Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Kontuzje na stoku – jak ich uniknąć?

Sezon sportów zimowych trwa w najlepsze! W górskich kurortach pełno jest miłośników nart i snowboardu, którzy wykorzystują urlopy i ferie na aktywność na stokach. Przy wszystkich korzyściach, jakie niesie uprawianie sportów zimowych dla organizmu, należy jednak pamiętać, że są one jednocześnie obarczone dość wysokim ryzykiem różnego rodzaju kontuzji i urazów. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Sporty zimowe – jak każda inna aktywność fizyczna – w pewnych aspektach są oczywiście bardzo korzystne dla organizmu. Poprawiają wydolność, dobrze wpływają na pracę układu krążenia i układu oddechowego, pomagają utrzymać sprawność mięśni i stawów, są świetnym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów.

Z drugiej jednak strony, jazda na nartach czy na snowboardzie niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju kontuzji. Dość często spotykane u miłośników sportów zimowych są urazy kolan – zwichnięcia i skręcenia stawu, pęknięcia łąkotki, złamania kości w tym rejonie, a także uszkodzenia więzadeł. Gdy podczas upadku nie wypną się buty, może dojść do urazów w obrębie stóp i stawów skokowych. Narażone na kontuzje są kończyny górne – staw ramienny, barkowy, łokciowy oraz nadgarstki, którymi każdy odruchowo podpiera się w razie upadku. Groźne bywają także urazy mechaniczne głowy oraz kręgosłupa.

Jak zapobiegać kontuzjom narciarskim?

Jak już wspomniano, większość kontuzji narciarzy i snowboardzistów spowodowana jest nieszczęśliwymi upadkami podczas szusowania na stokach. Często spotykane są urazy przeciążeniowe, a także kontuzje wynikające np. z przeszacowania możliwości własnego organizmu. Na szczęście urazom związanym z uprawianiem sportów zimowych można w dużej mierze zapobiegać – oto kilka wskazówek!

  • Obejrzyj filmy instruktażowe, które prezentują, jak prawidłowo zachowywać się na stokach – jak się po nich poruszać, w jaki sposób upadać, by zminimalizować urazy, jakie zachowania są wyjątkowo ryzykowne.
  • Przygotuj się do sezonu narciarskiego – najgorsze, co można zrobić, to pojechać w góry bez uprzedniego treningu. Ćwiczenia dobrze jest zacząć nawet 6 tygodni przed planowanym urlopem. Popracuj nad wydolnością organizmu, wzmocnij mięśnie pośladków, ud oraz łydek, a także mięśnie głębokie, odpowiedzialne m.in. za równowagę i koordynację ciała.
  • Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z symulatora narciarskiego – to nowoczesne urządzenia stwarza idealne warunki do realizowania programów treningowych ukierunkowanych na przygotowanie do sezonu.
  • Zaopatrz się w sprawdzony sprzęt – kask chroniący głowę, kijki pomagające utrzymać równowagę, a także profesjonalne obuwie, które pomaga chronić przed urazami staw skokowy i kość piszczelową.
  • Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości bólowe lub ograniczenie ruchomości, umów się na konsultacje z fizjoterapeutą. Już kilka sesji terapii manualnej, odpowiednie masaże czy zabiegi fizykoterapii mogą pomóc w redukcji bólu, eliminacji stanu zapalnego oraz dobrym przygotowaniu do zimowych aktywności.

Pomoc w przygotowaniach do sezonu narciarskiego i snowboardowego, a także w powrocie do zdrowia i pełni sprawności po ewentualnych zimowych kontuzjach można oczywiście uzyskać w naszych placówkach KRIOSONIK! Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i miłą atmosferę. Zapraszamy!