Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Laseroterapia w fizjoterapii

Nowoczesne lasery znajdują zastosowanie już niemal w każdej gałęzi medycyny. Nie inaczej jest w przypadku fizjoterapii – laseroterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów, który wykonuje się w procesie leczenia oraz rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach oraz chorobach narządu ruchu. Laseroterapia pozostaje oczywiście do dyspozycji pacjentów naszego centrum Kriosonik! Lasery medyczne to nowoczesne i bardzo bezpieczne urządzenia, które emitują energię świetlną. W zależności m.in. od natężenia promieniowania, czasu naświetlania, mocy lasera, częstotliwości impulsów czy długości emitowanej fali, dzięki laseroterapii można uzyskać odpowiednie efekty terapeutyczne. Jak działa laseroterapia w fizjoterapii? Promieniowanie emitowane przez laser wnika do organizmu człowieka przez skórę (oczywiście zdolność wnikania oraz oddziaływania na tkanki jest zależna m.in. od typu tkanki, jej pigmentacji, unaczynienia itp.), gdzie działa na poziomie tkankowym oraz komórkowym. Badania naukowe dowiodły, że energia świetlna emitowana przez laser przyspiesza tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a także pobudza sam proces krążenia – dzięki temu poszczególne tkanki są lepiej zaopatrywane w tlen oraz substancje odżywcze, a produkty metaboliczne oraz toksyny – szybciej usuwane z organizmu. Dzięki temu u pacjentów zauważa się zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych oraz stanów zapalnych. Laseroterapia przyspiesza podziały komórkowe, co pozytywnie wpływa na tempo regeneracji uszkodzonych tkanek. Stymuluje ona produkcję wielu kwasów nukleinowych oraz białek, a także kolagenu, niezbędnego do zachowania zdrowia i sprawności stawów. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu, przyspieszają procesy naprawcze już na poziomie komórkowym, pozytywnie wpływają na aktywność niektórych enzymów. Wszystko to pozwala na szybszy powrót do zdrowia oraz sprawności po przebytej chorobie lub kontuzji. Laseroterapia – wskazania i przeciwwskazania Wśród wskazań do zabiegów laseroterapii w leczeniu oraz rehabilitacji elementów narządu ruchu znajduje się między innymi:
  • ostroga piętowa,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • uszkodzenia ścięgna Achillesa,
  • kontuzje kolana,
  • dyskopatie (szyjna, lędźwiowa),
  • zapalenia ścięgien,
  • złamania kości,
  • zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego.
Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu, również laseroterapii nie można przeprowadzać u wszystkich. Do przeciwwskazań do jej wykonywania zalicza się ciąża, obecność rozrusznika serca, aktywne infekcje, stosowanie leków fotouczulających, zaburzenia hormonalne, nieleczone choroby układu krwionośnego oraz nowotwory. Oczywiście dla uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów, obejmującej od 6 do nawet 15 naświetlań, nawet co drugi dzień. Laseroterapia – inne zastosowania Oczywiście laseroterapia znajduje zastosowanie nie tylko w fizjoterapii – w Kriosonik pomagamy również pacjentom z innymi schorzeniami, takimi jak infekcje skóry, trądzik, oparzenia, owrzodzenia, z ranami pooperacyjnymi oraz bliznami. We wszystkich tych przypadkach zabiegi laserowe przynoszą pozytywne efekty terapeutyczne. Coraz bardziej popularna jest laseroterapia w laryngologii, również dziecięcej. Wielu naszych najmłodszych pacjentów często choruje np. na zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego czy wewnętrznego. Światło emitowane przez laser pobudza naturalne procesy naprawcze, przyspiesza tworzenie się nowych komórek, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Co ważne, terapia laserem jest bezpieczna i bezbolesna, trwa też bardzo krótko, co jest ważne w przypadku małych dzieci, które trudno przekonać do dłuższego przebywania w bezruchu. W centrum Kriosonik zabiegi laseroterapii wykonywane są przez naszych doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów. Gwarantujemy krótki czas oczekiwania na wizytę, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz przystępne ceny! Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.