Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Kontuzje na stoku – jak ich uniknąć?

Sezon sportów zimowych trwa w najlepsze! W górskich kurortach pełno jest miłośników nart i snowboardu, którzy wykorzystują urlopy i ferie na aktywność na stokach. Przy wszystkich korzyściach, jakie niesie uprawianie sportów zimowych dla organizmu, należy jednak pamiętać, że są one jednocześnie obarczone dość wysokim ryzykiem różnego rodzaju kontuzji i urazów. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Sporty zimowe – jak każda inna aktywność fizyczna – w pewnych aspektach są oczywiście bardzo korzystne dla organizmu. Poprawiają wydolność, dobrze wpływają na pracę układu krążenia i układu oddechowego, pomagają utrzymać sprawność mięśni i stawów, są świetnym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów.

Z drugiej jednak strony, jazda na nartach czy na snowboardzie niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju kontuzji. Dość często spotykane u miłośników sportów zimowych są urazy kolan – zwichnięcia i skręcenia stawu, pęknięcia łąkotki, złamania kości w tym rejonie, a także uszkodzenia więzadeł. Gdy podczas upadku nie wypną się buty, może dojść do urazów w obrębie stóp i stawów skokowych. Narażone na kontuzje są kończyny górne – staw ramienny, barkowy, łokciowy oraz nadgarstki, którymi każdy odruchowo podpiera się w razie upadku. Groźne bywają także urazy mechaniczne głowy oraz kręgosłupa.

Jak zapobiegać kontuzjom narciarskim?

Jak już wspomniano, większość kontuzji narciarzy i snowboardzistów spowodowana jest nieszczęśliwymi upadkami podczas szusowania na stokach. Często spotykane są urazy przeciążeniowe, a także kontuzje wynikające np. z przeszacowania możliwości własnego organizmu. Na szczęście urazom związanym z uprawianiem sportów zimowych można w dużej mierze zapobiegać – oto kilka wskazówek!

  • Obejrzyj filmy instruktażowe, które prezentują, jak prawidłowo zachowywać się na stokach – jak się po nich poruszać, w jaki sposób upadać, by zminimalizować urazy, jakie zachowania są wyjątkowo ryzykowne.
  • Przygotuj się do sezonu narciarskiego – najgorsze, co można zrobić, to pojechać w góry bez uprzedniego treningu. Ćwiczenia dobrze jest zacząć nawet 6 tygodni przed planowanym urlopem. Popracuj nad wydolnością organizmu, wzmocnij mięśnie pośladków, ud oraz łydek, a także mięśnie głębokie, odpowiedzialne m.in. za równowagę i koordynację ciała.
  • Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z symulatora narciarskiego – to nowoczesne urządzenia stwarza idealne warunki do realizowania programów treningowych ukierunkowanych na przygotowanie do sezonu.
  • Zaopatrz się w sprawdzony sprzęt – kask chroniący głowę, kijki pomagające utrzymać równowagę, a także profesjonalne obuwie, które pomaga chronić przed urazami staw skokowy i kość piszczelową.
  • Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości bólowe lub ograniczenie ruchomości, umów się na konsultacje z fizjoterapeutą. Już kilka sesji terapii manualnej, odpowiednie masaże czy zabiegi fizykoterapii mogą pomóc w redukcji bólu, eliminacji stanu zapalnego oraz dobrym przygotowaniu do zimowych aktywności.

Pomoc w przygotowaniach do sezonu narciarskiego i snowboardowego, a także w powrocie do zdrowia i pełni sprawności po ewentualnych zimowych kontuzjach można oczywiście uzyskać w naszych placówkach KRIOSONIK! Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i miłą atmosferę. Zapraszamy!