Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Dowiedz się wszystkiego o terapii osoczem bogatopłytkowym!

Osocze bogatopłytkowe to pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta substancja, w której znajdują się duże ilości płytek krwi. Zaaplikowane w formie iniekcji w konkretne miejsce osocze bogatopłytkowe wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Znajduje więc zastosowanie w leczeniu wielu kontuzji i chorób układu ruchu. Pozyskanie osocza bogatopłytkowego jest bardzo proste. Od pacjenta pobiera się niewielką ilość krwi – porównywalną do tej, która jest potrzebna do wykonania badania laboratoryjnego. Następnie krew jest przelewana do probówki i umieszczana w specjalnej wirówce. Już po kilkunastu minutach wirowania wyodrębnione zostają poszczególne składniki krwi, w tym osocze bogatopłytkowe. Można je wówczas oddzielić od reszty krwi i zaaplikować pacjentowi w formie iniekcji. Osocze bogatopłytkowe – jak działa? Jak sama nazwa wskazuje, osocze bogatopłytkowe zawiera w sobie bardzo wysokie stężenie płytek krwi, które z kolei podane w określoną partię ciała uwalniają czynniki wzrostu, w tym m.in. czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, czynnik wzrostu fibroblastów, płytkowy czynnik wzrostu oraz naskórkowy czynnik wzrostu. W pierwszej chwili może się to wydawać nieco skomplikowane, ale z punktu widzenia pacjenta najważniejsze jest działanie czynników wzrostu na dotknięte chorobą czy kontuzją miejsce. Otóż pobudzają one produkcję zdrowych, nieuszkodzonych komórek, stymulują tworzenie fibroblastów, przyspieszają produkcję kolagenu, bardzo korzystnie wpływają na procesy gojenia, działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wszystko to sprawia, że proces rekonwalescencji przebiega szybciej i sprawniej. Ważne jest również to, że osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z materiału biologicznego pacjenta. Nie ma więc możliwości, by po jego iniekcji wystąpiły np. reakcje alergiczne. Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – zastosowanie Iniekcje osocza bogatopłytkowego są stosowane w różnych dziedzinach medycyny: medycynie estetycznej, stomatologii, ale przede wszystkim w ortopedii. Pomagają one w leczeniu takich urazów i chorób, jak:
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • uszkodzenia więzadeł krzyżowych,
  • urazy ścięgien,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • łokieć tenisisty/golfisty,
  • kolano biegacza/skoczka,
  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • ostroga piętowa,
  • urazy mięśni.
Pozytywne efekty w większości przypadków daje już jedna iniekcja osocza bogatopłytkowego, choć oczywiście w razie potrzeby zabieg można powtórzyć. W zasadzie nie ma też przeciwwskazań do jego wykonywania – osocze można aplikować osobom młodszym i starszym, kobietom i mężczyznom, zawodowym sportowcom i osobom borykającym się z chorobami wynikającymi np. ze starzenia się organizmu czy wykonywanej pracy. Iniekcje osoczem bogatopłytkowym wykonujemy oczywiście w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.      
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.