Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Domowa siłownia. Oto dyscypliny, które możesz uprawiać w domu!

Z powodu pandemii koronawirusa i ciągle trwających obostrzeń, od wielu miesięcy jesteśmy zmuszeni samodzielnie organizować sobie naszą aktywność fizyczną. Ruchu na świeżym powietrzu możemy zażywać jak zwykle, ale co z ćwiczeniami, skoro siłownie nadal są zamknięte? Odpowiedź jest prosta – sport w domu!

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas przeniesienie dużej części codziennych aktywności i obowiązków do domów. Musieliśmy sobie poradzić w nowej rzeczywistości i poukładać sobie swój wolny czas na nowo. Nie inaczej było w przypadku aktywności fizycznej. Podczas miesięcy wiosennych i letnich możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu – spacery, bieganie, rower, rolki, hulajnoga i wiele innych. Jednak sprawa się komplikuje, kiedy pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnętrz.

Ciągle zmieniające się obostrzenia nie dają nam możliwości zaplanowania sobie regularnych wizyt na siłowni. Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które uprawiają ćwiczenia siłowe? Na szczęście wiele dyscyplin sportu można z powodzeniem uprawiać w domu. Co ważne, część aktywności nie wymaga nawet wykorzystania żadnych specjalnych akcesoriów. Pamiętaj tylko, aby dyscyplinę sportu dopasować do swojej aktualnej kondycji fizycznej.

Klasyczne ćwiczenia gimnastyczne

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów zadbania o własną kondycję fizyczną w swoich czterech ścianach jest klasyczna gimnastyka. Ćwiczenia gimnastyczne mają na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała i polepszenie ogólnej kondycji fizycznej – pogłębienie wydolności organizmu, zwiększenie jego wytrzymałości, gibkości, a także utrzymanie właściwej koordynacji ruchowej.

Ćwiczenia gimnastyczne najlepiej rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. W grę wchodzi spokojne truchtanie w miejscu, krążenia ramion i bioder, delikatne skłony, naprzemienne stykanie łokci i kolan czy też popularne pajacyki. Po rozgrzewce można się pokusić o nieco bardziej wymagające ćwiczenia: przysiady, pajacyki z przysiadami, brzuszki, a dla najlepiej wyćwiczonych osób – pompki.

Joga

Joga nie jest typową dyscypliną sportową, ale czymś na wzór gimnastyki ciała i umysłu. Polega na przyjmowaniu ściśle określonych pozycji ciała i pozostawaniu w nich przez dłuższy czas. Stanowi doskonały sposób na zwiększenie elastyczności i wytrzymałości ciała, zapewnia relaks, odprężenie i wyciszenie. Bardzo ważnym elementem jogi jest świadome oddychanie, które powinno być nieodłącznym elementem całej sesji treningowej.

Pilates

Pilates można uznać za połączenie obu wymienionych wyżej dyscyplin, a mianowicie klasycznej gimnastyki oraz jogi. Podstawą treningu są ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Pilates aktywizuje wszystkie grupy mięśniowe. Określeniem, które najlepiej charakteryzuje treningi pilatesu jest rytmika. Poszczególne ćwiczenia powinny być wykonywane rytmicznie, ale w tempie dostosowanym do Twoich możliwości.

Ćwiczenia siłowe

Ćwiczenia siłowe są tym, czego najbardziej brakuje osobom uczęszczającym na siłownię. W warunkach domowych, najlepszym i możliwie najtańszym sposobem uprawiania klasycznych ćwiczeń siłowych są popularne kettle, hantle czy gumy oporowe. Jeśli nie masz takich gadżetów w swoim domu, bez problemu możesz wykorzystać to co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku. Świetnym zamiennikiem są butelki z wodą. Jej ciężar dostosuj do swoich możliwości. Kombinacji ćwiczeń jest całe mnóstwo, a zależą one od Twojej siły, aktualnej kondycji i przygotowania. Natomiast gumy oporowe możesz zastąpić rajstopami. Najlepiej użyć tych najgrubszych, aby stawiały wystarczająco duży opór.

Jazda na rowerze

Pedałowanie w domowym zaciszu to doskonała propozycja nie tylko na zimne miesiące, ale również na deszczową pogodę w środku lata. Tutaj jednak będzie Ci potrzebne dodatkowe wyposażenie – rower stacjonarny lub trenażer (jeśli posiadasz klasyczny rower). Trenażer to specjalny stelaż, który utrzymuje rower tuż nad ziemią i umożliwia niejako pedałowanie w powietrzu. Jazda na rowerze – również w domu – stanowi doskonały sposób aktywizacji mięśni nóg, brzucha i pośladków.

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwości uprawiania sportu w domu jest całkiem sporo. Wybór konkretnej dyscypliny zależy tylko od Twoich chęci oraz kondycji fizycznej. W wielu przypadkach nie będą Ci nawet potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. W internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w każdej domowej dyscyplinie sportowej. Pamiętaj, sport to zdrowie!