Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – dlaczego jest ważna?

Fizjoterapia onkologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na wsparciu pacjentów podczas leczenia i rekonwalescencji po zdiagnozowaniu oraz leczeniu nowotworów. Osoby z chorobą nowotworową mogą doświadczać szeregu problemów zdrowotnych związanych z samą chorobą, jak i skutkami ubocznymi różnych form leczenia, takich jak chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia jest przeznaczona głównie dla osób, które borykają się z urazami i kontuzjami w obrębie układu ruchu. Owszem, tacy pacjenci często korzystają ze specjalistycznej fizjoterapii, ale ma ona o wiele szersze zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo istotna jest m.in. fizjoterapia pacjentów onkologicznych.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – jakie ma cele?

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma na celu poprawę jakości ich życia, zapobieganie oraz redukowanie niekorzystnych skutków ubocznych zarówno samej choroby, jak i stosowanych metod leczenia (operacji, chemioterapii czy radioterapii).

Fizjoterapia onkologiczna służy więc:

  • zapobieganiu i łagodzeniu obrzęków, występujących głównie po operacjach onkologicznych,
  • poprawie zakresu ruchu i siły mięśniowej, które mogą być osłabione po leczeniu nowotworowym,
  • redukcji bólu związanego z chorobą nowotworową oraz podejmowanym leczeniem,
  • poprawie równowagi i koordynacji, których zaburzenia bywają efektem osłabienia mięśni i uszkodzeń układu nerwowego,
  • edukacji pacjentów na temat bezpiecznych form aktywności fizycznej, radzenia sobie z bólem i skutkami ubocznymi leczenia.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – na czym polega?

Fizjoterapia onkologiczna korzysta z różnorodnych metod i zabiegów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Wykorzystuje się m.in. ćwiczenia przywracające funkcje mięśni, poprawiające zakres ruchu, równowagę i koordynację, techniki terapii manualnej, takie jak delikatny masaż, manipulacje stawów i rozciąganie tkanek miękkich (pomagają one w redukcji napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności i łagodzeniu bólu), drenaże limfatyczne pozwalające redukować obrzęki po zabiegach chirurgicznych, a także niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię albo elektroterapię.

Oczywiście należy pamiętać, że fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma swoje ograniczenia – u pacjentów nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi, nie zawsze na współpracę pozwala ich samopoczucie i stan psychiczny. Plan fizjoterapii musi być opracowywany indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, podjętych prób leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Co do zasady jednak współpraca z fizjoterapeutą może pomóc pacjentom onkologicznym w osiągnięciu lepszej jakości życia i przyspieszeniu procesu rekonwalescencji.

W centrach KRIOSONIK specjalistyczną, dopasowaną do potrzeb pomoc w zakresie fizjoterapii mogą uzyskać również pacjenci onkologiczni – jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiego wsparcia, zachęcamy do kontaktu!