Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Instruktaż ćwiczeń przy bólach kręgosłupa

Bóle kręgosłupa są już problemem cywilizacyjnym i dotyczą osób w różnym wieku. Na szczęście w wielu przypadkach bóle kręgosłupa można łagodzić poprzez systematyczne wykonywanie określonych ćwiczeń. Siedzący tryb życia, częste noszenie ciężkich toreb i plecaków, niedobór aktywności fizycznej, nieodpowiedni materac do snu, ale również postępujące z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe, bardzo ciężka praca, urazy spowodowane nagłymi wypadkami – wszystko to może dawać efekty w postaci bólu kręgosłupa. Dolegliwości bólowe o silnym natężeniu, występujące przewlekle, narastające czy uniemożliwiające wykonywanie normalnych czynności należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak ból jest efektem codziennego przemęczenia, pomocne mogą okazać się proste ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i uelastyczniające, które z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu. Ćwiczenia na ból kręgosłupa – jak je wykonywać
  • Mostek
Dla osób początkujących lepszym wyborem jest mostek wykonywany z pozycji leżącej. Należy położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach, a stopy ustawić w niewielkiej odległości od siebie. Ręce należy zgiąć w łokciach i ułożyć dłonie po obu stronach głowy. Następnie należy wyprostować nogi i ręce, unosząc biodra i tułów od podłoża i wyginając ciało w łuk. W pozycji tej należy wytrzymać kilka sekund i delikatnie opuścić tułów na podłoże.
  • Koci grzbiet
Jest to ćwiczenie wykonywane z klęku podpartego. Plecy, ramiona i biodra powinny znajdować się w jednej linii. Kolana należy rozchylić na szerokość bioder, a stopy – wyprostować. Wyprostowane w łokciach ręce należy rozstawić na szerokość barków. Po wykonaniu głębokiego wdechu nosem wraz z wydechem przez usta głowę należy powoli kierować ku mostkowi, jednocześnie wyginając w łuk kręgosłup na odcinku piersiowym. W tej pozycji trzeba pozostać około 10 sekund.
  • Ukłon japoński
Siadamy na złączonych piętach i wyciągamy ręce do przodu. Kolana mogą być złączone lub szeroko rozstawione. Powoli przesuwamy ręce do przodu, centymetr po centymetrze, starając się rozciągnąć mięśnie pleców. W pozycji tej należy wytrzymać 10-15 sekund, a później wyprostować się, biorąc głęboki oddech.
  • Przenoszenie nóg
Jest to ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej na plecach– najlepiej na miękkim dywanie lub na macie. Nogi należy zgiąć w kolanach, a ręce rozłożyć na bok. Następnie należy powoli przenosić nogi na przemian na jedną i drugą stronę. Pozwala to odciążyć i rozluźnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Deska
Do wykonania tego ćwiczenia należy przyjąć pozycję klęczącą i oprzeć się na przedramionach. Barki muszą znajdować się dokładnie nad łokciami. Opierając się na palcach stóp należy unieść tułów i napiąć mięśnie brzucha, uważając przy tym, aby nie unosić pośladków ani nie wyginać odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tej pozycji należy wytrzymać początkowo około 20 sekund, a później stopniowo wydłużać ten czas, nawet do około minuty. Osoby, które borykają się z bólami kręgosłupa zapraszamy również na konsultacje fizjoterapeutyczne do naszego centrum KRIOSONIK. Doświadczeni fizjoterapeuci podpowiedzą, jakie ćwiczenia i zabiegi pomogą pozbyć się przykrych dolegliwości! Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.