Fizjoterapia dla kobiet w ciąży!
Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. W tym czasie musi dbać o siebie i o dziecko. Przez okres 9 miesięcy w ciele ciężarnej zachodzi bardzo wiele zmian emocjonalnych i fizjologicznych. Wiele z tych zmian wywołuje uciążliwe dolegliwości. Dla większości kobiet w ciąży standardem jest opieka lekarza i położnej. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się korzystnie ciężarnych z usług fizjoterapeutów.
Dlaczego ciężarne powinny korzystać z usług fizjoterapeutów?
Podczas ciąży pojawiają się różnego rodzaje bóle m.in. placów, stawów. Bardzo często dochodzi do obrzęków limfatycznych i do nietrzymania moczu.
Ból kręgosłupa u ciężarnych powoduje powiększająca się miednica – w czasie trwania ciąży zwiększa swoją objętość 20- krotnie. Powodując m.in. pogłębianie się zmian zwyrodnieniowe kręgosłupa. Największe nasilenie bólu występuje w 3 trymestrze ciąży.
Ból stawu krzyżowo – biodrowego bardzo często rzutuje również na pośladki. Taki ból utrudnia chodzenie, wstawanie i siadanie.
Przeciążenie kręgosłupa i wzmożenie napięcia mięśniowego mogą doprowadzić do podrażnienia nerwu kulszowego. Który wpływa na dolegliwości bóle m.in. pośladków i nóg.
Częstą dolegliwością wielu kobiet w ciąży jest obrzęk limfatyczny. Wzmacnia go brak ruchu i nieodpowiednia dieta. Kolejnym problemem wielu kobiet w ciąży jest nietrzymanie moczu. Dotyka on głównie kobiet w 3 trymestrze ciąży. Nietrzymanie moczu jest skutkiem nietrzymania mięśni miednicy.
Fizjoterapia w czasie ciąży ma działanie ogólnoustrojowe. – poprawia pracę narządów i mięśni odpowiadających m.in. za prawidłową postawę ciała.
Mięśnie brzucha odpowiadające za proste plecy muszą się rozluźnić i rozciągnąć (nawet 5 krotnie). Dlatego w tym czasie pojawiają się rozstępy. Zwiększająca się masa ciała sprzyja postawaniu obrzęków rąk i nóg.
Zalety korzystania przez ciężarne z zabiegów fizjoterapii
Korzystanie przez ciężarną z dobrze dobranych zabiegów fizjoterapii może bardzo poprawić jej komfort życia i zminimalizować dolegliwości ciążowe.
Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym można:
- zmniejszyć i przeciwdziałać występowaniu różnych dolegliwości bólowych,
- wzmacniać mięśnie dna miednicy,
- dobierać właściwą aktywność fizyczna,
- zadbać o elastyczność mięśni,
- zapobiegać rozstępom,
- rozluźniać zbyt mocno napięte obszary ciała,
- zmniejszać obrzęki kończyn.
Regularne ćwiczenia ciężarnej z fizjoterapią nie tylko zwiększają jej komfort życia, lecz również pozwalają na szybszy powrót do formy po porodzie.
Rodzaje zabiegów dla kobiet w ciąży
Bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży to m.in.:
- masaż,
- kinsiotamping,
- ćwiczenia w wodzie,
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia rozciągające,
- ćwiczenia wzmacniające.
Miejscowe zabiegi fizykalne nie są wskazane dla kobiet w ciąży.
Jakie są przeciwwskazania do fizjoterapii kobiet w ciąży?
Fizjoterapia ciężarnych powinna być prowadzona bardzo ostrożnie. Nie może być stosowana m.in. w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona. U kobiet w ciąży nie można stosować:
- pola magnetycznego,
- lasera,
- prądów,
- ultradźwięków,
- dimetrii.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, to ciężarna może być aktywna fizycznie. Ćwiczenia powinny być zawsze skonsultowane ze specjalistą i dobrane do możliwości kobiety w ciąży.