Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Fizjoprofilaktyka – dlaczego jest ważna?

Fizjoprofilaktyka to różnego rodzaju działania fizjoterapeutyczne, których celem jest zapobieganie skutkom niekorzystnych czynników związanych np. ze stylem życia, ale także spowalnianie rozwoju oraz cofanie objawów różnego rodzaju chorób – nie tylko związanych z układem ruchu człowieka, ale również ogólnoustrojowych.

Fizjoprofilaktyka to pojęcie stworzone poprzez połączenie dwóch słów: „fizjoterapia” oraz „profilaktyka”. Nawet bez specjalistycznej wiedzy nietrudno więc wytłumaczyć to pojęcie – otóż fizjoprofilaktyka to określone działania fizjoterapeutyczne, które mają cele profilaktyczne, czyli np. zapobieganie niekorzystnym efektom stylu życia, kontuzjom i chorobom, diagnostykę oraz redukcję czynników ryzyka, cofanie i eliminację skutków schorzeń przewlekłych itp.

W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów fizjoprofilaktyki:

 • fizjoprofilaktyka wczesna – są to działania skierowane do ogółu społeczeństwa lub jego określonej grupy (np. dzieci albo seniorów), których celem jest edukacja zdrowotna, promowanie aktywności fizycznej, a dzięki temu – zmniejszanie ryzyka występowania chorób,
 • fizjoprofilaktyka pierwotna – jest skierowana do osób, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia konkretnego problemu zdrowotnego albo choroby – mogą to być np. zajęcia fizjoterapeutyczne dla osób wykonujących pracę siedzącą, narażonych na rozwój schorzeń kręgosłupa,
 • fizjoprofilaktyka wtórna – są to działania podejmowane u pacjentów, u których występują już objawy różnego rodzaju schorzeń, ich celem jest zahamowanie ich postępów oraz łagodzenie dolegliwości,
 • fizjoprofilaktyka III fazy – jest przeznaczona dla osób, u których występują zaawansowane, niekiedy nieuleczalne dysfunkcje i niepełnosprawności, jej celem jest zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz maksymalna poprawa jakości życia pacjenta, umożliwienie mu samodzielności itp.

Fizjoprofilaktyka – nie tylko choroby układu ruchu

W pierwszej chwili wielu osobom wydaje się, że poprzez działania fizjoterapeutyczne można przeciwdziałać wyłącznie kontuzjom i chorobom układu ruchu. Owszem, dopasowane do potrzeb zabiegi, ćwiczenia i treningi mogą uchronić np. od zwyrodnień kręgosłupa, stanów przeciążeniowych stawów czy urazów typowych dla osób aktywnych fizycznie (lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko rozwoju). Należy jednak pamiętać, że fizjoprofilaktyka jest także ukierunkowana na najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne choroby cywilizacyjne, takie jak:

 • osteoporoza,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu krążenia.

Fizjoprofilaktyka – jakie korzyści?

Fizjoprofilaktyka niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla całego społeczeństwa, poszczególnych jego grup, jak i dla pojedynczych pacjentów. Długofalowe działania profilaktyczne zmniejszają w społeczeństwie występowanie różnych chorób i obniżają koszty ich leczenia, zaś indywidualnie fizjoprofilaktyka – dobrana do potrzeb pacjenta – poprawia jego samopoczucie fizyczne i psychiczne, sprawia, że dłużej cieszy się zdrowiem oraz samodzielnością. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”!

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb fizjoprofilaktyki można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!