Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Jak pozbyć się bólu stóp?

Stopy to niedoceniana część ciała, która jednak na co dzień jest bardzo mocno obciążana. Jej dolegliwości często bywają niestety lekceważone. Obok chorób zwyrodnieniowych czy różnego rodzaju kontuzji, ból stóp może być spowodowany np. noszeniem butów na wysokim obcasie czy pracą stojącą. Na szczęście są metody, by złagodzić przykre dolegliwości. Ból stóp może mieć bardzo wiele przyczyn. Ból, uczucie ciężkości czy opuchlizna mogą być efektem całodziennego noszenia niewygodnego obuwia (zwłaszcza kilkucentymetrowych szpilek) albo kilku godzin spędzonych w stojącej pracy. Częstą dolegliwością, przede wszystkim kobiet, są halluksy, czyli deformacja stopy polegająca na stopniowym przesuwaniu się palucha ku zewnętrznej krawędzi stopy, przez co na wewnętrznej krawędzi tworzy się nieestetyczny, ale i bolesny guz. Efektem zarówno uprawiania sportu, stojącej pracy, jak i noszenia niedopasowanego obuwia może być zapalenie rozcięgna podeszwowego, zwane też ostrogą piętową. Stawy stóp, podobnie jak wszystkie inne stawy organizmu, narażone są na chorobę zwyrodnieniową (ryzyko jej występowania rośnie wraz z wiekiem). Jedną z najczęstszych kontuzji osób aktywnych fizycznie są skręcenia stawu skokowego. Jak więc widać, ból stóp może mieć przeróżną etiologię. Ból stóp – po pierwsze zapobiegać Bólom stop, zwłaszcza tym przeciążeniowym, wynikającym z codziennego trybu życia, można w dużej mierze zapobiegać, a także je łagodzić. Przede wszystkim warto pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia – z elastyczną, ale i wytrzymałą podeszwą, która zamortyzuje obciążenia, szerokim czubkiem nieuciskającym palców oraz solidnym zapiętkiem, który utrzyma piętę na miejscu. Po ciężkim dniu w pracy można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli oraz poleżeć kilkanaście minut ze stopami uniesionymi powyżej reszty ciała – poprawi to krążenie i zlikwiduje opuchliznę. Fizjoterapia – kiedy jest niezbędna? Jeżeli ból stóp jest wywołany przez różnego rodzaju choroby oraz kontuzje, konieczne jest bardziej specjalistyczne działanie. W zależności od potrzeb, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami konieczne bywają operacje, a w zdecydowanej większości przypadków – odpowiednia fizjoterapia. Ostrogę piętową leczy się m.in. przy pomocy iniekcji osocza bogatopłytkowego oraz zabiegów fali uderzeniowej. W rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego bardzo często wykonywane są zabiegi krioterapii. Laseroterapia, ultradźwięki czy kinesotaping to sprawdzone elementy fizjoterapii po operacjach usuwania halluksów. W przypadku opuchlizny stóp i innych części ciała wykonuje się drenaże limfatyczne. Możliwości jest naprawdę wiele! Wszystkie te i wiele innych zabiegów fizjoterapii wykorzystywanych w leczeniu i rehabilitacji chorób oraz kontuzji objawiających się bólem stóp znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.