Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – dlaczego jest ważna?

Fizjoterapia onkologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na wsparciu pacjentów podczas leczenia i rekonwalescencji po zdiagnozowaniu oraz leczeniu nowotworów. Osoby z chorobą nowotworową mogą doświadczać szeregu problemów zdrowotnych związanych z samą chorobą, jak i skutkami ubocznymi różnych form leczenia, takich jak chemioterapia, radioterapia czy immunoterapia.

W pierwszej chwili może się wydawać, że fizjoterapia jest przeznaczona głównie dla osób, które borykają się z urazami i kontuzjami w obrębie układu ruchu. Owszem, tacy pacjenci często korzystają ze specjalistycznej fizjoterapii, ale ma ona o wiele szersze zastosowanie we współczesnej medycynie. Bardzo istotna jest m.in. fizjoterapia pacjentów onkologicznych.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – jakie ma cele?

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma na celu poprawę jakości ich życia, zapobieganie oraz redukowanie niekorzystnych skutków ubocznych zarówno samej choroby, jak i stosowanych metod leczenia (operacji, chemioterapii czy radioterapii).

Fizjoterapia onkologiczna służy więc:

  • zapobieganiu i łagodzeniu obrzęków, występujących głównie po operacjach onkologicznych,
  • poprawie zakresu ruchu i siły mięśniowej, które mogą być osłabione po leczeniu nowotworowym,
  • redukcji bólu związanego z chorobą nowotworową oraz podejmowanym leczeniem,
  • poprawie równowagi i koordynacji, których zaburzenia bywają efektem osłabienia mięśni i uszkodzeń układu nerwowego,
  • edukacji pacjentów na temat bezpiecznych form aktywności fizycznej, radzenia sobie z bólem i skutkami ubocznymi leczenia.

Fizjoterapia u pacjentów onkologicznych – na czym polega?

Fizjoterapia onkologiczna korzysta z różnorodnych metod i zabiegów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Wykorzystuje się m.in. ćwiczenia przywracające funkcje mięśni, poprawiające zakres ruchu, równowagę i koordynację, techniki terapii manualnej, takie jak delikatny masaż, manipulacje stawów i rozciąganie tkanek miękkich (pomagają one w redukcji napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności i łagodzeniu bólu), drenaże limfatyczne pozwalające redukować obrzęki po zabiegach chirurgicznych, a także niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię albo elektroterapię.

Oczywiście należy pamiętać, że fizjoterapia u pacjentów onkologicznych ma swoje ograniczenia – u pacjentów nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi, nie zawsze na współpracę pozwala ich samopoczucie i stan psychiczny. Plan fizjoterapii musi być opracowywany indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, podjętych prób leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Co do zasady jednak współpraca z fizjoterapeutą może pomóc pacjentom onkologicznym w osiągnięciu lepszej jakości życia i przyspieszeniu procesu rekonwalescencji.

W centrach KRIOSONIK specjalistyczną, dopasowaną do potrzeb pomoc w zakresie fizjoterapii mogą uzyskać również pacjenci onkologiczni – jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiego wsparcia, zachęcamy do kontaktu!