Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Czy chodzenie jest dobre dla kręgosłupa?

Ludzki organizm – w tym kręgosłup – jest stworzony do ruchu. Nie służy mu wielogodzinna siedząca praca, leżenie przed telewizorem czy spędzanie czasu przy komputerze. Z drugiej strony, nie każdy ma predyspozycje, by uprawiać sport – dobrą formą aktywności dla zdrowia kręgosłupa jest na szczęście… chodzenie!

Dla ludzkiego organizmu – w tym kręgosłupa – ruch jest czymś zupełnie naturalnym, zdrowym, pozytywnie wpływającym na samopoczucie. Z jednej strony nie służy mu długotrwałe siedzenie w pracy, szkole, przed telewizorem i komputerem, z drugiej – nie każdy ma predyspozycje i warunki, by uprawiać sport. Na szczęście jest prosty sposób, by zadbać o zdrowie kręgosłupa – jak się okazuje, dobroczynny wpływ na jego kondycję ma najzwyklejsze chodzenie.

Chodzenie a zdrowie kręgosłupa – co warto wiedzieć?

A dlaczego konkretnie chodzenie jest aktywnością polecaną dla zdrowia kręgosłupa?

 • Długotrwałe siedzenie osłabia więzadła i mięśnie, w tym otaczające kręgosłup mięśnie gładkie, odpowiadające za jego stabilizację oraz utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała. Chodzenie aktywizuje mięśnie przy kręgosłupie i utrzymuje je w dobrej kondycji.
 • Podczas siedzenia mało kto utrzymuje prawidłową pozycję ciała – dochodzi wówczas do garbienia, przeciążeń, nadmiernego napinania mięśni, a wszystko to może objawiać się bólem kręgosłupa. Podczas chodzenia kręgosłup nie jest tak mocno obciążony.
 • W trakcie chodzenia dochodzi do zjawiska tzw. docisku osiowego na kręgosłup, co pozwala zaopatrzyć w tlen i substancje odżywcze krążki międzykręgowe. Jeśli nie są one dostatecznie odżywione i dotlenione, a dodatkowo ulegają przeciążeniom np. podczas siedzenia, dochodzi do ich stanów zwyrodnieniowych.

Chodzenie pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała – a jak wiadomo nadwaga i otyłość to jedne z czynników mogących wywoływać bóle kręgosłupa.

Chodźmy – dla zdrowia (nie tylko) kręgosłupa!

Wszystko to udowadnia, że warto chodzić – dla zdrowia kręgosłupa i całego organizmu. Oczywiście ważne jest odpowiednie, wygodne obuwie, bo cały dzień chodzenia na szpilkach albo w klapkach na bardzo cienkich podeszwach także może skończyć się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, stóp i całych nóg. Ogólnie jednak chodzenie jest zalecane jako codzienny element aktywności – jeśli jest ku temu możliwość, zamiast samochodem albo tramwajem do pracy czy szkoły lepiej udać się pieszo, w przerwie na lunch warto wyjść z biura na krótki spacer, a dłuższe spacery z rodziną czy przyjaciółmi powinny być stałym punktem codziennej rekreacji. Na pewno wyjdzie to na zdrowie!

A jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, zgłoś się do nas! Specjaliści z placówek KRIOSONIK dobiorą odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się bólu. Zapraszamy!