8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.
Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!
To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!
Dowiedz się wszystkiego o terapii osoczem bogatopłytkowym!
Osocze bogatopłytkowe to pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta substancja, w której znajdują się duże ilości płytek krwi. Zaaplikowane w formie iniekcji w konkretne miejsce osocze bogatopłytkowe wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Znajduje więc zastosowanie w leczeniu wielu kontuzji i chorób układu ruchu.
Pozyskanie osocza bogatopłytkowego jest bardzo proste. Od pacjenta pobiera się niewielką ilość krwi – porównywalną do tej, która jest potrzebna do wykonania badania laboratoryjnego. Następnie krew jest przelewana do probówki i umieszczana w specjalnej wirówce. Już po kilkunastu minutach wirowania wyodrębnione zostają poszczególne składniki krwi, w tym osocze bogatopłytkowe. Można je wówczas oddzielić od reszty krwi i zaaplikować pacjentowi w formie iniekcji.
Osocze bogatopłytkowe – jak działa?
Jak sama nazwa wskazuje, osocze bogatopłytkowe zawiera w sobie bardzo wysokie stężenie płytek krwi, które z kolei podane w określoną partię ciała uwalniają czynniki wzrostu, w tym m.in. czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, czynnik wzrostu fibroblastów, płytkowy czynnik wzrostu oraz naskórkowy czynnik wzrostu.
W pierwszej chwili może się to wydawać nieco skomplikowane, ale z punktu widzenia pacjenta najważniejsze jest działanie czynników wzrostu na dotknięte chorobą czy kontuzją miejsce. Otóż pobudzają one produkcję zdrowych, nieuszkodzonych komórek, stymulują tworzenie fibroblastów, przyspieszają produkcję kolagenu, bardzo korzystnie wpływają na procesy gojenia, działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wszystko to sprawia, że proces rekonwalescencji przebiega szybciej i sprawniej.
Ważne jest również to, że osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z materiału biologicznego pacjenta. Nie ma więc możliwości, by po jego iniekcji wystąpiły np. reakcje alergiczne.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – zastosowanie
Iniekcje osocza bogatopłytkowego są stosowane w różnych dziedzinach medycyny: medycynie estetycznej, stomatologii, ale przede wszystkim w ortopedii. Pomagają one w leczeniu takich urazów i chorób, jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- uszkodzenia więzadeł krzyżowych,
- urazy ścięgien,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- łokieć tenisisty/golfisty,
- kolano biegacza/skoczka,
- uszkodzenie stożka rotatorów,
- ostroga piętowa,
- urazy mięśni.
Pozytywne efekty w większości przypadków daje już jedna iniekcja osocza bogatopłytkowego, choć oczywiście w razie potrzeby zabieg można powtórzyć. W zasadzie nie ma też przeciwwskazań do jego wykonywania – osocze można aplikować osobom młodszym i starszym, kobietom i mężczyznom, zawodowym sportowcom i osobom borykającym się z chorobami wynikającymi np. ze starzenia się organizmu czy wykonywanej pracy.
Iniekcje osoczem bogatopłytkowym wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.