Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Laseroterapia w fizjoterapii

Nowoczesne lasery znajdują zastosowanie już niemal w każdej gałęzi medycyny. Nie inaczej jest w przypadku fizjoterapii – laseroterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów, który wykonuje się w procesie leczenia oraz rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach oraz chorobach narządu ruchu. Laseroterapia pozostaje oczywiście do dyspozycji pacjentów naszego centrum Kriosonik! Lasery medyczne to nowoczesne i bardzo bezpieczne urządzenia, które emitują energię świetlną. W zależności m.in. od natężenia promieniowania, czasu naświetlania, mocy lasera, częstotliwości impulsów czy długości emitowanej fali, dzięki laseroterapii można uzyskać odpowiednie efekty terapeutyczne. Jak działa laseroterapia w fizjoterapii? Promieniowanie emitowane przez laser wnika do organizmu człowieka przez skórę (oczywiście zdolność wnikania oraz oddziaływania na tkanki jest zależna m.in. od typu tkanki, jej pigmentacji, unaczynienia itp.), gdzie działa na poziomie tkankowym oraz komórkowym. Badania naukowe dowiodły, że energia świetlna emitowana przez laser przyspiesza tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a także pobudza sam proces krążenia – dzięki temu poszczególne tkanki są lepiej zaopatrywane w tlen oraz substancje odżywcze, a produkty metaboliczne oraz toksyny – szybciej usuwane z organizmu. Dzięki temu u pacjentów zauważa się zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych oraz stanów zapalnych. Laseroterapia przyspiesza podziały komórkowe, co pozytywnie wpływa na tempo regeneracji uszkodzonych tkanek. Stymuluje ona produkcję wielu kwasów nukleinowych oraz białek, a także kolagenu, niezbędnego do zachowania zdrowia i sprawności stawów. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu, przyspieszają procesy naprawcze już na poziomie komórkowym, pozytywnie wpływają na aktywność niektórych enzymów. Wszystko to pozwala na szybszy powrót do zdrowia oraz sprawności po przebytej chorobie lub kontuzji. Laseroterapia – wskazania i przeciwwskazania Wśród wskazań do zabiegów laseroterapii w leczeniu oraz rehabilitacji elementów narządu ruchu znajduje się między innymi:
  • ostroga piętowa,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • uszkodzenia ścięgna Achillesa,
  • kontuzje kolana,
  • dyskopatie (szyjna, lędźwiowa),
  • zapalenia ścięgien,
  • złamania kości,
  • zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego.
Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu, również laseroterapii nie można przeprowadzać u wszystkich. Do przeciwwskazań do jej wykonywania zalicza się ciąża, obecność rozrusznika serca, aktywne infekcje, stosowanie leków fotouczulających, zaburzenia hormonalne, nieleczone choroby układu krwionośnego oraz nowotwory. Oczywiście dla uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów, obejmującej od 6 do nawet 15 naświetlań, nawet co drugi dzień. Laseroterapia – inne zastosowania Oczywiście laseroterapia znajduje zastosowanie nie tylko w fizjoterapii – w Kriosonik pomagamy również pacjentom z innymi schorzeniami, takimi jak infekcje skóry, trądzik, oparzenia, owrzodzenia, z ranami pooperacyjnymi oraz bliznami. We wszystkich tych przypadkach zabiegi laserowe przynoszą pozytywne efekty terapeutyczne. Coraz bardziej popularna jest laseroterapia w laryngologii, również dziecięcej. Wielu naszych najmłodszych pacjentów często choruje np. na zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego czy wewnętrznego. Światło emitowane przez laser pobudza naturalne procesy naprawcze, przyspiesza tworzenie się nowych komórek, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Co ważne, terapia laserem jest bezpieczna i bezbolesna, trwa też bardzo krótko, co jest ważne w przypadku małych dzieci, które trudno przekonać do dłuższego przebywania w bezruchu. W centrum Kriosonik zabiegi laseroterapii wykonywane są przez naszych doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów. Gwarantujemy krótki czas oczekiwania na wizytę, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz przystępne ceny! Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.