Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Laseroterapia ucha u dzieci

Laseroterapia to zabieg, który znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób i urazów w obrębie narządu ruchu. Jest on także chętnie wykorzystywany m.in. w laryngologii - chociażby w terapii przewlekłych zapaleń uszu u dzieci.

Zapalenie ucha to bardzo często występująca choroba laryngologiczna u dzieci. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu boryka się z nim właściwie każde dziecko - najwięcej między 6. a 18. miesiącem życia. Częstość zachorowań maleje u dzieci powyżej 7. roku życia, a u nastolatków są one już sporadyczne.

Zapalenie ucha to proces zapalny, który obejmuje błony śluzowe i pozostałe struktury ucha. Najczęściej jest ono powikłaniem infekcji wirusowej (wirusy paragrypy, RSV, adenowirusy) lub bakteryjnej (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae). Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się również nie do końca wykształconą u dziecka prawidłową budowę anatomiczną uszu, przerost migdałków, zaburzenia odporności, alergie i predyspozycje genetyczne.

Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieżyt nosa. Dodatkowo, u dzieci obserwuje się:

  • silny, tętniący ból ucha, nasilający się w nocy,
  • gorączkę,
  • uczucie wypełnienia ucha,
  • upośledzenie słuchu,
  • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
  • wymioty i biegunki.

Laseroterapia metodą leczenia zapaleń ucha u dziecka

U części dzieci objawy zapalenia ucha ustępują samoistnie - w razie potrzeby podaje się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu kilku dni obraz kliniczny nie ulega poprawie, może zostać podjęta decyzja o włączeniu antybiotykoterapii.

Zdarza się także, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub zapalenie ucha ma charakter nawracający - w takich sytuacjach pomocna może być laseroterapia ucha u dziecka. Wykonuje się ją przy użyciu lasera biostymulacyjnego lub lasera wysokoenergetycznego HIL. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta, pozwala na redukcję dolegliwości bólowych, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego.

Laseroterapia ucha u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Nieliczne są również przeciwwskazania do jej wykonywania - zalicza się do nich m.in. padaczka, wysoka gorączka, przyjmowanie leków światłouczulających oraz sterydów. Na znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka pozwala już jeden zabieg, choć zazwyczaj wykonuje się ich serię - w przypadku lasera wysokoenergetycznego HIL jest to 5-6 zabiegów, zaś lasera biostymulacyjnego - około 10 zabiegów.

Laseroterapia ucha u dzieci znajduje się w ofercie naszych centrów Kriosonik. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.