Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Laseroterapia a leczenie blizn

Laseroterapia to metoda fizjoterapii o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Jak się jednak okazuje, lasery – m.in. laser wysokoenergetyczny – z powodzeniem wykorzystywać można również w terapii blizn, np. po wypadkach, operacjach i cesarskim cięciu. Laser stymuluje naturalne procesy regeneracji, uelastycznia tkankę i redukuje dolegliwości bólowe związane z obecnością blizny.

Laser wysokoenergetyczny to urządzenie, które swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza emitowaniu energii świetlnej intensywnie działającej na ludzki organizm. Przyspiesza ona metabolizm komórkowy, pobudza naturalne procesy regeneracji, a dzięki różnym długościom fal oraz trybom pracy (np. tryb wiązki ciągłej albo tryb pulsacyjny) pozwala uzyskać efekty przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz rozluźniające.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnienia stawów, dolegliwości bólowych kręgosłupa, urazów mięśni, ostrogi piętowej, kontuzji więzadeł krzyżowych, łokcia tenisisty i golfisty, kolana biegacza i kolana skoczka.

Jak się jednak okazuje, zabieg laserowe są również skuteczne w leczeniu blizn różnego pochodzenia.

Laserowe leczenie blizn – na czym polega?

Niektóre blizny – np. drobne blizny po skaleczeniach czy trądziku – stanowią jedynie defekt estetyczny. Są jednak blizny, które rozpatrywać należy w kategoriach problemów zdrowotnych. Tak dzieje się m.in. w przypadku blizn po cesarskich cięciach (zwłaszcza jeśli pojawiły się problemy z ich gojeniem), blizn po wypadkach, rozległych operacjach czy poparzeniach. Tego typu blizny nie tylko zaburzają estetykę wyglądu, ale mogą być bolesne, powodować dyskomfort i uczucie „ciągnięcia”. W takich sytuacjach koniecznie jest ich leczenie, a sprawdza się w tym właśnie laser wysokoenergetyczny.

Jak już wspomniano, energia lasera intensywnie wpływa na tkanki organizmu, i to na kilku płaszczyznach. Pobudzone zostają naturalne procesy regeneracji organizmu, przyspiesza produkcja nowych, nieuszkodzonych komórek, zmniejszają się stany zapalne i dolegliwości bólowe. Pozwala to na znaczne zmniejszenie widoczności blizny, uelastycznienie tkanek oraz redukcję przykrych objawów.

Oczywiście należy mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserowych. Zalicza się do nich ciąża i okres karmienia, ciężkie choroby ogólne (nowotwory, choroby układu krążenia), stosowanie leków fotouczulających, otwarte rany w miejscu zabiegu, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Efekty leczenia laserowego blizn nie będą też widoczne od razu – zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, zależnie od rozległości i głębokości blizny.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego – również jako metodę leczenia blizn – oferujemy w placówkach Kriosonik. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu!