Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

 • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
 • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
 • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
 • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Fizjoprofilaktyka – dlaczego jest ważna?

Fizjoprofilaktyka to różnego rodzaju działania fizjoterapeutyczne, których celem jest zapobieganie skutkom niekorzystnych czynników związanych np. ze stylem życia, ale także spowalnianie rozwoju oraz cofanie objawów różnego rodzaju chorób – nie tylko związanych z układem ruchu człowieka, ale również ogólnoustrojowych.

Fizjoprofilaktyka to pojęcie stworzone poprzez połączenie dwóch słów: „fizjoterapia” oraz „profilaktyka”. Nawet bez specjalistycznej wiedzy nietrudno więc wytłumaczyć to pojęcie – otóż fizjoprofilaktyka to określone działania fizjoterapeutyczne, które mają cele profilaktyczne, czyli np. zapobieganie niekorzystnym efektom stylu życia, kontuzjom i chorobom, diagnostykę oraz redukcję czynników ryzyka, cofanie i eliminację skutków schorzeń przewlekłych itp.

W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów fizjoprofilaktyki:

 • fizjoprofilaktyka wczesna – są to działania skierowane do ogółu społeczeństwa lub jego określonej grupy (np. dzieci albo seniorów), których celem jest edukacja zdrowotna, promowanie aktywności fizycznej, a dzięki temu – zmniejszanie ryzyka występowania chorób,
 • fizjoprofilaktyka pierwotna – jest skierowana do osób, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia konkretnego problemu zdrowotnego albo choroby – mogą to być np. zajęcia fizjoterapeutyczne dla osób wykonujących pracę siedzącą, narażonych na rozwój schorzeń kręgosłupa,
 • fizjoprofilaktyka wtórna – są to działania podejmowane u pacjentów, u których występują już objawy różnego rodzaju schorzeń, ich celem jest zahamowanie ich postępów oraz łagodzenie dolegliwości,
 • fizjoprofilaktyka III fazy – jest przeznaczona dla osób, u których występują zaawansowane, niekiedy nieuleczalne dysfunkcje i niepełnosprawności, jej celem jest zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz maksymalna poprawa jakości życia pacjenta, umożliwienie mu samodzielności itp.

Fizjoprofilaktyka – nie tylko choroby układu ruchu

W pierwszej chwili wielu osobom wydaje się, że poprzez działania fizjoterapeutyczne można przeciwdziałać wyłącznie kontuzjom i chorobom układu ruchu. Owszem, dopasowane do potrzeb zabiegi, ćwiczenia i treningi mogą uchronić np. od zwyrodnień kręgosłupa, stanów przeciążeniowych stawów czy urazów typowych dla osób aktywnych fizycznie (lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko rozwoju). Należy jednak pamiętać, że fizjoprofilaktyka jest także ukierunkowana na najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne choroby cywilizacyjne, takie jak:

 • osteoporoza,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu krążenia.

Fizjoprofilaktyka – jakie korzyści?

Fizjoprofilaktyka niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla całego społeczeństwa, poszczególnych jego grup, jak i dla pojedynczych pacjentów. Długofalowe działania profilaktyczne zmniejszają w społeczeństwie występowanie różnych chorób i obniżają koszty ich leczenia, zaś indywidualnie fizjoprofilaktyka – dobrana do potrzeb pacjenta – poprawia jego samopoczucie fizyczne i psychiczne, sprawia, że dłużej cieszy się zdrowiem oraz samodzielnością. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”!

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb fizjoprofilaktyki można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!