Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Fizjoterapia i jej wpływ na zdrowie

Fizjoterapia to dziedzina rehabilitacji, w ramach której wykorzystuje się ruch, czynniki naturalne (np. ciepło, zimno, wodę, prąd) oraz czynniki wytworzone przez specjalne urządzenia (energia laserowa, pole magnetyczne, ultradźwięki) i ich pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dzięki temu można m.in. łagodzić dolegliwości bólowe, redukować stany zapalne, pomagać pacjentom z urazami, ograniczeniami ruchowymi, wadami wrodzonymi itp.

Wśród głównych celów fizjoterapii znajduje się łagodzenie przebiegu chorób, ograniczanie lub zupełna likwidacja ich skutków, a także przywracanie pacjentom pełnego (lub maksymalnego możliwego) poziomu sprawności i zdrowia. Aby uzyskać tego typu efekty, wykorzystuje się różne techniki metody fizjoterapii, np. światłoterapię, krioterapię, zabiegi prądem elektrycznym, zabiegi balneoterapii, zabiegi z zastosowaniem laserów, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Ważnym elementem fizjoterapii jest także kinezyterapia, czyli leczenie ruchem (np. ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia usprawniające, gimnastyka lecznicza, terapia manualna, terapie metodami PNF i McKenziego), Oczywiście zakres fizjoterapii dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, a fizjoterapeuta bardzo często współpracuje z lekarzami różnych specjalności, dietetykiem, psychologiem czy logopedą.

Fizjoterapia – nie tylko w ortopedii

Wielu osobom wydaje się, że fizjoterapia znajduje zastosowanie tylko u pacjentów z różnego rodzaju kontuzjami i schorzeniami w obrębie układu ruchu, np. zwyrodnieniem stawów, złamaniami kości, urazami w obrębie mięśni czy więzadeł. I faktycznie, fizjoterapia ortopedyczna to duży element tej dziedziny, ale pomoc fizjoterapeuty bardzo często bywa potrzebna wielu innym pacjentom, takim jak:

  • osoby po zawałach serca i udarach mózgu,
  • ofiary nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych,
  • pacjenci z chorobami układu oddechowego,
  • osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo,
  • dzieci z wadami wrodzonymi (np. mózgowe porażenie dziecięce),
  • osoby z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi (np. stwardnienie rozsiane).

Fizjoterapia – jak wpływa na zdrowie?

W zależności od potrzeb pacjenta, zabiegi fizjoterapii mogą np. łagodzić dolegliwości bólowe, redukować opuchliznę i obrzęki, zmniejszać stany zapalne, poprawiać ruchomość stawów, przyspieszać regenerację organizmu, stymulować produkcję kolagenu i elastyny czy przyspieszać usuwanie z organizmu szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii.

Oczywiście należy mieć świadomość, że nie u każdego fizjoterapia da takie same efekty w tym samym czasie. Po kontuzji w obrębie układu ruchu podczas uprawiania sportu wystarczy czasem kilka zabiegów, by pacjent wrócił do pełni sprawności. U osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, z wadami wrodzonymi itp. praca fizjoterapeuty bywa konieczna przez całe życie, aby zapewnić pacjentów maksymalny komfort funkcjonowania.

Kompleksowe usługi fizjoterapii – u osób aktywnych fizycznie, dzieci, seniorów, pacjentów przewlekle chorych itp. – świadczymy w naszych centrach KRIOSONIK. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu!