Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Powrót do szkoły, czyli jak zadbać o kręgosłup ucznia?

Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół – w najbliższym czasie będą spędzać wiele godzin siedząc w klasach i przy domowych biurkach. Niestety, siedzący tryb życia nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup – warto wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o jego zdrowie u dzieci i młodzieży.

Przeciętny uczeń pięć razy w tygodniu spędza w szkole kilka godzin – większość tego czasu siedzi w ławce. Z kolei w domu siedzi przy biurku odrabiając lekcje lub przy komputerze – również ucząc się lub spędzając czas wolny. Do tego dodać należy noszenie ciężkich plecaków i niestety dość powszechną niechęć współczesnej młodzieży do aktywności fizycznej – wszystko to negatywnie odbija się na zdrowiu układu ruchu u uczniów, przede wszystkim – na zdrowiu kręgosłupa. Coraz młodsze osoby borykają się z bólem pleców, narzekają na ich ograniczoną ruchomość, poważnym problemem zdrowotnym są także wady postawy.

Dlatego z początkiem roku szkolnego warto zadbać o zdrowy kręgosłup u dziecka – bez względu czy dopiero zaczyna naukę w szkole, czy jest już nastolatkiem.

Zdrowy kręgosłup u ucznia – praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój nie tylko kręgosłupa, ale i całego układu ruchu u dziecka.

  • Dobre, ergonomiczne biurko – to podstawowy, najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Można wybrać model z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu można będzie dopasować je do wzrostu dziecka i posłuży mu ono dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także biurko z blatem uchylnym, które pozwala zachować przy siedzeniu prawidłową pozycję.
  • Wygodne krzesło – to także kluczowy mebel pozwalający wypracowywać u dziecka nawyk prawidłowego siedzenia. Powinno mieć wygodne oparcie, zapewniające podporę dla całego kręgosłupa, ważna jest jego odpowiednia wysokość oraz obecność podłokietników, które odciążą ręce.
  • Odpowiedni tornister – nie zawsze da się sprawić, by noszony przez dziecko tornister był lżejszy, ale na pewno można wybrać model przyjazny dla kręgosłupa. I tak idealny tornister powinien być lekki, ale jednocześnie mieć usztywnianą konstrukcję. Ważne są regulowane szelki, tak aby cały tornister przylegał do pleców. Przydatny może być również pas biodrowy, który pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć ramiona.
  • Codzienna dawka ruchu – warto wprowadzać w codzienne życie dziecka nawyk aktywności fizycznej. Jeśli faktycznie nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno brać udział w lekcjach wychowania fizycznego. Jeżeli szkoła nie jest bardzo daleko, lepszy od podwózki samochodem będzie spacer. Warto zachęcać dziecko do uprawiania ulubionych sportów, jazdy na rowerze i wszelkiego rodzaju aktywności.

Oczywiście zdarza się, że mimo wprowadzenia zasad domowej profilaktyki i aktywności fizycznej, dziecko narzeka na bóle kręgosłupa lub rozwijają się u niego wady postawy. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, np. ortopedy albo fizjoterapeuty. Wdrożone leczenie, zabiegi fizykoterapii, ćwiczenia albo rehabilitacja pozwolą złagodzić dolegliwości i pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

W centrach KRIOSONIK oferujemy specjalistyczną opiekę rehabilitantów i zabiegi fizjoterapii także dla uczniów – jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami!