Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Jak wygląda rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego jest dość bolesną kontuzją, która może niestety przytrafić się nie tylko sportowcom, ale właściwie każdemu w życiu codziennym. Źle ustawiona stopa na krawężniku czy schodku, przypadkowe podwinięcie się nogi, złe wylądowanie po podskoku – przyczyn urazów kostki może być wiele, podobnie jak efektów kontuzji. Choć ta z zewnątrz zawsze będzie wyglądała podobnie i da podobne objawy, w praktyce nie każde skręcenie stawu skokowego jest takie samo. Z tego też względu próba leczenia go przez usztywnienie stopy i brak obciążenia nie przynosi najlepszych efektów. Najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja. Jak wygląda po skręceniu stawu skokowego i w jaki sposób pomaga przyspieszyć proces leczenia uszkodzonego stawu?

Leczenie skręcenia stawu skokowego – usztywnienie czy rehabilitacja

Skręcenie lub podkręcenie stawu skokowego nie jest traktowane tak poważnie, jak złamanie i wiele osób, z obawy o długi proces leczenia bagatelizuje objawy skręcenia stawu skokowego, nie podejmując się rehabilitacji i fizjoterapii. Równie częstym zjawiskiem jest próba samodzielnego leczenia stawu poprzez usztywnienie go czy stosowanie różnych maści rozgrzewających oraz chłodnych kompresów. Powyższe sposoby są jednak nie tylko nieskuteczne, ale na dłuższą metę dość szkodliwe – nieleczone skręcenie stawu skokowego może doprowadzić do przewlekłej niestabilności stawu, a więc i związanych z nią silnych dolegliwości bólowych czy zwiększonego ryzyka kontuzji. Do leczenia potrzebne jest zrozumienie kontuzji, a takie można osiągnąć tylko z pomocą fizjoterapii i rehabilitacji. Zamysł leczenia skręcenia stawu skokowego opiera się na możliwości sprawdzenia przez doświadczonego fizjoterapeutę obszarów, które zostały podczas skręcenia uszkodzone. Wbrew temu, co widać powierzchownie, skręcenie stawu skokowego nie wiąże się jedynie z krwiakiem, obrzękiem i bólem, ale zmianami w obrębie całego stawu wymagającymi odpowiedniej terapii, a często też nastawienia. Podczas rehabilitacji pacjent może wraz z fizjoterapeutą pobudzić organizm do odbudowy uszkodzonych ciągów powięziowych czy miękkich tkanek stawu, a tym samym doprowadzić do skutecznego zasklepienia się powstałych uszkodzeń.

Jak wygląda rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego?

Pierwszym elementem rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego jest manualna ocena stopnia uszkodzeń stawu i powięzi. Fizjoterapeuta będzie w stanie ocenić podczas pierwszej wizyty które obszary wymagają natychmiastowej pomocy i skupić się w pierwszej kolejności na leczeniu tkanek dotkniętych obrzękiem i powodujących ból – zmniejszenie widocznych na zewnątrz zmian pozwoli na podjęcie kolejnego etapu rehabilitacji, a więc leczenia ruchem. W przypadku skręcenia stawu skokowego, leczenie ruchem jest kluczowym elementem pozwalającym na przywrócenie sprawności ruchowej w obrębie stawu i promowanie tworzenia się blizny, która pozwoli na prawidłową pracę powięzi. Jeśli noga będzie po urazie unieruchomiona, włókna kolagenowe otaczające staw i odpowiadające za jego prawidłową pracę nie zasklepią się w odpowiedni sposób i mogą powodować w późniejszych etapach życia częściowe ograniczenie mobilności kostki. Praca, nawet pomimo odczuwanego bólu, pozwala zapanować nad naturalnym procesem odbudowy uszkodzonych fragmentów stawu skokowego i zapewnić jego zdrowie po zakończonym leczeniu. Fizjoterapia leżąca u podstaw rehabilitacji po kontuzjach nie kończy się na zlikwidowaniu bólu, obrzęku i przywróceniu ruchomości stawu, choć wielu pacjentów właśnie w tym momencie decyduje się przerwać leczenie, nie widząc potrzeby dalszej pracy nad stawem. Nawet ci, którzy uszkodzili staw skokowy podczas wykonywania codziennych czynności, a nie np. uprawianiu sportu, mogą po zbyt szybko zakończonej rehabilitacji z czasem zacząć odczuwać skutki niecałkowitego wyleczenia stawu. Dalsze ćwiczenia, po odzyskaniu sprawności stawu skokowego, gwarantują przywrócenie mu prawidłowej funkcjonalności, stabilności i wytrzymałości. Sposób działania kostki po rehabilitacji można wyobrazić sobie następująco – po zejściu obrzęku i przywróceniu ruchomości stawu możemy już swobodnie się poruszać i stawiać stopę na prostym podłożu, ale bez dalszych ćwiczeń kostka nie będzie stabilna i nawet małe potknięcie może spowodować jej ponowne podkręcenie.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po skręceniu stawu skokowego?

Podobnie jak w przypadku złamań, po skręceniu stawu skokowego nie należy czekać licząc, że stan stopy poprawi się samoistnie. Szybkie podjęcie rehabilitacji i terapii opartej na ruchu pozwoli szybko zlokalizować typ i stopień uszkodzenia stawu, wybrać odpowiednie działania zmniejszające ból i obrzęk, a następnie dopasować ćwiczenia umożliwiające odzyskanie pełnej sprawności i stabilności ruchowej w obrębie stawu. Rozpoczynając od ćwiczeń kontrolowanych, bez obciążenia, wspierając stopę z pomocą kinesiotapingu i stopniowo przechodząc do bardziej wymagających ćwiczeń zwiększających wytrzymałość i stabilizację stawu, odzyskanie sprawności kostki po skręceniu będzie możliwe i z więks