Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Jak pozbyć się bólu stóp?

Stopy to niedoceniana część ciała, która jednak na co dzień jest bardzo mocno obciążana. Jej dolegliwości często bywają niestety lekceważone. Obok chorób zwyrodnieniowych czy różnego rodzaju kontuzji, ból stóp może być spowodowany np. noszeniem butów na wysokim obcasie czy pracą stojącą. Na szczęście są metody, by złagodzić przykre dolegliwości. Ból stóp może mieć bardzo wiele przyczyn. Ból, uczucie ciężkości czy opuchlizna mogą być efektem całodziennego noszenia niewygodnego obuwia (zwłaszcza kilkucentymetrowych szpilek) albo kilku godzin spędzonych w stojącej pracy. Częstą dolegliwością, przede wszystkim kobiet, są halluksy, czyli deformacja stopy polegająca na stopniowym przesuwaniu się palucha ku zewnętrznej krawędzi stopy, przez co na wewnętrznej krawędzi tworzy się nieestetyczny, ale i bolesny guz. Efektem zarówno uprawiania sportu, stojącej pracy, jak i noszenia niedopasowanego obuwia może być zapalenie rozcięgna podeszwowego, zwane też ostrogą piętową. Stawy stóp, podobnie jak wszystkie inne stawy organizmu, narażone są na chorobę zwyrodnieniową (ryzyko jej występowania rośnie wraz z wiekiem). Jedną z najczęstszych kontuzji osób aktywnych fizycznie są skręcenia stawu skokowego. Jak więc widać, ból stóp może mieć przeróżną etiologię. Ból stóp – po pierwsze zapobiegać Bólom stop, zwłaszcza tym przeciążeniowym, wynikającym z codziennego trybu życia, można w dużej mierze zapobiegać, a także je łagodzić. Przede wszystkim warto pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia – z elastyczną, ale i wytrzymałą podeszwą, która zamortyzuje obciążenia, szerokim czubkiem nieuciskającym palców oraz solidnym zapiętkiem, który utrzyma piętę na miejscu. Po ciężkim dniu w pracy można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli oraz poleżeć kilkanaście minut ze stopami uniesionymi powyżej reszty ciała – poprawi to krążenie i zlikwiduje opuchliznę. Fizjoterapia – kiedy jest niezbędna? Jeżeli ból stóp jest wywołany przez różnego rodzaju choroby oraz kontuzje, konieczne jest bardziej specjalistyczne działanie. W zależności od potrzeb, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami konieczne bywają operacje, a w zdecydowanej większości przypadków – odpowiednia fizjoterapia. Ostrogę piętową leczy się m.in. przy pomocy iniekcji osocza bogatopłytkowego oraz zabiegów fali uderzeniowej. W rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego bardzo często wykonywane są zabiegi krioterapii. Laseroterapia, ultradźwięki czy kinesotaping to sprawdzone elementy fizjoterapii po operacjach usuwania halluksów. W przypadku opuchlizny stóp i innych części ciała wykonuje się drenaże limfatyczne. Możliwości jest naprawdę wiele! Wszystkie te i wiele innych zabiegów fizjoterapii wykorzystywanych w leczeniu i rehabilitacji chorób oraz kontuzji objawiających się bólem stóp znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.