Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Fizjoterapia i jej wpływ na zdrowie

Fizjoterapia to dziedzina rehabilitacji, w ramach której wykorzystuje się ruch, czynniki naturalne (np. ciepło, zimno, wodę, prąd) oraz czynniki wytworzone przez specjalne urządzenia (energia laserowa, pole magnetyczne, ultradźwięki) i ich pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dzięki temu można m.in. łagodzić dolegliwości bólowe, redukować stany zapalne, pomagać pacjentom z urazami, ograniczeniami ruchowymi, wadami wrodzonymi itp.

Wśród głównych celów fizjoterapii znajduje się łagodzenie przebiegu chorób, ograniczanie lub zupełna likwidacja ich skutków, a także przywracanie pacjentom pełnego (lub maksymalnego możliwego) poziomu sprawności i zdrowia. Aby uzyskać tego typu efekty, wykorzystuje się różne techniki metody fizjoterapii, np. światłoterapię, krioterapię, zabiegi prądem elektrycznym, zabiegi balneoterapii, zabiegi z zastosowaniem laserów, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Ważnym elementem fizjoterapii jest także kinezyterapia, czyli leczenie ruchem (np. ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia usprawniające, gimnastyka lecznicza, terapia manualna, terapie metodami PNF i McKenziego), Oczywiście zakres fizjoterapii dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, a fizjoterapeuta bardzo często współpracuje z lekarzami różnych specjalności, dietetykiem, psychologiem czy logopedą.

Fizjoterapia – nie tylko w ortopedii

Wielu osobom wydaje się, że fizjoterapia znajduje zastosowanie tylko u pacjentów z różnego rodzaju kontuzjami i schorzeniami w obrębie układu ruchu, np. zwyrodnieniem stawów, złamaniami kości, urazami w obrębie mięśni czy więzadeł. I faktycznie, fizjoterapia ortopedyczna to duży element tej dziedziny, ale pomoc fizjoterapeuty bardzo często bywa potrzebna wielu innym pacjentom, takim jak:

 • osoby po zawałach serca i udarach mózgu,
 • ofiary nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych,
 • pacjenci z chorobami układu oddechowego,
 • osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo,
 • dzieci z wadami wrodzonymi (np. mózgowe porażenie dziecięce),
 • osoby z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi (np. stwardnienie rozsiane).

Fizjoterapia – jak wpływa na zdrowie?

W zależności od potrzeb pacjenta, zabiegi fizjoterapii mogą np. łagodzić dolegliwości bólowe, redukować opuchliznę i obrzęki, zmniejszać stany zapalne, poprawiać ruchomość stawów, przyspieszać regenerację organizmu, stymulować produkcję kolagenu i elastyny czy przyspieszać usuwanie z organizmu szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii.

Oczywiście należy mieć świadomość, że nie u każdego fizjoterapia da takie same efekty w tym samym czasie. Po kontuzji w obrębie układu ruchu podczas uprawiania sportu wystarczy czasem kilka zabiegów, by pacjent wrócił do pełni sprawności. U osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, z wadami wrodzonymi itp. praca fizjoterapeuty bywa konieczna przez całe życie, aby zapewnić pacjentów maksymalny komfort funkcjonowania.

Kompleksowe usługi fizjoterapii – u osób aktywnych fizycznie, dzieci, seniorów, pacjentów przewlekle chorych itp. – świadczymy w naszych centrach KRIOSONIK. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu!