Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem bardzo miłymi informacjami, się bardzo miłymi wieściami, które napłynęły do nas z Opola 😀
Do tytułu „Fizjoterapeuty roku” w plebiscycie organizowanym przez „Nową Trybunę Opolską” nominowani zostali fizjoterapeuci z naszej placówki KRIOSONIK Opole:
✅ Anna Kaczmarek
✅ Arkadiusz Partyka
✅ Magdalena Korejba
✅ Łukasz Łodziana
✅ Marta Świtała
✅ Sandra Urbańska
✅ Anna Łazik
✅Nina Majchrowska
Dziękujemy za nominacje dla naszych specjalistów i jednocześnie zachęcamy do udziału w plebiscycie ❗ Głosowanie będzie trwać do wtorku 31 października 2023 r. do godz. 20:00 na stronie ➡️ https://nto.pl/hipokrates-2023/pl/2001915
Z góry dziękujemy za Wasze głosy i oczywiście zapraszamy do naszej placówki w Opolu 🤝
Jak pozbyć się bólu stóp?
Stopy to niedoceniana część ciała, która jednak na co dzień jest bardzo mocno obciążana. Jej dolegliwości często bywają niestety lekceważone. Obok chorób zwyrodnieniowych czy różnego rodzaju kontuzji, ból stóp może być spowodowany np. noszeniem butów na wysokim obcasie czy pracą stojącą. Na szczęście są metody, by złagodzić przykre dolegliwości.
Ból stóp może mieć bardzo wiele przyczyn. Ból, uczucie ciężkości czy opuchlizna mogą być efektem całodziennego noszenia niewygodnego obuwia (zwłaszcza kilkucentymetrowych szpilek) albo kilku godzin spędzonych w stojącej pracy. Częstą dolegliwością, przede wszystkim kobiet, są halluksy, czyli deformacja stopy polegająca na stopniowym przesuwaniu się palucha ku zewnętrznej krawędzi stopy, przez co na wewnętrznej krawędzi tworzy się nieestetyczny, ale i bolesny guz. Efektem zarówno uprawiania sportu, stojącej pracy, jak i noszenia niedopasowanego obuwia może być zapalenie rozcięgna podeszwowego, zwane też ostrogą piętową. Stawy stóp, podobnie jak wszystkie inne stawy organizmu, narażone są na chorobę zwyrodnieniową (ryzyko jej występowania rośnie wraz z wiekiem). Jedną z najczęstszych kontuzji osób aktywnych fizycznie są skręcenia stawu skokowego. Jak więc widać, ból stóp może mieć przeróżną etiologię.
Ból stóp – po pierwsze zapobiegać
Bólom stop, zwłaszcza tym przeciążeniowym, wynikającym z codziennego trybu życia, można w dużej mierze zapobiegać, a także je łagodzić. Przede wszystkim warto pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia – z elastyczną, ale i wytrzymałą podeszwą, która zamortyzuje obciążenia, szerokim czubkiem nieuciskającym palców oraz solidnym zapiętkiem, który utrzyma piętę na miejscu. Po ciężkim dniu w pracy można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli oraz poleżeć kilkanaście minut ze stopami uniesionymi powyżej reszty ciała – poprawi to krążenie i zlikwiduje opuchliznę.
Fizjoterapia – kiedy jest niezbędna?
Jeżeli ból stóp jest wywołany przez różnego rodzaju choroby oraz kontuzje, konieczne jest bardziej specjalistyczne działanie. W zależności od potrzeb, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami konieczne bywają operacje, a w zdecydowanej większości przypadków – odpowiednia fizjoterapia. Ostrogę piętową leczy się m.in. przy pomocy iniekcji osocza bogatopłytkowego oraz zabiegów fali uderzeniowej. W rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego bardzo często wykonywane są zabiegi krioterapii. Laseroterapia, ultradźwięki czy kinesotaping to sprawdzone elementy fizjoterapii po operacjach usuwania halluksów. W przypadku opuchlizny stóp i innych części ciała wykonuje się drenaże limfatyczne. Możliwości jest naprawdę wiele!
Wszystkie te i wiele innych zabiegów fizjoterapii wykorzystywanych w leczeniu i rehabilitacji chorób oraz kontuzji objawiających się bólem stóp znaleźć można w ofercie naszego centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.