Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Jak leczymy skręcenie kostki?

Kostka to potoczne określenie stawu skokowego, który łączy kości podudzia i stopy, odgrywając ważną rolę w utrzymywaniu równowagi ciała oraz wykonywaniu różnych czynności, takich jak chodzenie, bieganie, skakanie czy stanie na palcach. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia, staw skokowy narażony jest na różnego rodzaju urazy – jednym z najpowszechniejszych jest skręcenie kostki. W jaki sposób się je leczy?

Staw skokowy, nazywany potocznie kostką, to jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem budowy elementów układu ruchu człowieka. Tworzą go m.in. końce kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej, torebka stawowa, kilka rodzajów więzadeł oraz okoliczne mięśnie.

Staw skokowy jest istotny m.in. dla utrzymywania równowagi ciała oraz wykonywania wielu czynności: chodzenia, skakania, biegania. Jest w stanie wykonywać ruchy prostowania, przechylania i zginania. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę, liczne funkcje oraz codzienne obciążenia, staw skokowy jest mocno narażony na różnego rodzaju urazy. Jednym z najczęstszych jest skręcenie kostki.

Skręcenie kostki – czym jest i jak się je diagnozuje?

Skręcenie kostki to uraz, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Może ono mieć trzy stopnie – z naciągnięciem więzadeł, ich naderwaniem oraz rozerwaniem. We wszystkich tych przypadkach u pacjentów występuje ból, obrzęki, zasinienia oraz problemy z poruszaniem się – oczywiście o różnym stopniu nasilenia.

Podejrzenie skręcenia kostki zawsze wymaga konsultacji z ortopedą – lekarz ocenia staw pod kątem zasinienia i obrzęku, sprawdza zakres ruchu, wrażliwość i stabilność stawu, a także zleca niezbędne badania obrazowe. Może to być USG stawu skokowego, RTG (w przypadku podejrzenia urazów w obrębie kości), a także tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Skręcenie kostki – metody leczenia

Przez pierwsze 48-72 godziny od wystąpienia urazu, skręcenie kostki wymaga odpoczynku – pacjent powinien unikać obciążania kończyny, jak najwięcej leżeć z lekko uniesioną nogą, wskazane może być zastosowanie elastycznych opatrunków oraz chłodzących okładów. Powszechnie stosowane na tym etapie są także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe – w formie maści, żelu oraz tabletek.

Gdy ostre objawy skręcenia ustępują, można przejść do rehabilitacji – etapu tego nie wolno pomijać, bo niezaleczone urazy mogą z łatwością nawracać. U pacjentów stosuje się specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające elastyczność stawu, koordynację oraz równowagę – mogą to być ćwiczenia z własnym ciałem lub wykorzystaniem specjalnych przyborów, np. taśm oporowych. Fizjoterapeuci mogą wykorzystywać masaż oraz manipulacje tkanek miękkich w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, poprawy elastyczności tkanek i redukcji bólu, a także stosować zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię, elektroterapię, ultradźwięki czy falę uderzeniową. W zależności od stopnia zaawansowania urazu, rehabilitacja trwa od 2 do nawet 6 tygodni.

W przypadku skręceń oraz innych urazów stawu skokowego kompleksową pomoc można uzyskać w naszych centrach KRIOSONIK – skontaktuj się z nami i umów się na konsultacje!