Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Masaż leczniczy a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż to jeden z najpopularniejszych zabiegów z pogranicza rehabilitacji, medycyny sportowej i naturalnej. Wyróżnia się kilka odmian masażu, z których zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Na czym dokładnie polegają? Czym się różnią? Podpowiadamy!

Masaż jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę określonych mechanicznych ruchów w stosunku do ludzkiego ciała - może to być głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibrowanie, oklepywanie itp. Poprzez te czynności fizjoterapeuta oddziałuje nie tylko na skórę i tkanki podskórne, ale także na ścięgna, mięśnie, powięź, więzadła, torebki stawowe, receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne, a pośrednio - również na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia itp.

Masaż leczniczy i masaż relaksacyjny - co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów masażu, z których najczęściej wykonuje się masaż leczniczy oraz masaż relaksacyjny. Masaż leczniczy - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu leczenie istniejących chorób, łagodzenie ich objawów i/lub zapobieganie urazom, kontuzjom czy różnego rodzaju schorzeniom.

I tak masaże lecznicze wykonuje się u pacjentów:

 • po ostrych urazach w obrębie układu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia mięśni),
 • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
 • ze schorzeniami zapalnymi i zwyrodnieniowymi narządu ruchu,
 • z przewlekłą niewydolnością oddechową,
 • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył,
 • ze schorzeniami skóry i tkanki podskórnej (m.in. blizny pozabiegowe i pourazowe),
 • z uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Oczywiście masaż leczniczy w pewnym stopniu także odpręża i relaksuje, ale ponieważ ma głównie cele terapeutyczne, jego charakter jest bardziej intensywny, a ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę - dynamiczne i ukierunkowane na ściśle określone partie ciała.

Jeśli pacjentowi bardziej zależy na relaksacji, uspokojeniu, odstresowaniu, rozluźnieniu spiętych mięśni i oczyszczeniu z negatywnych emocji, polecany jest masaż relaksacyjny. Techniki i chwyty stosowane przy tego rodzaju masażu są podobne jak przy masażu leczniczym - mają jednak łagodniejszy, delikatny charakter. Podczas masażu relaksacyjnego mogą być wykorzystywane dodatkowe akcesoria (rozgrzewane kamienia, pędy bambusa, pędzle, stemple ziołowe), odbywa się czasem w świetle świec, z zapalonymi kadzidełkami, przy cichej, relaksacyjnej muzyce.

Masaże lecznicze ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu terapii, zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.