Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fala uderzeniowa w ortopedii – co warto o niej wiedzieć?

Badania kliniczne dowodzą, że fala uderzeniowa ma wysoką skuteczność w leczeniu wielu schorzeń, w tym złamań, kontuzji czy chorób zwyrodnieniowych stawów. Zabieg ten powoduje uwolnienie substancji znajdujących się w organizmie, pobudzając naturalne procesy gojenia i regeneracji. Znalazł zastosowanie w specjalistycznej medycynie i profesjonalnej rehabilitacji. Fala uderzeniowa uznawana jest za metodę bezpieczną. Na zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu zapraszamy do Centrum Medycznego i Rehabilitacji KRIOSONIK. Dowiedz się, jak fala uderzeniowa pomaga w ortopedii.

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to rodzaj fali akustycznej. Wyróżnia się specyficznymi właściwościami i parametrami. W krótkim czasie wytwarzane jest wysokie, skokowe ciśnienie w zakresie 10-100 MPa. Fala jest przekazywana do tkanek przy użyciu specjalnej głowicy. Wnika na głębokość kilku centymetrów. Miejscem zabiegu są obszary o największej bolesności i napięciu, oceniane jako dysfunkcyjne.

Terapia falą uderzeniową to metoda nowoczesna, która wykazuje wysoką efektywność działania. Pobudza procesy odnowy i produkcję kolagenu, stymuluje metabolizm i cyrkulację krwi, rozpuszcza zwapnione fibroblasty oraz zmniejsza napięcie mięśni. Następuje stopniowy proces regeneracji uszkodzonej tkanki. Ta nieinwazyjna i bezpieczna metoda znalazła zastosowanie m.in. w ortopedii oraz rehabilitacji.

Jakie zastosowanie ma terapią falą uderzeniową?

Terapię falą uderzeniową uważa się za jeden z najskuteczniejszych nieinwazyjnych sposobów leczenia w ortopedii. Potwierdzają to wyniki zaawansowanych badań, a także doświadczenia kliniczne. Jakie dokładnie ma zastosowanie fala uderzeniowa? Jest to walka z takimi schorzeniami jak m.in.:

  • zwapnienie kości,
  • powikłania po złamaniach,
  • wyrośla kostne,
  • zapalenia i naderwania ścięgien,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • ostroga piętowa,
  • zapalenie powięzi podeszwy stopy,
  • ból ścięgna Achillesa,
  • bóle barku,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • stany pourazowe z krwiakami,
  • bóle przeciążeniowe w pachwinie,
  • bóle kręgosłupa szyjnego,
  • wzmożone napięcie mięśnia czworogłowego,
  • bóle lędźwiowo-krzyżowe,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • zaburzenia zrostu kostnego.

Fala uderzeniowa może zostać wykorzystana jako alternatywa dla niektórych zabiegów chirurgicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na terapię falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjna i jednocześnie wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że sposób ten jest skuteczny u pacjentów, u których inne sposoby leczenia zachowawczego nie przyniosły pożądanego rezultatu. Z uwagi na możliwość uzyskania szybkiego efektu terapeutycznego fala uderzeniowa jest powszechnie stosowana m.in. w ortopedii, traumatologii oraz medycynie sportowej.

Zalety działania fali uderzeniowej:

  • silne działanie przeciwbólowe za sprawą dezaktywacji zakończeń nerwowych (podniesienie progu odczuwania bólu),
  • rozbijanie zwłóknień i patologicznych zwapnień,
  • silne działanie regeneracyjne,
  • przywrócenie sprawności ruchowej,
  • odżywianie tkanek,
  • krótki czas zabiegu,
  • szybki efekt zabiegu,
  • nieinwazyjność,
  • brak skutków ubocznych,
  • bez konieczności znieczulenia.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?

Przed zabiegiem falą uderzeniową skóra jest oczyszczana i odtłuszczana. Następnie aplikowany jest na jej powierzchnię żel sprzęgający. Teraz osoba przeprowadzająca zabieg za pomocą specjalnej głowicy skieruje falę w miejsce dolegliwości.

Czas zabiegu, zastosowane ciśnienie oraz jego częstotliwość uzależnione są od rodzaju schorzenia i indywidualnej wrażliwości bólowej pacjenta. Początkowo rozpoczyna się od niższego ciśnienia, a następnie je zwiększa podczas kolejnych sesji zabiegowych. Zabieg fali uderzeniowej trwa ok. 5-10 minut. Z reguły seria obejmuje 3-5 zabiegów. Istnieje możliwość wydłużenia cyklu do większej liczby powtórzeń, gdy nie odnotowano oczekiwanych rezultatów (maksymalnie do 10 w jednym cyklu zabiegowym).

Czy zabieg falą uderzeniową boli?

Zabieg falą uderzeniową może być bolesny. Jest to jednak niskie natężenie bólu, nie wymaga podania środków przeciwbólowych. U pacjentów, u których występują silne dolegliwości bólowe, w trakcie kolejnych zabiegów specjalista nie zwiększa ciśnienia. Ponadto w niektórych przypadkach za pomocą specjalnych nakładek można regulować głębokość wnikania fali. Nakładki te mają również za zadanie zmniejszyć natężenie fali na powierzchni skóry, co zwiększa jego bezbolesność.

Kiedy zauważalne są efekty po zabiegu falą uderzeniową?

Większość pacjentów przyznaje, że widoczne efekty terapii falą uderzeniową następują już po 3-5 zabiegach. Już jedno spotkanie może znacząco zredukować ból. Osiągane rezultaty w głównej mierze zależą od rodzaju schorzenia, poziomu zaawansowania choroby oraz indywidualnych zdolności regeneracyjnych tkanek. Liczne publikacje naukowe określają zabiegi falą uderzeniową za bardzo skuteczne.

Jak często powtarzać zabieg falą uderzeniową?

Przerwa pomiędzy zabiegami falą uderzeniową powinna wynosić co najmniej 4 dni, a nie więcej niż 10 dni. Najczęściej specjaliści zalecają, aby pacjent pojawił się w gabinecie raz na tydzień.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na zabieg z zastosowaniem fali uderzeniowej może skierować lekarz specjalista, wypisując skierowanie ze wskazań medycznych. Z takim dokumentem należy przyjść do centrum medycznego. Aby prywatnie poddać się terapii falą, niewymagane jest skierowanie. Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Zalecamy ubrać się w wygodny strój, który nie krępuje ruchów.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu falą uderzeniową?

Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć z wykonania zabiegu u pacjenta. Są to:

  • ciąża,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • infekcje i ostre stany zapalne,
  • rozrusznik serca (zabieg może być wykonany na obszarach oddalonych od urządzenia),
  • metalowe implanty (zabieg może być wykonany na obszarach oddalonych od implantów),
  • aktywna choroba nowotworowa,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • hemofilia,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • zakrzepica żył,
  • zawał serca (w okresie 3 miesięcy od jego wystąpienia).

Fale uderzeniowe w medycynie sportowej

Fala uderzeniowa wykorzystywana jest także w medycynie sportowej. Z jej pomocą można szybciej leczyć różnego typu kontuzje, urazy, naciągnięcia oraz zapalenia przyczepów mięśniowych. Zabieg może być stosowany w celu przyspieszenia regeneracji organizmu po intensywnych treningach. Dzięki temu sportowiec może szybciej powrócić do aktywności fizycznej. Fala uderzeniowa może być stosowana na świeże urazy i kontuzje.

Pacjenci, którzy są zainteresowanie falą uderzeniową, znajdą profesjonalną pomoc w placówkach Centrum Medycznego i Rehabilitacji KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych profesjonalistów oraz indywidualne podejście do każdego przypadku. Umów się na wizytę już dzisiaj i zapomnij o bólu.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.