Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Laseroterapia ucha u dzieci

Laseroterapia to zabieg, który znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób i urazów w obrębie narządu ruchu. Jest on także chętnie wykorzystywany m.in. w laryngologii - chociażby w terapii przewlekłych zapaleń uszu u dzieci.

Zapalenie ucha to bardzo często występująca choroba laryngologiczna u dzieci. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu boryka się z nim właściwie każde dziecko - najwięcej między 6. a 18. miesiącem życia. Częstość zachorowań maleje u dzieci powyżej 7. roku życia, a u nastolatków są one już sporadyczne.

Zapalenie ucha to proces zapalny, który obejmuje błony śluzowe i pozostałe struktury ucha. Najczęściej jest ono powikłaniem infekcji wirusowej (wirusy paragrypy, RSV, adenowirusy) lub bakteryjnej (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae). Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się również nie do końca wykształconą u dziecka prawidłową budowę anatomiczną uszu, przerost migdałków, zaburzenia odporności, alergie i predyspozycje genetyczne.

Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieżyt nosa. Dodatkowo, u dzieci obserwuje się:

 • silny, tętniący ból ucha, nasilający się w nocy,
 • gorączkę,
 • uczucie wypełnienia ucha,
 • upośledzenie słuchu,
 • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
 • wymioty i biegunki.

Laseroterapia metodą leczenia zapaleń ucha u dziecka

U części dzieci objawy zapalenia ucha ustępują samoistnie - w razie potrzeby podaje się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu kilku dni obraz kliniczny nie ulega poprawie, może zostać podjęta decyzja o włączeniu antybiotykoterapii.

Zdarza się także, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub zapalenie ucha ma charakter nawracający - w takich sytuacjach pomocna może być laseroterapia ucha u dziecka. Wykonuje się ją przy użyciu lasera biostymulacyjnego lub lasera wysokoenergetycznego HIL. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta, pozwala na redukcję dolegliwości bólowych, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego.

Laseroterapia ucha u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Nieliczne są również przeciwwskazania do jej wykonywania - zalicza się do nich m.in. padaczka, wysoka gorączka, przyjmowanie leków światłouczulających oraz sterydów. Na znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka pozwala już jeden zabieg, choć zazwyczaj wykonuje się ich serię - w przypadku lasera wysokoenergetycznego HIL jest to 5-6 zabiegów, zaś lasera biostymulacyjnego - około 10 zabiegów.

Laseroterapia ucha u dzieci znajduje się w ofercie naszych centrów Kriosonik. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.