Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Laseroterapia ucha u dzieci

Laseroterapia to zabieg, który znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób i urazów w obrębie narządu ruchu. Jest on także chętnie wykorzystywany m.in. w laryngologii - chociażby w terapii przewlekłych zapaleń uszu u dzieci.

Zapalenie ucha to bardzo często występująca choroba laryngologiczna u dzieci. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu boryka się z nim właściwie każde dziecko - najwięcej między 6. a 18. miesiącem życia. Częstość zachorowań maleje u dzieci powyżej 7. roku życia, a u nastolatków są one już sporadyczne.

Zapalenie ucha to proces zapalny, który obejmuje błony śluzowe i pozostałe struktury ucha. Najczęściej jest ono powikłaniem infekcji wirusowej (wirusy paragrypy, RSV, adenowirusy) lub bakteryjnej (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae). Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się również nie do końca wykształconą u dziecka prawidłową budowę anatomiczną uszu, przerost migdałków, zaburzenia odporności, alergie i predyspozycje genetyczne.

Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieżyt nosa. Dodatkowo, u dzieci obserwuje się:

  • silny, tętniący ból ucha, nasilający się w nocy,
  • gorączkę,
  • uczucie wypełnienia ucha,
  • upośledzenie słuchu,
  • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
  • wymioty i biegunki.

Laseroterapia metodą leczenia zapaleń ucha u dziecka

U części dzieci objawy zapalenia ucha ustępują samoistnie - w razie potrzeby podaje się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu kilku dni obraz kliniczny nie ulega poprawie, może zostać podjęta decyzja o włączeniu antybiotykoterapii.

Zdarza się także, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub zapalenie ucha ma charakter nawracający - w takich sytuacjach pomocna może być laseroterapia ucha u dziecka. Wykonuje się ją przy użyciu lasera biostymulacyjnego lub lasera wysokoenergetycznego HIL. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta, pozwala na redukcję dolegliwości bólowych, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego.

Laseroterapia ucha u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Nieliczne są również przeciwwskazania do jej wykonywania - zalicza się do nich m.in. padaczka, wysoka gorączka, przyjmowanie leków światłouczulających oraz sterydów. Na znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka pozwala już jeden zabieg, choć zazwyczaj wykonuje się ich serię - w przypadku lasera wysokoenergetycznego HIL jest to 5-6 zabiegów, zaś lasera biostymulacyjnego - około 10 zabiegów.

Laseroterapia ucha u dzieci znajduje się w ofercie naszych centrów Kriosonik. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.