Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

  • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
  • chorób reumatycznych,
  • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
  • chorób układu kostnego,
  • schorzeń autoimmunologicznych,
  • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Jak wygląda rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego jest dość bolesną kontuzją, która może niestety przytrafić się nie tylko sportowcom, ale właściwie każdemu w życiu codziennym. Źle ustawiona stopa na krawężniku czy schodku, przypadkowe podwinięcie się nogi, złe wylądowanie po podskoku – przyczyn urazów kostki może być wiele, podobnie jak efektów kontuzji. Choć ta z zewnątrz zawsze będzie wyglądała podobnie i da podobne objawy, w praktyce nie każde skręcenie stawu skokowego jest takie samo. Z tego też względu próba leczenia go przez usztywnienie stopy i brak obciążenia nie przynosi najlepszych efektów. Najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja. Jak wygląda po skręceniu stawu skokowego i w jaki sposób pomaga przyspieszyć proces leczenia uszkodzonego stawu?

Leczenie skręcenia stawu skokowego – usztywnienie czy rehabilitacja

Skręcenie lub podkręcenie stawu skokowego nie jest traktowane tak poważnie, jak złamanie i wiele osób, z obawy o długi proces leczenia bagatelizuje objawy skręcenia stawu skokowego, nie podejmując się rehabilitacji i fizjoterapii. Równie częstym zjawiskiem jest próba samodzielnego leczenia stawu poprzez usztywnienie go czy stosowanie różnych maści rozgrzewających oraz chłodnych kompresów. Powyższe sposoby są jednak nie tylko nieskuteczne, ale na dłuższą metę dość szkodliwe – nieleczone skręcenie stawu skokowego może doprowadzić do przewlekłej niestabilności stawu, a więc i związanych z nią silnych dolegliwości bólowych czy zwiększonego ryzyka kontuzji. Do leczenia potrzebne jest zrozumienie kontuzji, a takie można osiągnąć tylko z pomocą fizjoterapii i rehabilitacji. Zamysł leczenia skręcenia stawu skokowego opiera się na możliwości sprawdzenia przez doświadczonego fizjoterapeutę obszarów, które zostały podczas skręcenia uszkodzone. Wbrew temu, co widać powierzchownie, skręcenie stawu skokowego nie wiąże się jedynie z krwiakiem, obrzękiem i bólem, ale zmianami w obrębie całego stawu wymagającymi odpowiedniej terapii, a często też nastawienia. Podczas rehabilitacji pacjent może wraz z fizjoterapeutą pobudzić organizm do odbudowy uszkodzonych ciągów powięziowych czy miękkich tkanek stawu, a tym samym doprowadzić do skutecznego zasklepienia się powstałych uszkodzeń.

Jak wygląda rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego?

Pierwszym elementem rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego jest manualna ocena stopnia uszkodzeń stawu i powięzi. Fizjoterapeuta będzie w stanie ocenić podczas pierwszej wizyty które obszary wymagają natychmiastowej pomocy i skupić się w pierwszej kolejności na leczeniu tkanek dotkniętych obrzękiem i powodujących ból – zmniejszenie widocznych na zewnątrz zmian pozwoli na podjęcie kolejnego etapu rehabilitacji, a więc leczenia ruchem. W przypadku skręcenia stawu skokowego, leczenie ruchem jest kluczowym elementem pozwalającym na przywrócenie sprawności ruchowej w obrębie stawu i promowanie tworzenia się blizny, która pozwoli na prawidłową pracę powięzi. Jeśli noga będzie po urazie unieruchomiona, włókna kolagenowe otaczające staw i odpowiadające za jego prawidłową pracę nie zasklepią się w odpowiedni sposób i mogą powodować w późniejszych etapach życia częściowe ograniczenie mobilności kostki. Praca, nawet pomimo odczuwanego bólu, pozwala zapanować nad naturalnym procesem odbudowy uszkodzonych fragmentów stawu skokowego i zapewnić jego zdrowie po zakończonym leczeniu. Fizjoterapia leżąca u podstaw rehabilitacji po kontuzjach nie kończy się na zlikwidowaniu bólu, obrzęku i przywróceniu ruchomości stawu, choć wielu pacjentów właśnie w tym momencie decyduje się przerwać leczenie, nie widząc potrzeby dalszej pracy nad stawem. Nawet ci, którzy uszkodzili staw skokowy podczas wykonywania codziennych czynności, a nie np. uprawianiu sportu, mogą po zbyt szybko zakończonej rehabilitacji z czasem zacząć odczuwać skutki niecałkowitego wyleczenia stawu. Dalsze ćwiczenia, po odzyskaniu sprawności stawu skokowego, gwarantują przywrócenie mu prawidłowej funkcjonalności, stabilności i wytrzymałości. Sposób działania kostki po rehabilitacji można wyobrazić sobie następująco – po zejściu obrzęku i przywróceniu ruchomości stawu możemy już swobodnie się poruszać i stawiać stopę na prostym podłożu, ale bez dalszych ćwiczeń kostka nie będzie stabilna i nawet małe potknięcie może spowodować jej ponowne podkręcenie.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po skręceniu stawu skokowego?

Podobnie jak w przypadku złamań, po skręceniu stawu skokowego nie należy czekać licząc, że stan stopy poprawi się samoistnie. Szybkie podjęcie rehabilitacji i terapii opartej na ruchu pozwoli szybko zlokalizować typ i stopień uszkodzenia stawu, wybrać odpowiednie działania zmniejszające ból i obrzęk, a następnie dopasować ćwiczenia umożliwiające odzyskanie pełnej sprawności i stabilności ruchowej w obrębie stawu. Rozpoczynając od ćwiczeń kontrolowanych, bez obciążenia, wspierając stopę z pomocą kinesiotapingu i stopniowo przechodząc do bardziej wymagających ćwiczeń zwiększających wytrzymałość i stabilizację stawu, odzyskanie sprawności kostki po skręceniu będzie możliwe i z więks