Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Masaż leczniczy a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż to jeden z najpopularniejszych zabiegów z pogranicza rehabilitacji, medycyny sportowej i naturalnej. Wyróżnia się kilka odmian masażu, z których zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Na czym dokładnie polegają? Czym się różnią? Podpowiadamy!

Masaż jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę określonych mechanicznych ruchów w stosunku do ludzkiego ciała - może to być głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibrowanie, oklepywanie itp. Poprzez te czynności fizjoterapeuta oddziałuje nie tylko na skórę i tkanki podskórne, ale także na ścięgna, mięśnie, powięź, więzadła, torebki stawowe, receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne, a pośrednio - również na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia itp.

Masaż leczniczy i masaż relaksacyjny - co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów masażu, z których najczęściej wykonuje się masaż leczniczy oraz masaż relaksacyjny. Masaż leczniczy - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu leczenie istniejących chorób, łagodzenie ich objawów i/lub zapobieganie urazom, kontuzjom czy różnego rodzaju schorzeniom.

I tak masaże lecznicze wykonuje się u pacjentów:

  • po ostrych urazach w obrębie układu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia mięśni),
  • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
  • ze schorzeniami zapalnymi i zwyrodnieniowymi narządu ruchu,
  • z przewlekłą niewydolnością oddechową,
  • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył,
  • ze schorzeniami skóry i tkanki podskórnej (m.in. blizny pozabiegowe i pourazowe),
  • z uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Oczywiście masaż leczniczy w pewnym stopniu także odpręża i relaksuje, ale ponieważ ma głównie cele terapeutyczne, jego charakter jest bardziej intensywny, a ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę - dynamiczne i ukierunkowane na ściśle określone partie ciała.

Jeśli pacjentowi bardziej zależy na relaksacji, uspokojeniu, odstresowaniu, rozluźnieniu spiętych mięśni i oczyszczeniu z negatywnych emocji, polecany jest masaż relaksacyjny. Techniki i chwyty stosowane przy tego rodzaju masażu są podobne jak przy masażu leczniczym - mają jednak łagodniejszy, delikatny charakter. Podczas masażu relaksacyjnego mogą być wykorzystywane dodatkowe akcesoria (rozgrzewane kamienia, pędy bambusa, pędzle, stemple ziołowe), odbywa się czasem w świetle świec, z zapalonymi kadzidełkami, przy cichej, relaksacyjnej muzyce.

Masaże lecznicze ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu terapii, zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.