Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Fizjoterapia w leczeniu bólu głowy

Większość osób w sytuacji występowania bólu głowy sięga po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, zawierające np. metamizol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Sporadyczne przyjęcie tego typu środków nie powinno być szkodliwe dla zdrowia, ale warto pamiętać, że skuteczność w leczeniu bólu głowy wykazuje również fizjoterapia.

Ból głowy to przypadłość, z którą styka się właściwie każdy, bez względu na płeć i wiek. Według statystyk, ponad 90% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu głowy, który utrudniał normalne funkcjonowanie. 

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje bólu głowy: ból pierwotny i wtórny. Bóle pierwotne (samoistne) występują znacznie częściej i dzieli się je na:

  • migreny – najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy,
  • klasterowe bóle głowy – silne bóle w okolicy czoła, oczodołów i skroni pojawiające się w nocy, może im towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk powiek,
  • napięciowe bóle głowy – najczęściej występują u młodych kobiet, mają podłoże psychologiczne, emocjonalne, społeczne i fizjologiczne.

Wtórne bóle głowy występują w przebiegu konkretnych jednostek chorobowych. Mogą to być infekcje wirusowe i bakteryjne, przeziębienia, grypa, schorzenia laryngologiczne, choroby układu oddechowego i pokarmowego, choroby serca, czasem nawet nowotwory. Do tej grupy zalicza się także bóle głowy spowodowane dysfunkcjami naczyniowymi oraz przyjmowaniem niektórych leków. 

Najwięcej osób leczy bóle głowy dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Doraźnie takie postępowanie może oczywiście przynieść oczekiwane efekty, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa forma terapii. Szczególnie w przewlekłych i nawracających pierwotnych bólach głowy wysoką skuteczność wykazuje fizjoterapia.

Fizjoterapia w terapii bólu głowy – o czym trzeba wiedzieć?

Pierwotne bóle głowy mogą mieć źródło w różnego rodzaju czynnikach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych (np. przewlekły stres, przemęczenie, przepracowanie), ale również fizjologicznych. Bardzo często są one związane z przeciążeniami i zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa, napięć mięśniowych tych okolic oraz nieprawidłową postawą ciała. Właściwie dobrana rehabilitacja jest w stanie znacznie zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować ból.

W ramach fizjoterapii bólu głowy wykorzystuje się:

  • terapię manualną mającą na celu poprawę mobilności szyi,
  • ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • masaże szyi, karku, skroni oraz okolic podpotylicznych,
  • terapię punktów spustowych w obrębie szyi i głowy,
  • masaż tkanek głębokich mający na celu rozluźnienie napiętych mięśni,
  • poizometryczną relaksację mięśni.

Oczywiście niektóre z tych metod – np. masaże oraz terapię punktów spustowych – można również pomocniczo wykorzystywać w leczeniu wtórnego bólu głowy. Taką terapię musi jednak zlecić lekarz prowadzący ogólne leczenie pacjenta – np. neurolog, laryngolog albo okulista.

Z dopasowanej do potrzeb fizjoterapii bólu głowy skorzystać oczywiście można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę!