Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Drętwienie rąk – co może pomóc?

Choć drętwienie rąk samo w sobie nie jest chorobą, ale objawem mogącym sugerować rozwój różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń, nie oznacza to, że można je lekceważyć. Ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja, obejmująca m.in. ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapii.

Drętwienie rąk może mieć bardzo różne podłoże. Często jest ono efektem długotrwałego przyjmowania niewygodnych, nienaturalnych pozycji ciała i związanych z tym zaburzeń w przepływie krwi oraz ucisku na struktury nerwowo-mięśniowe. Zdarza się, że drętwienie i mrowienie rąk to skutek niedoborów niektórych związków w diecie, np. magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. Niekiedy drętwienie rąk jest objawem chorób w obrębie układu ruchu: zwyrodnień odcinka szyjnego kręgosłupa, cieśni nadgarstka, łokcia golfisty, zmian zapalnych w stawach ręki i dłoni. U niektórych pacjentów drętwienie rąk ma natomiast podłoże neurologiczne oraz kardiologiczne.

Drętwienie rąk – rehabilitacja ważnym elementem leczenia

Jeśli objaw ten pojawia się coraz częściej, ma charakter narastający albo przewlekły – trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach – obok terapii głównej choroby – ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja. Pozwala ona nie tylko redukować nieprzyjemne dolegliwości, które wielokrotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, ale także działa przyczynowo.

W rehabilitacji drętwienia rąk zastosowanie znajdują różne metody, techniki i zabiegi – są one dobierane indywidualne pod kątem stanu każdego pacjenta. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej znajdują się:

 • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem (np. ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające),
 • masaże lecznicze,
 • suche igłowanie,
 • kinesiotaping,
 • terapia mięśniowo-powięziowa,
 • terapia manualna,
 • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia).

Zabiegi często się ze sobą łączy, wykonuje naprzemiennie oraz w seriach – po to, by jak najszybciej i trwale zredukować drętwienie rąk u pacjenta.

Wszystkie osoby borykające się z tego typu problemem – bez względu na przyczyny – zapraszamy do naszych placówek KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb!