Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Powrót do szkoły, czyli jak zadbać o kręgosłup ucznia?

Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół – w najbliższym czasie będą spędzać wiele godzin siedząc w klasach i przy domowych biurkach. Niestety, siedzący tryb życia nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup – warto wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o jego zdrowie u dzieci i młodzieży.

Przeciętny uczeń pięć razy w tygodniu spędza w szkole kilka godzin – większość tego czasu siedzi w ławce. Z kolei w domu siedzi przy biurku odrabiając lekcje lub przy komputerze – również ucząc się lub spędzając czas wolny. Do tego dodać należy noszenie ciężkich plecaków i niestety dość powszechną niechęć współczesnej młodzieży do aktywności fizycznej – wszystko to negatywnie odbija się na zdrowiu układu ruchu u uczniów, przede wszystkim – na zdrowiu kręgosłupa. Coraz młodsze osoby borykają się z bólem pleców, narzekają na ich ograniczoną ruchomość, poważnym problemem zdrowotnym są także wady postawy.

Dlatego z początkiem roku szkolnego warto zadbać o zdrowy kręgosłup u dziecka – bez względu czy dopiero zaczyna naukę w szkole, czy jest już nastolatkiem.

Zdrowy kręgosłup u ucznia – praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój nie tylko kręgosłupa, ale i całego układu ruchu u dziecka.

  • Dobre, ergonomiczne biurko – to podstawowy, najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Można wybrać model z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu można będzie dopasować je do wzrostu dziecka i posłuży mu ono dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także biurko z blatem uchylnym, które pozwala zachować przy siedzeniu prawidłową pozycję.
  • Wygodne krzesło – to także kluczowy mebel pozwalający wypracowywać u dziecka nawyk prawidłowego siedzenia. Powinno mieć wygodne oparcie, zapewniające podporę dla całego kręgosłupa, ważna jest jego odpowiednia wysokość oraz obecność podłokietników, które odciążą ręce.
  • Odpowiedni tornister – nie zawsze da się sprawić, by noszony przez dziecko tornister był lżejszy, ale na pewno można wybrać model przyjazny dla kręgosłupa. I tak idealny tornister powinien być lekki, ale jednocześnie mieć usztywnianą konstrukcję. Ważne są regulowane szelki, tak aby cały tornister przylegał do pleców. Przydatny może być również pas biodrowy, który pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć ramiona.
  • Codzienna dawka ruchu – warto wprowadzać w codzienne życie dziecka nawyk aktywności fizycznej. Jeśli faktycznie nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno brać udział w lekcjach wychowania fizycznego. Jeżeli szkoła nie jest bardzo daleko, lepszy od podwózki samochodem będzie spacer. Warto zachęcać dziecko do uprawiania ulubionych sportów, jazdy na rowerze i wszelkiego rodzaju aktywności.

Oczywiście zdarza się, że mimo wprowadzenia zasad domowej profilaktyki i aktywności fizycznej, dziecko narzeka na bóle kręgosłupa lub rozwijają się u niego wady postawy. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, np. ortopedy albo fizjoterapeuty. Wdrożone leczenie, zabiegi fizykoterapii, ćwiczenia albo rehabilitacja pozwolą złagodzić dolegliwości i pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

W centrach KRIOSONIK oferujemy specjalistyczną opiekę rehabilitantów i zabiegi fizjoterapii także dla uczniów – jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami!