Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Fizjoterapia w leczeniu bólu głowy

Większość osób w sytuacji występowania bólu głowy sięga po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, zawierające np. metamizol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Sporadyczne przyjęcie tego typu środków nie powinno być szkodliwe dla zdrowia, ale warto pamiętać, że skuteczność w leczeniu bólu głowy wykazuje również fizjoterapia.

Ból głowy to przypadłość, z którą styka się właściwie każdy, bez względu na płeć i wiek. Według statystyk, ponad 90% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu głowy, który utrudniał normalne funkcjonowanie. 

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje bólu głowy: ból pierwotny i wtórny. Bóle pierwotne (samoistne) występują znacznie częściej i dzieli się je na:

  • migreny – najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy,
  • klasterowe bóle głowy – silne bóle w okolicy czoła, oczodołów i skroni pojawiające się w nocy, może im towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk powiek,
  • napięciowe bóle głowy – najczęściej występują u młodych kobiet, mają podłoże psychologiczne, emocjonalne, społeczne i fizjologiczne.

Wtórne bóle głowy występują w przebiegu konkretnych jednostek chorobowych. Mogą to być infekcje wirusowe i bakteryjne, przeziębienia, grypa, schorzenia laryngologiczne, choroby układu oddechowego i pokarmowego, choroby serca, czasem nawet nowotwory. Do tej grupy zalicza się także bóle głowy spowodowane dysfunkcjami naczyniowymi oraz przyjmowaniem niektórych leków. 

Najwięcej osób leczy bóle głowy dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Doraźnie takie postępowanie może oczywiście przynieść oczekiwane efekty, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa forma terapii. Szczególnie w przewlekłych i nawracających pierwotnych bólach głowy wysoką skuteczność wykazuje fizjoterapia.

Fizjoterapia w terapii bólu głowy – o czym trzeba wiedzieć?

Pierwotne bóle głowy mogą mieć źródło w różnego rodzaju czynnikach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych (np. przewlekły stres, przemęczenie, przepracowanie), ale również fizjologicznych. Bardzo często są one związane z przeciążeniami i zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa, napięć mięśniowych tych okolic oraz nieprawidłową postawą ciała. Właściwie dobrana rehabilitacja jest w stanie znacznie zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować ból.

W ramach fizjoterapii bólu głowy wykorzystuje się:

  • terapię manualną mającą na celu poprawę mobilności szyi,
  • ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • masaże szyi, karku, skroni oraz okolic podpotylicznych,
  • terapię punktów spustowych w obrębie szyi i głowy,
  • masaż tkanek głębokich mający na celu rozluźnienie napiętych mięśni,
  • poizometryczną relaksację mięśni.

Oczywiście niektóre z tych metod – np. masaże oraz terapię punktów spustowych – można również pomocniczo wykorzystywać w leczeniu wtórnego bólu głowy. Taką terapię musi jednak zlecić lekarz prowadzący ogólne leczenie pacjenta – np. neurolog, laryngolog albo okulista.

Z dopasowanej do potrzeb fizjoterapii bólu głowy skorzystać oczywiście można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę!