Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

 • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
 • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
 • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
 • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Drętwienie rąk – co może pomóc?

Choć drętwienie rąk samo w sobie nie jest chorobą, ale objawem mogącym sugerować rozwój różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń, nie oznacza to, że można je lekceważyć. Ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja, obejmująca m.in. ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapii.

Drętwienie rąk może mieć bardzo różne podłoże. Często jest ono efektem długotrwałego przyjmowania niewygodnych, nienaturalnych pozycji ciała i związanych z tym zaburzeń w przepływie krwi oraz ucisku na struktury nerwowo-mięśniowe. Zdarza się, że drętwienie i mrowienie rąk to skutek niedoborów niektórych związków w diecie, np. magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. Niekiedy drętwienie rąk jest objawem chorób w obrębie układu ruchu: zwyrodnień odcinka szyjnego kręgosłupa, cieśni nadgarstka, łokcia golfisty, zmian zapalnych w stawach ręki i dłoni. U niektórych pacjentów drętwienie rąk ma natomiast podłoże neurologiczne oraz kardiologiczne.

Drętwienie rąk – rehabilitacja ważnym elementem leczenia

Jeśli objaw ten pojawia się coraz częściej, ma charakter narastający albo przewlekły – trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach – obok terapii głównej choroby – ważnym elementem leczenia drętwienia rąk jest rehabilitacja. Pozwala ona nie tylko redukować nieprzyjemne dolegliwości, które wielokrotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, ale także działa przyczynowo.

W rehabilitacji drętwienia rąk zastosowanie znajdują różne metody, techniki i zabiegi – są one dobierane indywidualne pod kątem stanu każdego pacjenta. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej znajdują się:

 • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem (np. ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające),
 • masaże lecznicze,
 • suche igłowanie,
 • kinesiotaping,
 • terapia mięśniowo-powięziowa,
 • terapia manualna,
 • zabiegi fizykoterapii (magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia).

Zabiegi często się ze sobą łączy, wykonuje naprzemiennie oraz w seriach – po to, by jak najszybciej i trwale zredukować drętwienie rąk u pacjenta.

Wszystkie osoby borykające się z tego typu problemem – bez względu na przyczyny – zapraszamy do naszych placówek KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb!