Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Domowa siłownia. Oto dyscypliny, które możesz uprawiać w domu!

Z powodu pandemii koronawirusa i ciągle trwających obostrzeń, od wielu miesięcy jesteśmy zmuszeni samodzielnie organizować sobie naszą aktywność fizyczną. Ruchu na świeżym powietrzu możemy zażywać jak zwykle, ale co z ćwiczeniami, skoro siłownie nadal są zamknięte? Odpowiedź jest prosta – sport w domu!

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas przeniesienie dużej części codziennych aktywności i obowiązków do domów. Musieliśmy sobie poradzić w nowej rzeczywistości i poukładać sobie swój wolny czas na nowo. Nie inaczej było w przypadku aktywności fizycznej. Podczas miesięcy wiosennych i letnich możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu – spacery, bieganie, rower, rolki, hulajnoga i wiele innych. Jednak sprawa się komplikuje, kiedy pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnętrz.

Ciągle zmieniające się obostrzenia nie dają nam możliwości zaplanowania sobie regularnych wizyt na siłowni. Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które uprawiają ćwiczenia siłowe? Na szczęście wiele dyscyplin sportu można z powodzeniem uprawiać w domu. Co ważne, część aktywności nie wymaga nawet wykorzystania żadnych specjalnych akcesoriów. Pamiętaj tylko, aby dyscyplinę sportu dopasować do swojej aktualnej kondycji fizycznej.

Klasyczne ćwiczenia gimnastyczne

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów zadbania o własną kondycję fizyczną w swoich czterech ścianach jest klasyczna gimnastyka. Ćwiczenia gimnastyczne mają na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała i polepszenie ogólnej kondycji fizycznej – pogłębienie wydolności organizmu, zwiększenie jego wytrzymałości, gibkości, a także utrzymanie właściwej koordynacji ruchowej.

Ćwiczenia gimnastyczne najlepiej rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. W grę wchodzi spokojne truchtanie w miejscu, krążenia ramion i bioder, delikatne skłony, naprzemienne stykanie łokci i kolan czy też popularne pajacyki. Po rozgrzewce można się pokusić o nieco bardziej wymagające ćwiczenia: przysiady, pajacyki z przysiadami, brzuszki, a dla najlepiej wyćwiczonych osób – pompki.

Joga

Joga nie jest typową dyscypliną sportową, ale czymś na wzór gimnastyki ciała i umysłu. Polega na przyjmowaniu ściśle określonych pozycji ciała i pozostawaniu w nich przez dłuższy czas. Stanowi doskonały sposób na zwiększenie elastyczności i wytrzymałości ciała, zapewnia relaks, odprężenie i wyciszenie. Bardzo ważnym elementem jogi jest świadome oddychanie, które powinno być nieodłącznym elementem całej sesji treningowej.

Pilates

Pilates można uznać za połączenie obu wymienionych wyżej dyscyplin, a mianowicie klasycznej gimnastyki oraz jogi. Podstawą treningu są ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Pilates aktywizuje wszystkie grupy mięśniowe. Określeniem, które najlepiej charakteryzuje treningi pilatesu jest rytmika. Poszczególne ćwiczenia powinny być wykonywane rytmicznie, ale w tempie dostosowanym do Twoich możliwości.

Ćwiczenia siłowe

Ćwiczenia siłowe są tym, czego najbardziej brakuje osobom uczęszczającym na siłownię. W warunkach domowych, najlepszym i możliwie najtańszym sposobem uprawiania klasycznych ćwiczeń siłowych są popularne kettle, hantle czy gumy oporowe. Jeśli nie masz takich gadżetów w swoim domu, bez problemu możesz wykorzystać to co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku. Świetnym zamiennikiem są butelki z wodą. Jej ciężar dostosuj do swoich możliwości. Kombinacji ćwiczeń jest całe mnóstwo, a zależą one od Twojej siły, aktualnej kondycji i przygotowania. Natomiast gumy oporowe możesz zastąpić rajstopami. Najlepiej użyć tych najgrubszych, aby stawiały wystarczająco duży opór.

Jazda na rowerze

Pedałowanie w domowym zaciszu to doskonała propozycja nie tylko na zimne miesiące, ale również na deszczową pogodę w środku lata. Tutaj jednak będzie Ci potrzebne dodatkowe wyposażenie – rower stacjonarny lub trenażer (jeśli posiadasz klasyczny rower). Trenażer to specjalny stelaż, który utrzymuje rower tuż nad ziemią i umożliwia niejako pedałowanie w powietrzu. Jazda na rowerze – również w domu – stanowi doskonały sposób aktywizacji mięśni nóg, brzucha i pośladków.

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwości uprawiania sportu w domu jest całkiem sporo. Wybór konkretnej dyscypliny zależy tylko od Twoich chęci oraz kondycji fizycznej. W wielu przypadkach nie będą Ci nawet potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. W internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w każdej domowej dyscyplinie sportowej. Pamiętaj, sport to zdrowie!