Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – dlaczego jest ważna?

Fizjoterapia onkologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na wsparciu pacjentów podczas leczenia i rekonwalescencji po zdiagnozowaniu oraz leczeniu nowotworów. Osoby z chorobą nowotworową mogą doświadczać szeregu problemów zdrowotnych związanych z samą chorobą, jak i skutkami ubocznymi różnych form leczenia, takich jak chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia jest przeznaczona głównie dla osób, które borykają się z urazami i kontuzjami w obrębie układu ruchu. Owszem, tacy pacjenci często korzystają ze specjalistycznej fizjoterapii, ale ma ona o wiele szersze zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo istotna jest m.in. fizjoterapia pacjentów onkologicznych.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – jakie ma cele?

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma na celu poprawę jakości ich życia, zapobieganie oraz redukowanie niekorzystnych skutków ubocznych zarówno samej choroby, jak i stosowanych metod leczenia (operacji, chemioterapii czy radioterapii).

Fizjoterapia onkologiczna służy więc:

  • zapobieganiu i łagodzeniu obrzęków, występujących głównie po operacjach onkologicznych,
  • poprawie zakresu ruchu i siły mięśniowej, które mogą być osłabione po leczeniu nowotworowym,
  • redukcji bólu związanego z chorobą nowotworową oraz podejmowanym leczeniem,
  • poprawie równowagi i koordynacji, których zaburzenia bywają efektem osłabienia mięśni i uszkodzeń układu nerwowego,
  • edukacji pacjentów na temat bezpiecznych form aktywności fizycznej, radzenia sobie z bólem i skutkami ubocznymi leczenia.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – na czym polega?

Fizjoterapia onkologiczna korzysta z różnorodnych metod i zabiegów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Wykorzystuje się m.in. ćwiczenia przywracające funkcje mięśni, poprawiające zakres ruchu, równowagę i koordynację, techniki terapii manualnej, takie jak delikatny masaż, manipulacje stawów i rozciąganie tkanek miękkich (pomagają one w redukcji napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności i łagodzeniu bólu), drenaże limfatyczne pozwalające redukować obrzęki po zabiegach chirurgicznych, a także niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię albo elektroterapię.

Oczywiście należy pamiętać, że fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma swoje ograniczenia – u pacjentów nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi, nie zawsze na współpracę pozwala ich samopoczucie i stan psychiczny. Plan fizjoterapii musi być opracowywany indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, podjętych prób leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Co do zasady jednak współpraca z fizjoterapeutą może pomóc pacjentom onkologicznym w osiągnięciu lepszej jakości życia i przyspieszeniu procesu rekonwalescencji.

W centrach KRIOSONIK specjalistyczną, dopasowaną do potrzeb pomoc w zakresie fizjoterapii mogą uzyskać również pacjenci onkologiczni – jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiego wsparcia, zachęcamy do kontaktu!