Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Fizjoterapia sportowa – nie tylko dla profesjonalnych sportowców!

Fizjoterapia sportowa to dziedzina fizjoterapii, w ramach której prowadzi się działania mające na celu podnoszenie efektywności treningów, poprawę osiągnięć sportowych, profilaktykę kontuzji oraz wspomożenie regeneracji powysiłkowej. Wbrew stereotypowym opiniom, fizjoterapia sportowa przeznaczona jest nie tylko dla wyczynowych sportowców – z różnego rodzaju zabiegów i ćwiczeń skorzystać mogą również osoby uprawiające sport amatorsko.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia sportowa przeznaczona jest tylko dla sportowców zawodowych i wyczynowych, przygotowujących się do największych światowych imprez, trenujących codziennie na bardzo dużych obciążeniach. Nic bardziej mylnego! Z zabiegów, zajęć i ćwiczeń fizjoterapii sportowej z powodzeniem korzystać mogą również sportowcy-amatorzy, dla których aktywność fizyczna to hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu.

Fizjoterapia sportowa dla amatorów – jakie korzyści niesie?

Fizjoterapia sportowa niesie ze sobą wiele korzyści dla osób aktywnych fizycznie. Co ważne, korzyści te dotyczą nie tylko osiąganych wyników sportowych, ale również wielu innych aspektów. Zalicza się do nich:

  • utrzymywanie organizmu w pełnej sprawności,
  • optymalizowanie osiągnięć sportowych,
  • odpowiednie przygotowanie do treningów,
  • prawidłowa regeneracja powysiłkowa,
  • usuwanie skutków przeciążeń treningowych (bóle, obrzęki, skurcze),
  • zapobieganie kontuzjom,
  • przyspieszenie powrotu do zdrowia po kontuzjach,
  • poprawa siły, wytrzymałości, koordynacji ruchowej i równowagi,
  • usprawnienie ruchów wykonywanych w danym sporcie,
  • korygowanie nieprawidłowych schematów ruchowych.

Fizjoterapia sportowa – co obejmuje?

Fizjoterapia sportowa obejmuje szereg różnych działań i zabiegów, których celem jest poprawa osiąganych wyników, profilaktyka kontuzji oraz przyspieszenie odnowy biologicznej organizmu. Zalicza się do nie między innymi:

  • badanie FMS – czyli ocena stanu funkcjonalnego sportowca, weryfikująca poprawność i efektywność wzorca ruchowego oraz określająca prawdopodobieństwo doznania kontuzji lub urazu w trakcie aktywności,
  • kinezyterapia – czyli terapia ruchem, obejmująca różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu poprawę ogólnej wydolności organizmu, zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz poprawę ruchomości stawów,
  • fizykoterapia – czyli różnego rodzaju zabiegi, takie jak krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, fala magnetyczna, prądy elektryczne i inne, najczęściej stosowana w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia po kontuzjach oraz redukcji bólu np. na skutek przeciążeń treningowych,
  • masaże – wykonywane zazwyczaj jako element regeneracji powysiłkowej, pozwalają rozluźnić mięśnie, redukują dolegliwości bólowe i odprężają.

Z różnego rodzaju metod fizjoterapii sportowej prowadzonej przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie!