Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży!

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. W tym czasie musi dbać o siebie i o dziecko. Przez okres 9 miesięcy w ciele ciężarnej zachodzi bardzo wiele zmian emocjonalnych i fizjologicznych. Wiele z tych zmian wywołuje uciążliwe dolegliwości. Dla większości kobiet w ciąży standardem jest opieka lekarza i położnej. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się korzystnie ciężarnych z usług fizjoterapeutów. 

Dlaczego ciężarne powinny korzystać z usług fizjoterapeutów?

Podczas ciąży pojawiają się różnego rodzaje bóle m.in. placów, stawów. Bardzo często dochodzi do obrzęków limfatycznych i do nietrzymania moczu. 

Ból kręgosłupa u ciężarnych powoduje powiększająca się miednica – w czasie trwania ciąży zwiększa swoją objętość 20- krotnie. Powodując m.in. pogłębianie się zmian zwyrodnieniowe kręgosłupa. Największe nasilenie bólu występuje w 3 trymestrze ciąży. 

Ból stawu krzyżowo – biodrowego bardzo często rzutuje również na pośladki. Taki ból utrudnia chodzenie, wstawanie i siadanie. 

Przeciążenie kręgosłupa i wzmożenie napięcia mięśniowego mogą doprowadzić do podrażnienia nerwu kulszowego. Który wpływa na dolegliwości bóle m.in. pośladków i nóg.

Częstą dolegliwością wielu kobiet w ciąży jest obrzęk limfatyczny. Wzmacnia go brak ruchu i nieodpowiednia dieta. Kolejnym problemem wielu kobiet w ciąży jest nietrzymanie moczu. Dotyka on głównie kobiet w 3 trymestrze ciąży. Nietrzymanie moczu jest skutkiem nietrzymania mięśni miednicy. 

Fizjoterapia w czasie ciąży ma działanie ogólnoustrojowe. – poprawia pracę narządów i mięśni odpowiadających m.in. za prawidłową postawę ciała. 

Mięśnie brzucha odpowiadające za proste plecy muszą się rozluźnić i rozciągnąć (nawet 5 krotnie). Dlatego w tym czasie pojawiają się rozstępy. Zwiększająca się masa ciała sprzyja postawaniu obrzęków rąk i nóg. 

Zalety korzystania przez ciężarne z zabiegów fizjoterapii

Korzystanie przez ciężarną z dobrze dobranych zabiegów fizjoterapii może bardzo poprawić jej komfort życia i zminimalizować dolegliwości ciążowe.

Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym można:

  • zmniejszyć i przeciwdziałać występowaniu różnych dolegliwości bólowych,
  • wzmacniać mięśnie dna miednicy,
  • dobierać właściwą aktywność fizyczna,
  • zadbać o elastyczność mięśni,
  • zapobiegać rozstępom,
  • rozluźniać zbyt mocno napięte obszary ciała,
  • zmniejszać obrzęki kończyn.

Regularne ćwiczenia ciężarnej z fizjoterapią nie tylko zwiększają jej komfort życia, lecz również pozwalają na szybszy powrót do formy po porodzie. 

Rodzaje zabiegów dla kobiet w ciąży

Bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży to m.in.:

  • masaż,
  • kinsiotamping,
  • ćwiczenia w wodzie,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • ćwiczenia wzmacniające.

Miejscowe zabiegi fizykalne nie są wskazane dla kobiet w ciąży. 

Jakie są przeciwwskazania do fizjoterapii kobiet w ciąży?

Fizjoterapia ciężarnych powinna być prowadzona bardzo ostrożnie. Nie może być stosowana m.in. w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona. U kobiet w ciąży nie można stosować:

  • pola magnetycznego, 
  • lasera,
  • prądów,
  • ultradźwięków,
  • dimetrii.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, to ciężarna może być aktywna fizycznie. Ćwiczenia powinny być zawsze skonsultowane ze specjalistą i dobrane do możliwości kobiety w ciąży.