadzi do postępującej niepełnosprawności pacjenta, dolegliwością często występującą u osób z chorobą Hashimoto są bóle pleców – przykładów tego typu jest wiele.

Metody fizjoterapii dobiera się oczywiście indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych zabiegów i procedur fizjoterapii u osób z chorobami autoimmunologicznymi zalicza się:

 • masaże – zmniejszają sztywność i napięcie mięśni, poprawiają krążenie,
 • kinezyterapia – usprawnia mięśnie i stawy, chroni przed przykurczami i zanikami mięśni,
 • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, elektroterapia, terapia ciepłem, krioterapia) – zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują stany zapalne, pobudzają naturalne procesy regeneracji tkanek,
 • różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające zakres ruchu i ogólną wydolność.

Fizjoterapia u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi pozwala zredukować wiele przykrych objawów oraz ogólnie poprawić jakość życia. Oczywiście wymaga ona zaangażowania pacjentów i systematyczności – czasami prowadzona jest nawet przez całe życie.

W centrach KRIOSONIK pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami autoimmunologicznymi mogą uzyskać profesjonalną pomoc zespołu doświadczonych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Zapraszamy do kontaktu!