Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Masaż leczniczy a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż to jeden z najpopularniejszych zabiegów z pogranicza rehabilitacji, medycyny sportowej i naturalnej. Wyróżnia się kilka odmian masażu, z których zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Na czym dokładnie polegają? Czym się różnią? Podpowiadamy!

Masaż jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę określonych mechanicznych ruchów w stosunku do ludzkiego ciała - może to być głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibrowanie, oklepywanie itp. Poprzez te czynności fizjoterapeuta oddziałuje nie tylko na skórę i tkanki podskórne, ale także na ścięgna, mięśnie, powięź, więzadła, torebki stawowe, receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne, a pośrednio - również na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia itp.

Masaż leczniczy i masaż relaksacyjny - co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów masażu, z których najczęściej wykonuje się masaż leczniczy oraz masaż relaksacyjny. Masaż leczniczy - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu leczenie istniejących chorób, łagodzenie ich objawów i/lub zapobieganie urazom, kontuzjom czy różnego rodzaju schorzeniom.

I tak masaże lecznicze wykonuje się u pacjentów:

  • po ostrych urazach w obrębie układu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia mięśni),
  • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
  • ze schorzeniami zapalnymi i zwyrodnieniowymi narządu ruchu,
  • z przewlekłą niewydolnością oddechową,
  • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył,
  • ze schorzeniami skóry i tkanki podskórnej (m.in. blizny pozabiegowe i pourazowe),
  • z uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Oczywiście masaż leczniczy w pewnym stopniu także odpręża i relaksuje, ale ponieważ ma głównie cele terapeutyczne, jego charakter jest bardziej intensywny, a ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę - dynamiczne i ukierunkowane na ściśle określone partie ciała.

Jeśli pacjentowi bardziej zależy na relaksacji, uspokojeniu, odstresowaniu, rozluźnieniu spiętych mięśni i oczyszczeniu z negatywnych emocji, polecany jest masaż relaksacyjny. Techniki i chwyty stosowane przy tego rodzaju masażu są podobne jak przy masażu leczniczym - mają jednak łagodniejszy, delikatny charakter. Podczas masażu relaksacyjnego mogą być wykorzystywane dodatkowe akcesoria (rozgrzewane kamienia, pędy bambusa, pędzle, stemple ziołowe), odbywa się czasem w świetle świec, z zapalonymi kadzidełkami, przy cichej, relaksacyjnej muzyce.

Masaże lecznicze ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu terapii, zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.