Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Czy chodzenie jest dobre dla kręgosłupa?

Ludzki organizm – w tym kręgosłup – jest stworzony do ruchu. Nie służy mu wielogodzinna siedząca praca, leżenie przed telewizorem czy spędzanie czasu przy komputerze. Z drugiej strony, nie każdy ma predyspozycje, by uprawiać sport – dobrą formą aktywności dla zdrowia kręgosłupa jest na szczęście… chodzenie!

Dla ludzkiego organizmu – w tym kręgosłupa – ruch jest czymś zupełnie naturalnym, zdrowym, pozytywnie wpływającym na samopoczucie. Z jednej strony nie służy mu długotrwałe siedzenie w pracy, szkole, przed telewizorem i komputerem, z drugiej – nie każdy ma predyspozycje i warunki, by uprawiać sport. Na szczęście jest prosty sposób, by zadbać o zdrowie kręgosłupa – jak się okazuje, dobroczynny wpływ na jego kondycję ma najzwyklejsze chodzenie.

Chodzenie a zdrowie kręgosłupa – co warto wiedzieć?

A dlaczego konkretnie chodzenie jest aktywnością polecaną dla zdrowia kręgosłupa?

  • Długotrwałe siedzenie osłabia więzadła i mięśnie, w tym otaczające kręgosłup mięśnie gładkie, odpowiadające za jego stabilizację oraz utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała. Chodzenie aktywizuje mięśnie przy kręgosłupie i utrzymuje je w dobrej kondycji.
  • Podczas siedzenia mało kto utrzymuje prawidłową pozycję ciała – dochodzi wówczas do garbienia, przeciążeń, nadmiernego napinania mięśni, a wszystko to może objawiać się bólem kręgosłupa. Podczas chodzenia kręgosłup nie jest tak mocno obciążony.
  • W trakcie chodzenia dochodzi do zjawiska tzw. docisku osiowego na kręgosłup, co pozwala zaopatrzyć w tlen i substancje odżywcze krążki międzykręgowe. Jeśli nie są one dostatecznie odżywione i dotlenione, a dodatkowo ulegają przeciążeniom np. podczas siedzenia, dochodzi do ich stanów zwyrodnieniowych.

Chodzenie pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała – a jak wiadomo nadwaga i otyłość to jedne z czynników mogących wywoływać bóle kręgosłupa.

Chodźmy – dla zdrowia (nie tylko) kręgosłupa!

Wszystko to udowadnia, że warto chodzić – dla zdrowia kręgosłupa i całego organizmu. Oczywiście ważne jest odpowiednie, wygodne obuwie, bo cały dzień chodzenia na szpilkach albo w klapkach na bardzo cienkich podeszwach także może skończyć się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, stóp i całych nóg. Ogólnie jednak chodzenie jest zalecane jako codzienny element aktywności – jeśli jest ku temu możliwość, zamiast samochodem albo tramwajem do pracy czy szkoły lepiej udać się pieszo, w przerwie na lunch warto wyjść z biura na krótki spacer, a dłuższe spacery z rodziną czy przyjaciółmi powinny być stałym punktem codziennej rekreacji. Na pewno wyjdzie to na zdrowie!

A jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, zgłoś się do nas! Specjaliści z placówek KRIOSONIK dobiorą odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się bólu. Zapraszamy!