Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Jakie sporty uprawiać jesienią?

Każda pora roku jest dobra na aktywność fizyczną – nie wyłączając jesieni. I choć w coraz krótsze, nieraz chłodne i deszczowe dni nie zawsze da się uprawiać każdy sport, to jednak są dyscypliny, które bez problemu sprawdzą się także jesienią.

W pierwszej chwili wydawać się może, że najlepszym okresem na aktywność fizyczną jest lato. Owszem, długie, ciepłe i słoneczne dni z pewnością sprzyjają uprawianiu sportu, ale zdarzające się coraz częściej ekstremalne upały bywają dla człowieka niebezpieczne – w temperaturach ponad 30°C intensywny trening może przynieść więcej szkody niż pożytku.

O wiele zdrowiej i przyjemniej ćwiczy się w temperaturach umiarkowanych – a takie panują w naszej szerokości geograficznej wiosną oraz jesienią. Zatem gdy kończy się sezon urlopowy, a dzieci wracają do szkół, wcale nie trzeba rezygnować z treningów. Wręcz przeciwnie – aktywność fizyczna przez cały rok jest bardzo ważna, bo regularny sport pozytywnie wpływa na pracę serca, reguluje poziom ciśnienia i cukru we krwi, usprawnia mięśnie i stawy, a także stymuluje układ odpornościowy, co w zbliżającym się sezonie przeziębień i grypy jest bardzo ważne.

Aktywność na jesień – co wybrać?

Zatem które konkretnie aktywności i dyscypliny sportu wybrać na jesień?

  • Nordic walking – energiczny marsz z kijkami niesie mnóstwo korzyści dla organizmu: wzmacnia mięśnie, dotlenia organizm i poprawia samopoczucie. Nie można też zapominać, że nordic walking w otoczeniu pięknej jesiennej przyrody jest prawdziwą przyjemnością.
  • Bieganie – gdy jesień pokazuje swoje „złote” oblicze warto przeprowadzić trening biegowy – będzie on równie efektywny, ale jednocześnie mniej obciążający niż bieganie w lipcowym upale. Gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze, można zaopatrzyć się w odpowiednią odzież termoaktywną, która ochroni organizm przed utratą temperatury.
  • Squash – jest to halowa odmiana tenisa, przeznaczona dla osób lubiących intensywne sporty. Squash poprawia wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśni, pozytywnie wpływa na ogólną sprawność. Można w niego grać bez względu na pogodę, a także… samemu – wówczas piłeczkę odbija się po prostu od ściany.
  • Joga – to zestaw różnego rodzaju ćwiczeń, które mają charakter rozciągający, uelastyczniają stawy, łagodzą bóle (m.in. kręgosłupa) oraz pozytywnie wpływają na mięśnie odpowiedzialne za oddychanie. Co ważne, sesje jogi – po opanowaniu podstaw – można bez problemu przeprowadzać samodzielnie w domu.
  • Treningi na siłowni – latem i ciepłą jesienią pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy robi się chłodno i deszczowo, osoby aktywne chętniej wracają na siłownie i do fitness klubów, gdzie można popracować nad smukłą sylwetką oraz wyrzeźbieniem poszczególnych grup mięśni.

Oczywiście warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości związanych z uprawianiem sportu należy skonsultować się ze specjalistą. Fizjoterapeuta może pomóc w powrocie do aktywności po kontuzji, niektóre zabiegi fizjoterapii są doskonałą metodą regeneracji powysiłkowej, inne pomogą złagodzić np. bóle spowodowane zbyt intensywnymi treningami.

Na konsultacje z doświadczonymi rehabilitantami oraz różnego rodzaju zabiegi m.in. fizjoterapii sportowej zapraszamy oczywiście do placówek KRIOSONIK. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym terminie!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.